اشتباهات رایج کارآفرینان نوپا

کارآفرینان نوپا – اشتباهات رایج کارآفرینان نوپا در هنگام راه اندازی و توسعه یک کسب و کار جدید که گاها منجر به ورشکستگی آنان در آغاز راه میشود به شرح زیر میباشد :

  • اهداف غیر واقعی و سنجش ناپذیر : کارآفرینان نوپا ممکن است در ارزیابی اهداف مالی و غیرمالی در چند سال اول شروع کسب و کارشان به دلایل مختلف از جمله فقدان آموزش و تجربه لازم دچار اشتباه شوند. چنین اشتباهی میتواند مشکلات مهمی از جمله عدم توانایی در بازپرداخت بدهی ها و تعهدات مالی برای ایشان به وجود آورد. کسی که قصد دارد یک کسب و کار جدید راه اندازی کند، میبایستی بداند که چه شاخص هایی را برای هدف گذاری خود انتخاب کند و این هدف گذاری را چگونه انجام دهد. در صورتی که شاخص مناسبی برای هدف گذاری انتخاب نشود، سنجش و ارزیابی عملکرد با توجه به این شاخص ها به دلایلی همچون ابهام و سنجش ناپذیری شاخص ها میسر نخواهد شد. در صورت انتخاب شاخص های مناسب برای هدف گذاری، تعیین اهداف نیز اهمیت قابل ملاحظه ای خواهد داشت. هدف گذاری بیش از حد پایین و یا بالا هر دو میتوانند به یک اندازه مانعی برای موفقیت یک کسب و کار جدید باشند. استفاده از تجربه کسانی که سابقه فعالیت در زمینه کسب و کار مورد نظر را داشته اند در این مرحله میتواند بسیار موثر و یاری رسان باشد.
  • .پیشبینی غیر واقعی هزینه ها : از آن جایی که بسیاری از هزینه ها در راه اندازی و اداره یک کسب و کار اصطلاحاً پنهان هستند و فردی که فاقد تجربه لازم در این زمینه است از آنها اطلاعی ندارد، بسیار محتمل است که کارآفرینان نوپا در تخمین میزان هزینه های راه اندازی کسب و کار و ادامه فعالیت خود دچار اشتباه شوند. بدیهی است که چنین اشتباهی به سادگی میتواند سبب شود به دلیل عدم پیشبینی منابع مالی کافی، ادامه فعالیت برای کارآفرینان در میانه راه ناممکن شود. در این زمینه کسی که قصد راه اندازی یک کسب و کار جدید دارد در صورتی که فاقد تجربه انجام چنین کاری است، باید از راهنمایی کسانی که تخصص و تجربه لازم در این زمینه را دارند استفاده کند. فهرست هایی که از موارد مختلف هزینه های راه اندازی و اداره یک کسب و کار وجود دارد در این مرحله میتواند برای کارآفرینان یاری کننده باشد.
  • عدم پیشبینی موانع :موانع مختلفی پیش روی یک کارآفرین یا فردی که قصد راه اندازی یک کسب و کار جدید را دارد قرار دارد. عدم شناخت کافی از این موانع و عدم پیشبینی راه حل مناسب در برخورد با این مشکلات میتواند منجر به شکست یک کسب و کار شود. از همین رو فرد قبل از راه اندازی کسب و کار خود میبایستی شناخت کافی از موانع و مشکلات پیش روی خود در زمینه های مختلف مانند موانع قانونی، موانع در اعطای وام و کسب اعتبار و … داشته باشد
  • عدم تعهد کافی بسیاری کارآفرینان نوپا : ممکن است که کسب و کار جدید خود را به صورت پاره وقت یا فعالیتی صرفاً تفننی در کنار شغل اصلی خود دنبال کنند و به همین دلیل یا سایر دلایل تعهد و تقید کافی نسبت به کسب و کار جدید خود نداشته باشند. چنین اشتباهی سبب میشود که فرد زمان و هزینه های مورد نیاز برای دستیابی به عملکرد مطلوب را صرف نکند و در مراحل اولیه کار خود با شکست مواجه شود. این افراد باید بدانند که راه اندازی یک کسب و کار جدید یک فعالیت جدی است که بدون صرف وقت و انجام تلاش کافی هیچگاه به موفقیت نخواهد انجامید. کسی که تصمیم به راه اندازی یک کسب و کار جدید را دارد باید پیش از شروع فعالیت هایش قاطعانه تصمیم بگیرد که از هیچ تلاش و کوششی برای دستیابی به موفقیت اجتناب نکند.
