چطور امور روزانه را با هدف افزایش بازده اولویت بندی کنیم؟

 • اگر در طول روز، از این شاخه به آن شاخه بپرید، نمیتوانید اهمیت و اولیت کارها را مشخص کنید و برنامه ریزی درستی داشته باشید. زمان، کِش نمی آید حتی اگر شما کلی کار برای انجام دادن داشته باشید. باید زمان را از یک فعالیت گرفته و به فعالیت دیگر اختصاص بدهید.
 • افراد موفق همیشه از انجام کارهای کوچک بی فایده صرف نظر میکنند تا رویاهای خود را به ثمر بنشانند. بیاموزید که بگویید «نه» مگر اینکه بخواهید رویای خود را قربانی کار دیگران کنید. از خودگذشتگی، افتخاری در بر ندارد.
 • همیشه سخت ترین مانعی که باید از آن بگذرید، خودتان هستید. با تمرینِ خویشتنداری و رعایت نظم و انضباط روزانه، نتایجی فراموش ناشدنی را تجربه خواهید کرد. نتایجی مانند سفر به مناطق شگفت انگیز از طرف شرکتتان، پول برای خرج کردن در مسافرت های تفریحی لوکس همراه با خانواده (و زمان برای لذت بردن از آن)، خانه ای رها از وام بانکی، بهترین مدارس برای فرزندانتان، خرج کردن در امور خیریه، خودروی رویاییتان و از همه بهتر  اینکه هرگز نگران پول خرج کردن نباشید.
 • اگر احساس میکنید که خسته شده و از پا افتاده اید، احتمالاً تلاش میکنید که ابرقهرمان باشید. بپذیرید که نیستید. کمک خواستن، نشانه ی ضعف نیست. وقتی از فردی کمک میخواهید، یعنی او را قبول دارید و تحسینش میکنید.
 • در این صنعت، غافلگیریِ چندانی وجود ندارد. برندگان، برنده شده اند زیرا لیاقتش را دارند. آنها میدانند که مسیر رسیدن به موفقیت، قدم به قدم و روز به روز طی میشود. آنها هر روز قدم های کوچکی برمیدارند که ایشان را به سوی آینده ای که رویایش را در سر دارند نزدیک میکند. آنها در هنگام کمک خواستن و تفویض اختیار کردن و «نه» گفتن میدانند که چه چیزی مهم است و چه چیزی مهم نیست.
 • ببینید چه چیزی برایتان مهم است و آنها را در رأس فهرست کارهای روزانه و برنامه خود قرار دهید. وقتتان را برای کارهای کم اهمیت، تلف نکنید. بهتر است وقتتان را برای رسیدن به هدفتان صرف کنید و روزتان را به از این شاخه به آن شاخه پریدن هدر ندهید.
 • برنامه هر روز را از شب قبل تعیین کنید که صبح فردا از اول وقت بتوانید به فعالیت های مؤثر بپردازید. بهترین راهی که برای نوشتن فهرست کارهای مؤثر میشناسم بدین ترتیب است:
  فهرستی از هر کاری که می خواهید انجام بدهید تهیه کنید.
  آنها را واقع بینانه مرور کنید. آیا میتوانید همه آنها را یک روزه انجام بدهید یا باید چند مورد را به روز دیگری موکول کنید؟
  اگر فهرستتان بیش از حد پر شده است، کدام موارد را باید حذف کنید؟
  به دنبال راه هایی باشید که روزتان را روان تر کند. مثلا شماره تلفن افرادی را که باید با آنها تماس بگیرید کنار اسمشان بنویسید تا وقتتان تلف نشود. ببینید چگونه میشود دو یا چند سفر درون شهری را یکی کرد.
  فهرست خود را دوباره بنویسید و مهمترین کارها را در رأس فهرست قرار دهید.
 • صبح روز بعد را زودتر آغاز کنید. بدین ترتیب اگر شرایط پیشبینی نشده ای پیش بیاید حداقل بخش مهمی از فهرست را انجام داده اید و میتوانید طبق برنامه تان تا حدی پیش روید.

 

درباره ی مهتاب معصومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =