آیا نحوه ی چیدمان باعث افزایش درآمد حاصل از فروش خرده فروشان میشود؟

چیدمان خرده فروشی – چیدمان ایده آل یک ساختمان به نوع مؤسسه ی بازرگانی مستقر در آن و استراتژی کارآفرین برای کسب مزیـت رقـابتی بـستگی دارد. خـرده فروشـان چیدمان خود را با هدف حداکثرکردن درآمد فروش تعیین میکنند. تولید کنندگان چیدمان را به عنـوان فرصـتی بـرای افـزایش کـارایی و بهـره وری و کاهش هزینه ها مدنظر قرار میدهند.

نحوه چیدمان خرده فروشی ها عبارتست از چیدمان کالاها در فروشگاه و نحوه نمایش آنها. موفقیت یک خرده فروش تا حد زیادی بـه دکوراسـیون و چیدمان خوب فروشگاه بستگی دارد. به قول پاکو آندرهیل، کارشناس خرده فروشی، “ساختار و معماری داخلی فروشگاه نقشی اساسی در شکل دهـی به تجربه ی مشتریان و عملکرد فروشگاه دارد”.

چیدمان خرده فروشی باید به گونه ای باشد که مشتریان را به فروشگاه کشانده و امکان یافتن کالاها، مقایسه ی قیمت ها، کیفیت و ویژگی های مربوطـه را تسهیل کرده و در نهایت منجر به خرید شود. علاوه بر این، طراحی فروشگاه باید به گونه ای باشد که مشتریان را تشویق به خریـد ناگهـانی نمایـد.
بین ۶۵ تا ۷۰ درصد تمام تصمیمات خرید زمانی اتخاذ میشوند که مشتری وارد فروشگاه میشود. این بدان معناست که چیدمان مناسب مـیتوانـد به میزان قابل توجهی منجر به افزایش فروش شود. یکی از مطالعات به این نتیجه رسید که ۶۸ درصد اقلام خریداری شده در فروشگاه های بـزرگ (و ۴۵ درصد در فروشگاه های کوچک) خریدهای ناگهانی بوده اند. خریداران در این مطالعـه به شدت تحت تـأثیر چیـدمان و دکوراسـیون فروشـگاه قرارگرفته اند.

خرده فروشان متوجه این موضوع شده اند که بعضی از مکان ها در فروشگاه نسبت به بقیه برتری دارد. الگوهای ترافیکی مشتریان علائـم و نکـاتی را در اختیار مالک قرار میدهد مبنی بر اینکه بهترین مکان برای اقلام سودآور کدام قسمت ها هستند. خرید کالاها به صورت ناگهانی و خریـد کالاهـای آسایشی باید به گونه ای برنامه ریزی شده باشد که کالاهای مربوطه در قسمت روبروی فروشگاه قرار گیرند. کالاهای تخصصی و اقلامـی کـه مـردم قبل از خرید جستجوی گسترده ای درباره آنها انجام داده و مشتریان خاص خود را دارند نباید در جایگاه های ویژه قرار گیرند. جایگـاه ویـژه مخـتص محصولاتی است که بیشترین حاشیه ی سود را دارند.

چیدمان یک فروشگاه از درک روشن عادت های خرید مشتریان نشأت میگیرد. اگر مشتریان برای محصولات خاصی به فروشگاه آمده و تمایل بـه حرکت مستقیم به سمت آن اقلام را داشته باشند، قرار دادن محصولات مکمل در این مسیر منجر به افزایش فـروش خواهـد شـد. مـشاهده رفتـار مشتری میتواند به مالک فروشگاه کمک کند تا “نقاط داغ ” را شناسایی کند. همچنـین، “نقـاط سرد”  نیز وجود دارند که کالاها ممکن است به صورت نامحدودی در آنجا باقی مانده و هیچگاه به فروش نرسند. با بررسی عـواملی مثـل جریـان ترافیک، شرایط نورپردازی، طول راهرو، نوع موسیقی، سطح صدا، علائم و رنگ ها، مالک فروشگاه میتواند مؤثرترین شیوه اسـتقرار در فروشـگاه را بدست آورد.

به عنوان مثال، یکی از “نقاط داغ” در کتابفروشی بارنز و نوبل در فصل شلوغ تعطیلات، “میز کریسمس ” در روبروی بخـش کودکـان است. میز مذکور که ۷۵ تا ۱۲۵ عنوان کتاب را در خود جای داده است، بخش اعظمی از ترافیک را به خـود اختـصاص داده و مطلـوب تـرین نقطـه برای کتاب هایی است که هدف آنان جذب کودکان است.

درباره ی مهتاب معصومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =