آیا MLM همان بازاریابی شبکه ای است؟

به گزارش یک سایت تخصصی، (MLM )کوتاه شده بازاریابی چند سطحی است که بعضی موارد بازاریابی شبکه ای نیز نامیده می شود.
همان طوری که از نام آن پیداست چند لایه متعدد از افراد، بازاریابی یک محصول را برای رساندن آن به مصرف کننده بر عهده دارند. یک نماینده فروش علاوه بر جذب مشتریان، آموزش نیروهای تازه وارد را در جهت جذب مشتریان به عهده دارد. یک شرکت MLM ابتدا با ثبت نام فردی که قادر به جذب مشتریان و نمایندگان فروش باشد کار را آغاز می کند، اما هر یک از نمایندگان حق این انتخاب را دارند تا خود را به یک مدیر تبدیل کنند، شخصی که خود توانایی جذب نماینده فروش را دارا باشد.
یک شرکت MLM کمیسیون پرداخت می کند و نه حقوق ثابت، بنابراین در این روش شرکت محدودیتی برای جذب مدیر و نماینده فروش ندارد. این حالت به دلیل گسترش سریع شمار نمایندگان فروش آموزش دیده برای شرکت بسیار سودمند است. این مورد همچنین برای نمایندگان فروش سودمند است؛ به این دلیل که درآمدشان محدود به میزان فروش خودشان نیست بلکه آنها همچنین از حجم فروش سایر نمایندگان درصد فروش دریافت کنند.
نخستین بار، یک شرکت دوچرخه سازی در روسیه از این ایده استفاده کرد و برنامه ای ترتیب داد که مشتریان با پرداخت ۹۴ روبل به جای ۷۴ روبل صاحب دوچرخه شوند به شرط آنکه چهار مشتری دیگر نیز معرفی کنند. نخستین کمپانی که به طور رسمی فعالیت بازاریابی چند سطحی را  آغاز کرد، کمپانی ویتامین کالیفرنیا بود که نام خود را  به نوترالایت تغییر داد و امروزه محصولات خود را از طریق کمپانی ایم وی به فروش می رساند. در حال حاضر این دست شرکت ها سالانه ۹۵۴ میلیارد دلار در جهان گردش مالی دارند و به ترتیب کشورهای آمریکای شمالی، چین، کشورهای اروپایی از جمله آلمان و ایتالیا و ژاپن در آن سردمدار بوده اند.

درباره ی مهتاب معصومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 9 =