اصول کلیدی برای بهبود روابط مدیر و کارکنان

قطعا بهبود روابط مدیر با کارمندان تاثیر بسیار مثبتی بر سرعت پیشرفت سازمان خواهد داشت. پس از بهبود تعاملات مدیر و کارمندی مهمترین دستاوردی که کسب میشود آرامش در محیط کار در جهت پیشرفت و موفقیت است.
بهتر است مدیران اصول زیر را در رفتار خود با کارکنان خود رعایت کنند تا تاثیر شگفت انگیزش را در جهت نیل به هدف ببینند :

قدردان کار های کارکنان خود باشید :

در اینکه وظیفه ی زیر دست شما انجام کارهایش میباشد شکی نیست ولی قدردانی از آنها ایجاد انگیزه و حس رضایت مندی میکند و از لحاظ روحی پتانسیل بیشتری برای انجام وظیفه به آنها تزریق میکند.
اگر هرکس کار درستی انجام دهد و به چشم کسی دیده نشود و در ادامه تشکر و قدردانی از انجام نگیرد، آیا تمایل مجدد به انجام و تکرار آن دارید؟ به جز امور خیریه که انسان‌ها برای رضای خدا و بی هیچ چشم داشتی انجام می‌دهند، سایر امور، مخصوصا هر اقدام مثبت و سازنده‌ای که در محیط کارشان انجام می‌دهند، چشم انتظار تشکر و قدردانی هستند. امّا این بدان معنی نیست که وقت زیادی از ساعات کاری را صرف قدردانی و توجه به کارهای خوب کارمندانتان داشته باشید. مسلما چنین چیزی، منطقی نمیباشد و در روند امور اصلی سازمان اختلال ایجاد می‌کند. امّا راه‌های کنترلی بسیاری وجود دارند که می‌توانید از طریق آن‌ها، رفتارها و عملکرد مثبت کارمندان را دیده و قدردانی کنید. این را نیز بدانید، گاهی یک تشکر صمیمانه و غیررسمی امّا از جان و دل، می تواند از یک تقدیرنامه و لوح سپاس رسمی، تاثیرگذارتر باشد.

مدیر

ارتباطات محترمانه و در عین حال صمیمی :

کلید هر رابطه ی خوب، ارتباط دو طرفه است. متاسفانه کارکنان فکر می کنند که رؤسا خیلی به حرف آن ها گوش نمی دهند. بر اساس تحقیقی انجام شده است؛ در میان بیش از ۱۰۰۰ کارمند آمریکایی، تنها ۱۵% از آنها از ارتباطات موجود در محل کارشان راضی بودند. ۸۱% از همین افراد ترجیح می دهند در سازمانی کار کنند که ارتباطات آزاد در آن باشد تا اینکه پول بیش تری بدهد.

فراهم کردن محیط آرام ، دوستانه و دارای فرصت های پیشرفت :

مدیر باید در تلاش باشد محیط کار در عین آرامش و صمیمت دارای پتانسیل و ظرفیت مناسب برای پیشرفت تک تک اعضا باشد . با این کار بجز پیشرفت اعضای مجموعه کل مجموعه پیشرفت میکند. مدیر باید از ایجاد تنش بین اعضا به شدت جلوگیری کند .

مدیر

شایسته سالاری:

انتخاب کارمندان لایق، دانا و کارا، کار سختی است. امّا در مدیریت، شایسته پروری و شایسته سالاری از اهمیت ویژه‌ای نسبت به شایسته گزینی برخوردار است. شاید کارمندانی که در ابتدای استخدام، از توانایی ها و قابلیت‌های خاص و برجسته‌ای برخوردار نبودند، با اجرای مدیریت صحیح و آموزش دیدن حین کار، در مدت کوتاهی به کارمندان کلیدی تبدیل شوند. مدیر باید بر اساس شایستگی ها به انتخاب سمت بپردازد و از دخیل کردن روابط دوستانه و فامیلی در این امر مهم دوری کنند.

ارتباط خارج از محل کار :

شاید جالب باشد ولی بیشتر کارمندان و کارکنان یک شبکه علاقه دارند خارج از ساعات کاری با رییس خود ارتباط صمیمی و دوستانه داشته باشند و به معاشرت بپردازند. برقرار کردن چنین ارتباطی شاید به آنها این اطمینان خاطر را میدهد که میتوانند با او راحت باشند هرچند در سطح سمت با هم تفاوت دارند .

حفظ مرز بین حرمت و جدیت  :

برخی مدیران متاسفانه مرز بین جدیت و حرمت را تشخیص نمیدهند و به ظن خود با هتک حرمت زیردستان جدیت خود را به نمایش گذاشته اند. این روش چه از لحاظ تکنیک های مدیریتی و چه از لحاظ انسانی سراسر ایراد است. آرامش روانی و صمیمیت در محیط کار بازخوردی مثبت در جهت پیشرفته مجموعه دارند درحالیکه بی احترامی و بی ارزش کردن کارکنان نتیجه ی عکس خواهد داشت و هیچ دستاوردی به همراه نخواهد داشت.

درک متقابل :

شکی نیست که در محل کار روابط فقط روابط کاریست ولی بهتر است نسبت به درک یکدیگر و شرایط بحرانی ای که ممکن است گریبان گیر همه بشود (چه کارمند و چه رییس ) کمی انعطاف داشته باشیم. صداقت در تعاملات خود یکی از راز های کلیدی موفقیت مدیران ثروتمند است . البته به این آسانی ها هم نیست ؛ ارتباط صمیمی و در عین حال موثر با افرادی که هرکدام ویژگی های شخصیتی خاص خود را دارند به نسبت کار سختی است.

درباره ی مهتاب معصومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 7 =