زندگینامه استفان پرسون

استفان پرسون مدیر ، فروشنده لباس های ارزان قیمت

دومین مرد میلیاردر در کشور سردسیر سوئد استفان پرسون (Stefan Persson) است که در حال حاضر در ایالات متحده آمریکا ساکن است.

او زمانی با ۷/۱۷ میلیارد دلار در رتبه سی و پنجم جدول میلیاردرهای جهان قرار داشت. استفان پرسون ثروت میلیاردی خود را باید مدیون پدرش ارلینگ باشد. وی رئیس فروشگاه های زنجیره ای HENNES & MAURITZ است. پدرش ارلینگ در سال ۱۹۴۷ (HENNES & MAURITZ)  را تأسیس کرد. این فروشگاه ها در ۲۰ کشور اروپایی و آمریکای شمالی، بیش از ۱۰۰۰ شعبه دارد. نکته مهم این است که به وضوح درباره دارندگان فروشگاه های زنجیره ای در غرب می توان یافت رشد سریع و با کیفیت توام با نوآوری است. شاید اگر « ارلینگ » ، پدر « استفان » چنین فروشگاهی در یکی از خیابان های تهران دایر می کرد ، مانند بسیاری از سوپرمارکت ها ( اگر بتوان سوپرمارکت را بر آنها نهاد ) تا ابد الدهر در همان سه کنج خیابان باقی می ماند، و شاید طور همزمان ۵ مشتری هم در آن، جای نمی گرفت. اما « ارلینگ » از کشور سردسیر سوئد همانند « والتون » که موسس بزرگترین فروشگاه های زنجیره ای جهان یعنی « والمارت » است و یا هم چون « برادران آلبرت » که « آلدی » را بنیان گذاری کردند، به فکر پیشرفت بود و از درجا زدن و راضی شدن به چند غار درآمد تنفر داشت. از همین رو در سفری که بعد از دوران جنگ جهانی دوم به ایالات متحده داشت، از فروشگاه هایی چون « مکیز » و « بارنیز » الهام گرفت. حجم گسترده این فروشگاه ها « ارلینگ » را تکان داد و تصمیم گرفت همین الگو را در سوئد اجرا کند.

ارلینگ در سال ۱۹۱۷ متولد شد و او در سال ۱۹۶۸ تصمیم گرفت تا در زمینه پوشاک فعالیت کند به همین منظور یک فروشگاه لوازم شکاری به نام WIDFORSS MAURITZ را خریدار ی کرد. او هنگام خریداری آن فروشگاه تجهیزات دیگر را برای شروع این کار خریداری نمود و پس از تغییر نام این فروشگاه به (HENNES & MAURITZ) که حالا به H&M شهرت یافته همچنین او کار را با فروش لباس زنانه و مردانه شروع کرد.

پسر او به نام استفان پرسون در سال ۱۹۸۲ مدیریت شرکت H&D را به عهده گرفت. خانواده پرسون ها ۳۳ درصد سهام شرکت را در اختیار دارند و ۶۹۹ درصد حق رأی دارند. این شرکت به این دلیل معروف است که لباس های ارزان قیمت را به مردم ارائه می دهد. البته در ایران مردم با شنیدن کلمه ارزان قیمت احساس می کنند که آن اجناس بدون کیفیت و قلابی هستند. و حال می توان گفت که اگر چنین ذهنیتی در مورد اجناس ارزان قیمت H&M وجود داشت هیچ موقع این شرکت نمی توانست در ۲۰۰ کشور جهان بیش از هزار شعبه داشته باشد. پیش از آن که ارلینگ در سال ۱۹۶۶،  H&M را خریداری نماید در سال ۱۹۴۷ در شهر « وستروس » سوئد تأسیس شد. در حال حاضر در این شرکت بیشتر از ۴۰۰ نفر مشغول به کار هستند. با وجود این که این فروشگاه لباس های ارزانی را ارائه می دهد اما توسط تبلیغات صحیح در مجلات مد و تأسیس فروشگاه هایی در مکان هایی که اساساً لباس های گران قیمت طراحان معروف به فروش می رسد، توانسته است مشتریانی را که به دنبال بهترین ها هستند جذب نماید.

این شرکت با استفاده از جایگاه خود در میان فروشگاه های گران قیمت و با ایجاد این ذهنیت در مشتریان که آنها در حد و اندازه این فروشگاه ها هستند، به طور مجانی از اعتبار آن ها به نفع خود استفاده می کند. H&M در سال ۲۰۰۲ ورود خود را به بازار میلان اعلام نمود.

از گذشته میلان به بهترین مدها شهرت یافته و تعداد زیادی از کارشناسان به دلیل این که این فروشگاه لباس های ارزان قیمت را به مردم ارائه می دهد مخالف ورود H&M به ایتالیا بودند. با وجود این اکنون مشخص نیست که آیا H&M در ایتالیا شرکت می خورد یا نه.

در فوریه ۲۰۰۴ ، فروشگاه معتبر GAP تمام بازار فروش خود را در کشور آلمان به رقیبش یعنیH&M واگذار نمود. این فروشگاه معتبر یکی از بزرگترین تولید کننده پوشاک به خصوص در ایالات متحده بود. در حقیقت GAP که جایگاه آن در سانفرانسیسکو در ایالات کالیفرنیاست یکی از رقیبان H&M است که در کانادا، اروپا و ژاپن فعالیت های زیادی دارد. GAP 4000 فروشگاه را تا سال ۲۰۰۳ در سراسر جهان تأسیس کرد همچنین تقریباً حدود ۱۶۵ هزار پرسنل در آن مشغول به کار هستند. شرکت مادر (GAP INC, THE GAP) است که علاوه بر GA فروشگاه های لباس OLD NAVY و  BANANA REPUBLICE CLOTHING » را در اختیار دارد. اما اولین بار H&M در ۳۱ مارس سال ۲۰۰۰ وارد بازار آمریکا شد. خیابان معروف «FIFTH AVENUE  یا خیابان پنجم نیویورک ، جایی است که H&M در آن جا واقع شده و تا حال موفق بوده است. این شرکت با این موفقیت توانسته تا چند شعبه در نیویورک و « سیراکوس » و « اوتیکا » داشته باشد. این شرکت در سال ۲۰۰۴ به سراغ بازار کانادا رفت. و اولین شعبه خود را در این کشور در تورنتو باز کرد.

درباره ی مجید رشیدی

مجید رشیدی هستم،از کودکی به 2چیز علاقه بسیار زیادی داشتم،کارآفرینی و آموزش دادن، ترکیب این دو علاقه تبدیل‌شده به موسسه ثروت سازان.در این موسسه سعی میکنم تمام آموزش‌های لازم برای راه اندازی و به موفقیت رساندن کسب وکارها را آموزش بدهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + شانزده =