استفاده از بازاریابی رابطه مند چه مزیت هایی به همراه دارد؟

به چه دلیل بهتر است از بازاریابی رابطه مند استفاده کرد ؟ این سبک از بازاریابی چگونه به اعتماد سازی پرداخته ؟
این نگرش، مزیت های بسیاری دارد که از دید سازمان و مشتری به تشریح آنها می پردازیم.
از لحاظ سازمان می توان به وفاداری مشتری اشاره کرد. ریچارد اولیور، مفهوم وفاداری را به این شکل تعریف می کند:«حفظ تعهد عمیق به خرید مجدد یا انتخاب مجدد محصول یا خدمات، به طور مستمر درآینده، به رغم اینکه تأثیرات موقعیتی و تلاش های بازاریابی به صورت بالقوه باعث تغییر در رفتار مشتری شود.»

از مزایای دیگر آن برای سازمان، ارتباطات دهان به دهان مثبت است که به تمامی ارتباطات غیر رسمی مشتریان که در مورد ارزیابی کالا و خدمات صورت می گیرد، اطلاق می شود. این نوع ارتباط، دارای قدرت بسیاری برای تأثیر گذاشتن بر تصمیم خرید مشتریان می باشد.

نگرش بازاریابی رابطه مند، ارتباط مثبتی را ایجاد خواهد کرد که به خرید مجدد محصول و خرید های جدید برای سازمان منجر می شود که خود موجب کاهش هزینه های بازاریابی خواهد شد.

علاوه بر مزایای اشاره شده، از دیدگاه مشتری نیز می توان به کاهش ریسک خرید های غیر رضایت بخش اشاره کرد. این به دلیل آن است که کلیه عوامل سازمان رابطه مند کوشش می کنند تا رضایت مشتری را تحقق بخشند. همچنین صرفه جویی در هزینه هم از جمله مزایای این نگرش از لحاظ مشتریان می باشند.

مزیت دیگر، صرفه جویی در وقت مشتریان است. به عبارت دیگر، با وجود اعتماد و تعهدی که سازمان برای مشتریانش ایجاد کرده است، دیگر لزومی نخواهد داشت که مشتریان به جستجوی اطلاعات برای خرید محصولات جایگزینی بپردازند که بتواند نیاز آنان را بهتر برطرف نماید. آنها با خیالی آسوده به محصول مورد نظر اعتماد کرده و نتیجه ی این تعهد وفاداری مشتری خواهد بود . به بیانی دیگر ،  سازمان با اعتماد سازی می تواند تعهد واقعی را کسب کند، به نحوى که مشتری بدون تلاش مجدد سازمان، به تکرار خرید می پردازد.

مزیت بعدی مربوط به سهولت در انتخاب است. تعداد کثیری از مشتریان از این موضوع ناراضی هستند که انتخاب بر اساس چندین فاکتور سخت و زمان بر است . بازاریابی رابطه مند با ایجاد اعتماد و صداقت کار امکان انتخاب راحت و با اطمینان را فراهم میکند.

درباره ی مهتاب معصومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − شش =