زندگینامه استیو جابز

استیو جابز موسس اپل

استیو جابز – با گسترش تکنولوژی درهای بسیاری برای فعالیت اقتصادی گشوده شد. تنوع در فعالیت اقتصادی بیشتر شد و همین امر باعث شد تا افراد خلاق بتوانند بهترین استفاده را از این وضعیت ببرند. اگرچه که در گذشته نوآوری در زمینه ایجاد سوپر مارکت و یا خرید و فروش املاک بود و خیلی ها با داشتن سرمایه ای از طریق این فعالیت ها به سود هنگفتی می رسیدند. اما امروزه صنعت IT و الکترونیک زمینه ای را برای افراد خلاق فراهم کرده تا بدون داشتن سرمایه زیاد و تنها با داشتن خلاقیت به موفقیت های بیشتری برسند.

ما نیز نمونه ای از این افراد را کم و بیش دیده ایم که بیل گیتس در رأس آنهاست . یکی از این نمونه ها پی یر امیدیار اهل ایران است. در حقیقت خلاقیت در فضایی بازدهی دارد که کسی سد راه نوآوری و خلاقیت نباشد. و اگر چنین فضایی هم در کشور ایران وجود داشت ما شاهد کمتر فرار مغزها بودیم. یکی از کسانی که علاقه مندی مردم به موسیقی را با میل ا ستفاده از تکنولوژی نوین تلفیق کرده استیو جابز است که شرکتش دستگاهی به نام IPOD را به مردم جهان عرض می کند.

IPOD یک دستگاه پخش کننده فایل های صوتی با ساخت MP3 است که توسط شرکت اپل کامپیوتر طراحی و عرضه می شود.

استیو جابز – با ورود IPOD به بازار، از سود فروش دیسکمن ها بسیار کاسته شد. در IPOD حافظه ای با نامHard drive وجود دارد که به آن فضای بسیار زیادی برای ذخیره موسیقی می دهد. دستگاه های پخش موسیقی که از Flash memory  استفاده می کنند، به خاطر محدودیت فضا، توانایی رقابت با IPOD را ندارند. IPOD طوری طراحی شده است که می تواند فضایی معادل با ۴۰۰ گیگا بایت را به کاربر خود ارائه دهد اما همان فضا در Flash memory فقط ۵۱۲۲ مگا بایت  است. اگر چه ipod هایی وجود دارند که دارای فضای کمتری هستند. در اصل ipod ها هاردیسک قابل حمل هستند که قابلیت پخش موسیقی را دارند. ۶۲۲ درصد فروش پخش کننده های موسیقی تا اکتبر ۲۰۰۴ برای ipod بوده است و با این حال هم چنان سید صعودی دارد. در حقیقت ipod ، ۹۲ درصد از فروش پخش کننده های موسیقی در بازار آمریکا را تشکیل می دهد. در دهه ۸۰۰ و ۹۰ ، فروش ipod نسبت به  سونی واکمن بالاتر بوده است. در همان دوره توسط مردم جهان تقریباً ۳۰۰۰ میلیون دستگاه سونی واکمن خریداری شده است .

Ipod قابلیت پخش AAC/M4A و MP3 و WAV و ALFF و … را دارد. اما قابلیت پخش فایل های Real Audio را ندارد. در هر حال ساخت ipod در شرکتی بود که یکی از موسسان و مدیر اجرایی آن استیو جابز است.

استیو جابز با ثروتی معادل ۳/۲ میلیارد دلار قطعاً از فروش رو به رشد ipod ها سرمایه ای بیش از این خواهد اندوخت.

او در ۲۴ فوریه ۱۹۵۵ متولد شد و در حال حاضر مالک بهترین شرکت به نام Apple Computerاست. البته کامپیوترهای Apple  مانند ipod ها مشهور نیستند.

او از پدری مصری و مادری آمریکایی به نام « جوان سیمپسون » در گریی بی واقع در ویسکانسین متولد شد. اما به سرعت « پول » و « کلارا جابز » وی را به فرزندی قبول کردند. او از دبیرستانHome sted High school واقع در کالیفرنیا فارغ التحصیل و پس از یک ترم تحصیل در کالج Read از آن جا خارج شد و با دوستش « استیو ورنیاک » شرکت Apple Computer را تأسیس کرد.

Apple  یکی از رقبای اصلی IBM بود که در سال های اخیر توجه بیشتری به کامپیوترهای Appleشده است. جابز شرکت Next Computer را در سال ۱۹۸۵ تأسیس کرد و در سال ۱۹۹۷۷ پس از ۱۲ سال دوری از شرکت Apple دوباره به این شرگت بازگشت. او در ۳۱ جولای ۲۰۰۴۴ مورد عمل جراحی قرار گرفت تا غده سرطانی از لوزالمعده اش جدا شود. تیم کوک در زمان غیبت جابز مدیریت شرکت Apple را به عهده گرفت. Apple  شرکت Next را در سال ۱۹۹۶ با مبلغ ۴۰۲ میلیون دلار خریداری نمود و بدین ترتیب جابز Apple را برای تأسیس Next در سال ۱۹۸۵۵ ترک کرد و دوباره به آن بازگشت. با خرید Next تکنولوژی این شرکت در ساخت کامپیوترهای Appleمورد استفاده قرار گرفت که حاصل آن محصولات MACOSX از شرکت Apple بود. با مدیریت جابز، فروش شرکت با معرفی محصول جدید اپل یعنی imac، سرعت بیشتری گرفت. نکته حائز اهمیت درباره جابز این است که حقوق سالیانه اش تنها یک دلار بود و از ا ین طریق نام خود را در کتاب رکوردهای گینس ثبت کرده است. بیشترین سودی که جابز دریافت می کند به خاطر داشتن سهام با ارزش شرکت است.

هم اکنون تیم کوک Tim Cook مسئول عملیات روزمره شرکت های تحت مدیریت جابز است. سرمایه جابز در سال ۲۰۰۹ به میزان ۴/۳۳ میلیارد دلار محاسبه شد.

او به عنوان رئیس شرکت Apple و مدیر عامل آن فعالیت می کند. او مدیریت مشترک والت دیزنی Walt Disney company را هم بر عهده دارد. جابز از ژانویه سال ۲۰۰۹ اعلام کرد که برای پاره ای از محاسبات مجبور است سمت خود را برای مدتی ترک کند و به این ترتیب با گرفتن مرخصی به  استراحت پرداخت.

درباره ی مجید رشیدی

مجید رشیدی هستم،از کودکی به 2چیز علاقه بسیار زیادی داشتم،کارآفرینی و آموزش دادن، ترکیب این دو علاقه تبدیل‌شده به موسسه ثروت سازان.در این موسسه سعی میکنم تمام آموزش‌های لازم برای راه اندازی و به موفقیت رساندن کسب وکارها را آموزش بدهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − شانزده =