از بازسازی هویت برند چه میدانید؟

بازسازی هویت برند : ممکن است یک برند بارها طراحی مجدد شده باشد، اما باید همواره عنصر اصلی هویت آن حفظ شود. بسیاری از برندها در حوزه های گوناگون، سال های متمادی دارای یک هویت مشخص و تثبیت شده در ذهن مخاطبان خود هستند، از این رو حاضر به خطر کردن نیستند و ترجیح میدهند با همان تصویر، لوگو یا شعار گذشته در ذهن مخاطب بمانند.

برخی هم از آن طرف بام افتاده و بی محابا، مدام در حال تغییر بخش های مختلف برند خود از لوگو گرفته تا شعار، رنگ های سازمانی و دیگر عوامل هویت بصری هستند.

البته که تغییر تصویر تشکیل شده در ذهن مشتریان برای هر شرکتی میتواند با ریسک زیادی همراه باشد و اگر این عمل، هدفمند و به طور کارشناسی انجام نشود، خسارات جبران ناپذیری را به بار خواهد آورد، اما نباید فراموش کنیم که فرآیند بازسازی هویت برند به اقتضای شرایط، پیشرفت ها و نیاز مخاطبان، امری است ضروری تا برند بتواند نسبت به جایگاه و شرایطش، هرچند سال یکبار نفسی تازه کند تا طراوت، تازگی و وجه تمایزش با دیگر برندها در ذهن مخاطبان حفظ شود.

نکته قابل توجه در مورد بسیاری از برندهای مشهور و به یاد مانده در ذهن، این است که با توجه به شرایط زندگی، فرهنگ و پیشرفت تکنولوژی همچنین افزایش خدمات یا فعالیت برند، هر از گاهی فرآیند بازسازی را در خصوص یک یا همه بخش های برند خود انجام میدهند و نگران محو شدن از ذهن مشتری یا کم شدن تعداد مشتریان نیستند، چرا که کار اصولی هدفمند همیشه در راستای بهتر شدن و ارتقای جایگاه برند صورت میگیرد.

بنابراین، برخلاف آنچه که به نظر می رسد بازسازی فرایند برند با همه ریسک هایی که به همراه دارد، درصورتی که برنامه ریزی شده و با آ گاهی از نواقص قبلی برند صورت گیرد، میتواند هویتی قوی و نافذ از برند ارائه کرده و جایگاه رقابتی آن را در بازار ارتقا بخشد.

در مباحث مربوط به بازسازی هویت برند و توجه به ارزش های محوری آن از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. چراکه  عاملی که برندها را وادار به تجدید نظر در هویت برند خود میسازد تغییر ارزش های محوری برند و توجه مشتریان عموما به ارزش های جدید است.

برخی مدیران کسب و کار به اشتباه تصور میکنند بازسازی هویت برند تنها شامل تغییر لوگو  و نام برند است ؛ درحالی که همان محصول قبلی را با همان ویژگی های قبلی و همان ایرادات به بازار ارسال میکنند. واضح است این گونه مدیران کسب و کار در زمینه بازسازی برند شکست خورده و تجربه ی بدی را تجربه خواهند کرد.

بازسازی برند یک چرخه ی پیچیده از تحقیقات ، الگو برداری و بررسی روند صنعت نیاز دارد و پس از تدوین استراتژی به ایجاد و توسعه هویت بصری و پیاده سازی استراتژی میرسد. پس از معرفی به بازار باید مدیریت شود و سپس دوباره به تحقیقات بازمیگردد تا مالکان و مدیران مطمئن شوند که میتوانند در بازار بمانند.

درباره ی مهتاب معصومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − دو =