زندگینامه اپرا وینفری

اپرا وینفری ، مجری میلیاردر سیاه پوست

اپرا وینفری -برنامه های گفتمان در غرب به خصوص در آمریکا طرفداران بسیاری دارد و اصولاً به شکل رادیویی یا تلویزیونی پخش می شود و حضار درباره موضوعی که اعلام شده است به بحث می پردازند و موضوع های گفت و گو در انگیس به نام Chatshow و در آمریکا به نام Talkshow نامیده می شود که موضوع بحث هر چیزی می تواند باشد. این برنامه ها در ایران بسیار کم می باشد و در آنها از مجریان ناتوان استفاده می شود یا به موضوعاتی کلی می پردازند که بسیار خسته کننده است. معمولاً در برنامه های Talkshow  به تمام موضوعات و مشکلات مردم پرداخته می شود برای مثال مادرشوهر یا عروس که در ارتباط با  هم مشکل دارند دعوت شده و دیگر شرکت کنندگان هم مردم هستند به اظهار نظر در ارتباط عروس و مادرشوهر می پردازند مثلاً می گویند که حق با کیست یا کجای رفتار کدام یک از آنها ایراد دارد.

اپرا وینفری ، یکی از ثروتمندترین افراد جهان است که یکی از مجریان گفت و گوی Oprah  است. او در ۲۹ ژانویه سال ۱۹۵۴ ، در شهر کوسیوسکو ایالت میسی سی پی متولد شده . او زنی سیاه پوست بود که برنامه تلویزیونی The oprah winfrey show را اجرا می کرد. او بیشتر اوقات به مشکلات زنان می پردازد و کمتر به مشکلات مردان برنامه خود را اختصاص می د هد.

برنامه اپرا وینفری دوست داران زیادی دارد و به طوری که گفت و گوهای وی که در آمریکا تهیه گردیده در دیگر کشورهای جهان از تلویزیون پخش می شود. یکی از نکته های مهم در باره این زن درباره نام وی می باشد که خانم Oprah بر اثر یک اشتباه تایپی در ثبت احوال نامش Oprah گذاشته شد. به هر حال همه او را با نام غلط اش می شناسند. سیاهان در آمریکا زندگی سختی داشتند چه برسد به اپرا که علاوه بر سیاه پوست بودن زن هم هست. او زندگی سختی در کودکی و جوانی داشت . او پیش از این که شهرتش را به وسیله شوی اپرا جهانی کند. تنها یک مجری ساده اخبار در « بالتیمور » بود. در سال ۱۹۸۶ برنامه محلی « اپرا وینفری شو » که بعدها به « اپرا » تغییر نام یافت، در سطح ملی پخش شد. پیش از آن، این برنامه فقط صبح ها در « شیکاگو » پخش می شد. جهت گیری های اپرا، که برخی آن را فمنسی می نامند، باعث شد که در اواسط دهه ۹۰ برنامه گفت و گوی اپرا به موضوعاتی که بیشتر به مسایل زنان مربوط است، می پردازد موضوعاتی همچون خشونت علیه زنان در خانه و اجتماع و تبعیض در محل کار را شامل می شود. این برنامه ها همیشه جدی نیستند بلکه بعضی اوقات حضار را به خنده می اندازند و بعضی اوقات هم مسایل تخلی بازگو می شود که اشک میهمانان را جاری می کند.

خانم اپرا وینفری فعالیت های خیرخواهانه ای انجام داده و اکثر اوقات کسانی را به برنامه دعوت می کند که یا با مشکلات مالی فراوانی رو به رو هستند و فقیرند و در صورتی که این افراد تمایل داشته باشند تا در برنامه او شرکت کنند در این صورت از طریق این برنامه کمک های مالی خوبی عاید آن فرد می شود. اپرا همچنین بخش هایی از زندگی اش مانند اذیت و آزار در کودکی او یا مدتی که در بزرگسالی به دام اعتیاد افتاده بود را در برنامه های خود بازگو می کند برای یافتن راه حلی با طرفداران خود به بحث می پردازد. اپرا را معلم لاغری می نامند زیرا او توانست چاقی خود را با ورزش و رژیم غذایی رفع کند. او برنامه هایی را برای زنان چاقی  در زندگی با همسرشان دچار مشکلات زیادی هستند ساخته است  و از این طریق به آنها اعلام می دارد که بدن خود را دوست داشته باشند و برای رفع چاقی از رژیم غذایی و ورزش استفاده کنند . خود را برای این مشکل سرزنش ننمایند زیرا مهم باطن آنهاست نه ظاهر .

در اواخر دهه ۱۹۹۰ اپرا بخشی از برنامه خود را به طور ویژه به معرفی کتاب اختصاص داد و چون او نفوذ قوی روی افکار مردم داشت هر کتابی که معرفی می کرد به پرفروش ترین کتاب آن سال تبدیل می شد. در اوج مسأله جنون گاوی « اپرا » در ۱۶ آوریل ۱۹۹۶ در برنامه خود گفت : من دیگر همبرگر نمی خورم و همین جمله باعث شد که دامداران تگزاس در سال ۹۸ از او شکایت کنند به دلیل این که آنان باور داشتند که تنها این جمله اپرا باعث شد که دامداران ۱۲ میلیون ضرر بدهند.

هم اکنون اپرا دو مجله به نام هایthe Oprah Magazin :O و دیگری «اُدرخانه» است. او حتی در  قسمتی از فیلم Alice walker نیز نقش آفرینی کرده است. اخیراً « اپرا » قراردادی را امضاء نموده است تا برنامه تلویزیونی خود را در سال ۲۰۱۱ ۲۰۱۰ ادامه دهد. ثروت او تا سال ۲۰۰۴ میلادی، ۱/۱۱ میلیارد دلار برآورد شده. با این حال آخرین آمارهای مربوط به ثروتمندان جهان در سال ۲۰۰۸ نشان می دهد که سرمایه « اپرا » در این سال ۷/۲ میلیارد دلار رسیده است.

درباره ی مجید رشیدی

مجید رشیدی هستم،از کودکی به 2چیز علاقه بسیار زیادی داشتم،کارآفرینی و آموزش دادن، ترکیب این دو علاقه تبدیل‌شده به موسسه ثروت سازان.در این موسسه سعی میکنم تمام آموزش‌های لازم برای راه اندازی و به موفقیت رساندن کسب وکارها را آموزش بدهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + شانزده =