  • فقدان ارزیابی مناسب از مشتری و بازار: بسیاری کارآفرینان نوپا بدون این که مشتری و بازار هدف خود را مشخص کنند شروع به کار میکنند. این افراد صرفاً به دنبال عملی کردن ایده های که در ذهن دارند و از نظرشان ایده های بکر است هستند. این که کارآفرینی به محصول یا خدمتی علاقه شخصی داشته باشد بدان معنا نیست که دیگران آن را خواهند خرید. بسیاری از اختراعات ارائه شده به سازمان ثبت اختراعات امریکا هرگز راهی به بازار نمییابند زیرا هیچ مشتری ای برای خرید آنها وجود ندارد و در واقع هیچ بازاری برای آنها ایجاد نشده است. عامل اصلی که سبب میشود کارآفرینان مرتکب چنین اشتباهی شوند عدم توجه به چند سوال ساده اما اساسی در مورد مشتری و بازار محصول یا خدمت است. سوالاتی مانند این که چه کسی و با چه مشخصاتی این محصول را خواهد خرید؟ مشتری بالقوه چگونه از وجود این محصول یا خدمت آگاهی خواهد یافت؟ مشتری مورد نظر چه میزان حاضر است برای این محصول یا خدمت هزینه کند؟ و سوالات دیگری از این دست.
  • عدم بهره گیری از مشاوره : ممکن است یک کارآفرین تمام توجه و تمرکز خود را متوجه ایده جدید خود برای راه اندازی کسب و کار کند و از موارد دیگری که در موفقیت کسب و کار جدید نقش مهمی دارند غفلت کند. مهارت در زمینه هایی همچون برنامه ریزی، سازماندهی، بازاریابی، حسابداری و … از جمله مواردی هستند که برای موفقیت یک کسب و کار جدید ضروری هستند. استفاده از تجربه و مشاوره افراد متخصص در هر یک از این زمینه ها برای دستیابی به موفقیت الزامی است. در صورتی که یک کارآفرین تمام توجه خود را به ایده و جنبه های فنی کسب و کار خود معطوف کند و از توجه به سایر موارد غفلت ورزد به احتمال قوی با شکست مواجه خواهد شد.
  • تمایل به اجرای همه امور و ترس از سپردن کارها به دیگران : یک کارآفرین ممکن است به علت تعلق خاطر شدید به ایده خود برای راه اندازی کسب و کار و همچنین تصور دستیابی به سود فراوان بخواهد تمام فعالیت های مرتبط با راه اندازی و اداره یک کسب و کار را خود به تنهایی بر عهده بگیرد. فردی که قصد راه اندازی یک کسب و کار جدید دارد بایستی درک درستی از توانایی ها و نقاط ضعف خود داشته باشد و همچنین روحیه انجام کار گروهی را در خود تقویت کند تا بتواند با بهره گیری از تخصص سایرین در زمینه های مختلف موجبات موفقیت کسب و کار خود را فراهم آورد. یک کارآفرین هر قدر هم که فردی توانا باشد، با محدودیت هایی مواجه است و دست آخر ناگزیر از سپردن برخی وظایف به دیگران است. عدم درک چنین مساله ای از سوی بسیاری از کارآفرینان موجه عدم موفقیت کسب و کار در مراحل اولیه و یا به ویژه در مراحل رشد خواهد شد
  • مدیریت نامناسب جریان وجوه نقد : یکی از مهمترین موارد در راه اندازی و اداره یک کسب و کار، فعالیت های مربوط به حسابداری و مدیریت جریان وجوه نقد است. آمار حکایت از آن دارد که بسیاری از کسب و کارهای بزرگ به دلیل مدریت نامناسب جریان وجود نقد خود با مشکلات اساسی مواجه میشوند که در نهایت منجر به ورشکستگی آنها میشود. کسی که قصد راه اندازی یک کسب و کار جدید دارد بایستی توجه کند که حتی در صورت پیشبینی مناسب منابع مالی به دلیل عدم دسترسی به این منابع در زمان مناسب و در اختیار نبودن نقدینگی مورد نیاز ممکن است کسب و کار وی با موانع و مشکلات جدی مواجه شود. استفاده از تجربه و مهارت افراد متخصص در زمینه حسابداری و مدریت جریان وجوه نقد عامل مهمی است که در هنگام راه اندازی یک کسب و کار جدید بایستی حتماً مورد توجه قرار گیرد.
  • اتخاذ تصمیمات بدون توجه کافی به فرصت ها و تهدیدهای پیش رو  : فرصت ها و تهدید هایی که از جانب محیط بیرونی متوجه هر کسب و کاری است از جمله مواردی است که در هر تصمیمگیری مهم باید حتما مورد توجه قرار گیرند. ارزیابی درست از محیط بیرونی باید قبل از اقدام به هر عملی انجام شود و نتایج این ارزیابی در اتخاذ تصمیمات مورد توجه قرار گیرد. توجه به مشتریان، رقبا، توزیع کنندگان، تامین کنندگان، قوانین و سایر موارد در اتخاذ تصمیمات باید مد نظر قرار گیرند و عدم توجه به آنها موجبات شکست و عدم موفقیت کسب و کار برای کارآفرینان نوپا را فراهم خواهد آورد.

درباره ی مهتاب معصومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 11 =