اشتباهات بزرگ در مسیر برند سازی

در مسیر برند سازی و بهبود و بازسازی آن اغلب اشتباهاتی رایج صورت می گیرد که  حتما باید از وقوع آن ها جلوگیری کرد.

 • این نکته را فراموش نکنید که مردم همیشه به آنچه میگویند عمل نمیکنند :
  مادامی که به تعیین استراتژی های خود درباره بازسازی یک برند بر پایه تحقیقات گروهی میپردازید رعایت احتیاط و دوراندیشی را از یاد نبرید. فقط با حضور در محیط زندگی مصرف کننده و مشاهده و بررسی عکس العمل او ضمن استفاده از کالا و خدمات ارائه شده از سوی خود میتوانید حقیقت را دریابید. تحقیقات شخصی حتی اگر چندان هم کامل نباشند میتوانند شما را در رسیدن به یک راه حل درست راهنمایی کنند.
 • همفکری با مشاوران یا به شما قدرت بخشیده یا بر آشفتگی تان می افزاید :
  این وظیفه یک رییس موفق است که در صورت لزوم هر چند وقت یک بار به بررسی امور بپردازد. با وجود برخورداری از اطلاعات فراوان درباره برند و فعالیت شرکت خود تحقیق درباره شرایط موجود چند بار در سال بسیار مفید خواهد بود.
 • از قبل برای سازگاری با شرایط برنامه ریزی نکنید :
  این موضوع برای اعضای تیم بسیار وسوسه انگیز است که پس از معرفی نهایی یک برند سود کلانی به جیب برده و آنجا را ترک کنند. انجام پروسه برندسازی و موفقیت در آن ممکن است نیازمند سازگاری با محیط همزمان با شکوفایی در کار باشد. برای حفظ هماهنگی میان اعضای گروه و مشاوران شرکت در طول فرآیند برند سازی باید زحمت انجام این کار را بپذیرید.
 • بازسازی یک برند را بدون تحقیق انجام ندهید:
  در حال حاضر شرکت های زیادی مدعی گوش دادن به صدای مشتری هستند اما در جلسات تشکیل شده برای تصمیم گیری در خصوص استراتژی شرکت بسیاری از این امور نادیده گرفته میشوند. مشتری های جدید و دوراندیش باید در یافتن راه حل ها در مرکز توجه قرار بگیرند. در ادامه، واکنش مثبت مصرف کننده نسبت به کیفیت کالا و خدمات ارائه شده از سوی شما، موفقیتتان را تایید خواهد کرد.
 • فرآیند بازسازی برند خود را بر پایه تبلیغات برنامه ریزی نکنید:
  برگزاری یک کمپین و یا دادن یک شعار تبلیغاتی نمیتواند جایگاه یک برند را برای همیشه تثبیت کند. استراتژی یک برند باید مسیر حرکت تبلیغات را به سوی پیشرفت هدایت کند. گاهی اوقات موثر ترین بازسازیها نیز هرگز از تبلیغات به روش سنتی استقبال نمیکنند.
 • فقط بر روی برند خود تمرکز نکنید:
  فقط توجه به برند و شرکت خود میتواند فعالیت شما را محدود کند. ضمن انجام پروسه بهبود یک برند به استراتژی های موفق مدیران شرکت های رقیب در خصوص تجربه آنها از چگونگی رفتار مشتری و نحوه فروش کالا بیندیشید. تفکر درباره شیوه فعالیت شرکت های غیر مرتبط را کنار گذاشته و دیگران را نیز تشویق به استفاده از این استراتژی کنید .
 • تصور شما از برند نباید فقط یک لوگو و ترکیبی از خطوط یا رنگ های مختلف باشد:
  برندها معمولا هر چیزی از قبیل ادراک و دریافت پیام برند از سوی مصرف کننده، نگاه کردن و احساس کردن پیام آن، توجه به مشتری، محیط های اینترنتی و شرایط فروش و زبان برقراری ارتباط را شامل میشوند.
 • بر روی سرقفلی برند خود تاثیر بگذارید:
  در حالی که بررسی های غیر ضروری میتوانند صدمات جبران ناپذیری به درک پیام برند شما توسط مصرف کننده وارد کنند، وقتی برند سازی مجدد مشتریان قدیمی و ثابت را از شما میراند، دیگر ارزش سابق به برند شما باز نخواهد گشت. قبل از ورود به پروسه برند سازی نیازها و ذهنیات بازار هدف را در نظر بگیرید.
 • پس از اصلاح و بهبود برند خود از اعتبار آن کم نکنید:
  در غیر این صورت فقط به ظاهر توانسته اید نقاط ضعف آن را برطرف کنید. فلسفه بهبود یک برند باید برای دیگران نیز قابل باور باشد. این کار با استفاده از تجربه فعالیت در برند قبلی و شناسایی رفتار و دیدگاه مشتری انجام میشود. اقدام به انجام این کار همچنین باید شهرت و آوازه آن را در داخل کشور حفظ کند. اگر کارمندان یک برند خود به آن اعتقاد نداشته باشند، جامعه هدف نیز به آن ایمان نخواهند آورد.
 • رعایت اصول و مبانی برند سازی را پشت گوش نیندازید:
  ناتوانی و بی انگیزگی مشتریان در صبر و انتظار تا زمانی نامعلوم ارزش تامین شرایط مناسب برای پیشرفت امور، توسعه تجهیزات برای رشد در بازار و راه اندازی وبسایت تبلیغاتی را از بین میبرد. ثبت فاکتورها و قراردادهای شما به روش غیر قانونی و نامفهوم، نشان از تجربه کم شما در زمینه تجارت دارد. وقتی به بازسازی برند خود می اندیشید نقطه نظرات تمام مشتریان را در ذهن داشته باشید.

درباره ی مهتاب معصومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + پنج =