استفاده از روش توزیع مویرگی چه مزایا و معایبی دارد؟

توزیع مویرگی :  امروزه یکی از چالش های اصلی مدیران تصمیم گیری در مورد نحوه توزیع کالا در بازار هدف است. دومسچه و اس شیلد تاکید کردند که “توزیع شامل تمام فعالیت هایی مربوط به انتقال کالا های اقتصادی بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان است.” که این مهم شامل آماده سازی و هماهنگی محصولات ساخته شده با توجه به نوع و حجم ، فضا و زمان است به طوری که بتوان مهلت عرضه را تعیین کرد (انجام سفارش) یا تقاضای برآورد شده میتواند باعث رضایت شود، برای توزیع موثر و به حداکثر رساندن سوددهی زنجیره تامین سیستم توزیع شرکت، باید هر دو عامل موثر بودن یعنی ارائه یک محصول یا خدمات در مکان صحیح، در مقدار مناسب و در شرایط مناسب و کارآمد بودن یعنی تحویل در زمان مناسب و با هزینه ای مناسب وجود داشته باشد.

توزیع مویرگی

در نگاه اصولی، توزیع مویرگی ترجمه شده توزیع انبوه و گسترده است. توزیع مویرگی رساندن محصولات تا آخرین فروشنده است. مویرگ ها، رگ های کوچکی هستند که وظیفه رساندن خون به سلول های بدن را به عهده دارند و با این استعاره، نظام توزیع مویرگی شکل گرفته است.

پخش و فروش مویرگی کانالی است که از طریق آن با حذف واسطه های اول (معمولا عمده فروشان)، کالا مستقیما به خرده فروشان و حتی مشتریان نهایی فروخته میگردد و بر مبنای دو عامل اصلی “فروش شخصی” و “توزیع” عمل مینماید.

این سیستم توزیع که بخش بندی بازار را نادیده میگیرد و محصول را به تمام بازار های موجود میفرستد قطعا مزایا و معایبی دارد.
توزیع مویرگی به شرط زمینه  سازی و پیاده سازی درست آن در مرحله تدوین استراتژی و همخوانی آن با سایر تاکتیک ها نظیر ارتباطات، قیمت گذاری و  از همه مهمتر جذب و آموزش صحیح منابع انسانی شایسته، مزایای فراوانی خواهد داشت.
مزایای اصلی توزیع مویرگی شامل:

 •  جمع آوری اطلاعات دقیق تر و به روزتر از بازار
 • پوشش بهتر بازار
 • ارتباط گسترده با مشتریان
 •  کاهش ریسک از دست دادن مشتری
 •  کاهش در  سوخت پول
 •  افزایش قدرت چانه زنی شرکت
 •  کاهش احتمال شکل گیری رقبای جدید
 •  کاهش امکان زیرفروشی
 •  جریان دائمی نقدینگی
 • امکان تفویض اختیار بیشتر به شعبات
 • حذف جریان دلالی

و اما معایب :

به دلیل گسترده شدن ساختار شرکت، علاوه بر افزایش هزینه های حمل و نقل و پرسنل و محیط کار، مدیریت شرکت و مدیریت هزینه آن بسیار تخصصی شده و تجربه زیادی میخواهد.

بعلاوه، توزیع مویرگی در تمامی مسیرها و نقاط وجود ندارد. برخی از محله ها با بافت قدیمی و یا با تراکم جمعیت کم از بازار هدف توزیع مویرگی حذف میشوند. برای مثال فرض کنید که در محله ای بسیار دورتر یا مثالی ملموس تر در شهرکی دور که فقط ۱ خرده فروشی و سوپر مارکت داشته باشد، به صرفه نیست که برای تبلیغ و توزیع مویرگی، هزینه حمل و نقل را متحمل شویم. همچنین در برخی از محالت به دلیل بافت قدیمی امکان روانه کردن کامیون های حمل  و نقل وجود ندارد. در این موارد، خرده فروش های این محلات یا مناطق، عمدتا به عمده فروشان برای تهیه اجناس مورد نیاز مراجعه میکنند.

همچنین چون در این نوع توزیع هیچ دسته بندی ای برای بازار در نظر گرفته نمیشود ممکن است  کالا در بخشی یا شهری متقاضی نداشته باشد و موجب ضرر و زیان شود مثلا هزینه اضافی  حمل و نقل دوباره یا فساد محصول و غیره را دنبال داشته باشد.

درباره ی مهتاب معصومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 12 =