زندگینامه آدولف مرکل

آدولف مرکل ، میلیاردی که خودکشی کرد

آدولف مرکل با سرمایه گذاری در صنعت داروسازی به ثروت میلیاردی دست یافت. برخلاف کشور ایران که قیمت های دارو پایین است در کشورهای دیگر قیمت های داروها بسیار گزاف بوده و همینطور بر حسب گرانی آنها مردم ممکن است  بابت کیفیت آنها نیز شکایت کنند و این باعث شکل گیری جبهه هایی سنگین در رسانه علیه داروسازان می شود.

برای مثال در آمریکا بسیاری از مردم مدعی شدند که « قرص های فلوکستین » منجر به افزایش میل به خودکشی در فرزندانشان که دچار افسردگی حاد بودند شده است. با این که بعضی از والدین خبر دادند که این قرص باعث بهبود فرزندانشان شده است با این حال اعتراض شدیدی در پی داشت.

پس درمی یابیم که با این که « آدولف مرکل » توانسته است با سرمایه گذاری در این کار به ثروت میلیاردی دست یابد اما این کار بسیار دشوار است.

هم اکنون صنعت داروسازی بسیار سودآور است، اما ممکن است که یک خبر در رسانه ها، موجب ضرر مالی شدیدی در این صنعت شود. حتی ممکن است که خبرهایی درباره داروها داده شود که شایعه ای بیش نیست و هدف آن از سر راه برداشتن رقیب است.

آدولف مرکل در سن ۶۶ سالگی ۵۷ درصد از شرکت phoenix pharmahandel AG که جایگاه اول را در عرضه دارو در آلمان داشت او هم چنین مالک شرکت داروسازی Merckle Group بود. اما او مانند بسیاری دیگر از میلیادرها تمام وقت و فعالیت های اقتصادی خود را صرف داروسازی نکرد و در شاخه های دیگری که به این امور مربوط نمی شد مشغول به فعالیت بود.

او قسمتی از دارای اش را بابت خرید سهام در یک شرکت سیمان صرف نمود. قسمتی دیگر را در یک کمپانی مدیریت سرمایه گذاری به کار برد و قسمتی دیگر را هم در شرکتی که در زمینه تولید شکر فعالیت داشت به کار گرفت.

و این تناقض در فعالیت های مرکل شائبه هایی در ذهن مردم به وجود آورد که مرکل با سرمایه گذاری در شکر می تواند باعث شود که تعداد زیادی از مردم به قند مبتلا شوند و او بتواند بازار بهتری را برای داروهای ضد قند به وجود آورد.

در هر حال شرکت داروسازی PHOENIX توانست در اروپا رتبه دوم را بدست بیاورد و همچنین این شرکت مدعی است که در کشورهای آلمان، ایتالیا، مجارستان، جمهوری چک، اسلواکی ، دانمارک ، فنلاند و سوئد بازار دارو را در دست دارد. و  طبق آماری که توسط مسئولان PHOENIX داده شده است این شرکت در ۱۹ کشور جهان دست کم ۱۲۲ مرکز توزیع محصولات دارویی را تشیکل داده ا ست.مشتریانی که داروهای شرکت PHOENIX را خریداری می نمایند تقریباً ۴۲ هزار نفر هستند. در قاره اروپا نزدیک به ۲۲۴/۱۷ نفر برای شرکت داروسازی PHOENIX کار می کنند. به گزارش مسئوولان شرکت گردش مالی این شرکت ۱۷/۱۶ میلیارد یورو میباشد. به دلیل اینکه پدران آدولف مرکل در این کار مشغول بوده اند بنابراین سهم زیادی در موفقیت او دارند و هم اکنون داروسازی دیگر « آدولف مرکل » با نام Merckle Group فعالیت می کند و بیشتر از ۱۲۵ سال است که در زمینه تولید دارو در آلمان فعالیت دارد. مرکل مواد اولیه خود را از هند و چین وارد و قسمتی از تجهیزات را از ایالات متحده خریداری می نماید. در واقع نام مرکل با تولید دارو شهرت یافته است. داروهای مرکل برای بهبود بیماران مبتلا به رماتیسم و درد مفاصل و  امراض دستگاه گوارش  استفاده می شود و تقریباً به تمام کشورها صادر می گردد.

مانند سایر کاخانه داران که مدعی هستند که تولیداتشان عالی است شرکت های مرکل هم مدعی هستند که مفیدترین داروهای جهان را برای بیماران تولید می نمایند.

اما در سال ۲۰۰۸ با توجه به بحران اقتصادی شدیدی که پیش آمد باعث مشکلات مالی وی و منجر به خودکشی او (در سن ۷۴ سالگی) شدو در آن زمان مرکل پنجمین میلیاردر آلمان به شمار می رفت. وی یک امپراطوری صنعتی را اداره می کرد که در آن یکصد هزار نفر مشغول به کار بودند. فروش تولیدات کارخانه های او در سال ۲۰۰۸ اندکی بیش از ۴۱ میلیارد دلار بود.

بزرگترین اشتباه او معاملات در سهام کارخانه پورشه – فولکس واگن بود که باعث شد او چهارصد میلیون دلار ضرر کند . درآمد بدون زحمت معاملات سهام و اوراق بهادار در سال های گذشته، که ارزش خرید و فروش آنها را بدون هیچ منطقی و بی توجه به دارایی کارخانه و بنیاد و سطح بازدهی و درآمد آن بالا می برد، بسیاری را وارد این کار کرده بود که به سقوط ناگهانی انجامید.

خودکشی مرکل نیز در نوع خود کم سابقه است. پس از این که مرکل شنید سهام کارخانه اش باز هم شش و نیم درصد کاهش یافته دچار افسردگی شدید شد و در پنجم ژانویه خودکشی اش را در یادداشتی شرح و سپس آن را در کشوی میز خود گذاشت و با اتومبیلش به روی ریل قطار رفت تا خود را در معرض برخورد قطار قرار داد به این ترتیب خودکشی کرد. آدولف مرکل دارای چهار فرزند بود. ثروت وی در سال ۲۰۰۸ معادل ۲/۹ میلیارد برآورد شده بود، به این ترتیب وی در میلیاردرهای جهان رتبه ۹۶ را کسب کرده بود، او در یک سال ۶/۳ میلیارد دلار را از دست داده بود. در سال ۲۰۰۷ سرمایه او ۸/۱۲ میلیارد دلار محاسبه گردید. او در تاریخ ۱۸ ماه مارس ۱۹۳۴ متولد شد.

درباره ی مجید رشیدی

مجید رشیدی هستم،از کودکی به 2چیز علاقه بسیار زیادی داشتم،کارآفرینی و آموزش دادن، ترکیب این دو علاقه تبدیل‌شده به موسسه ثروت سازان.در این موسسه سعی میکنم تمام آموزش‌های لازم برای راه اندازی و به موفقیت رساندن کسب وکارها را آموزش بدهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 9 =