زندگینامه اینگوار کامپراد

اینگوار کامپراد ، موسس شرکت IKEA

اینگوار کامپراد ، Ingvar Kamprad موسس شرکت IKEA به همراه خانواده اش، در سال ۲۰۰۹ پنجمین  فرد ثروتمند جهان لقب گرفت.

اینگوار کامپراد ۸۳ ساله است و چهار فرزند دارد. ثروت کنونی وی به ۲۲ میلیارد دلار می رسد. اولین تجاری او زمانی آغاز شد که با دوچرخه به همسایگانش کبریت می فروخت. اینگوار متوجه شد که می تواند  کبریت را با قیمتی ارزان از محلی در استکهلم بخرد و به بهایی گران تر در جایی دیگر بفروشد و به سود دست پیدا کند. سپس به فروش ماهی و تزیینات مخصوص عید کریسمس روی آورد. داستان تجارت او به قدری جالب است که هر کس که این ماجرا ها را به دقت بخواند ناخودآگاه برای این میلیاردر امروزی دلش به رحم می آید.

در سال ۱۹۹۴ فاش شد که کامپراد در زمان جوانی که کامپراد در زمان جوانی در ملاقات ها و جلسه های نازی ها شرکت می کرده است. کامپراد این موضوع را بزرگترین اشتباه زندگی خود می داند. به هر حال هیچ چیزی به جز IKEA باعث موفقیت کامپراد نشد و خوب است برای پی بردن به چگونگی موفقیت اینگوار کامپراد، با تاریخچه IKEA و نوع فعالیت آن آشنا شویم.

همه با نام صنایع چوب IKEA آشنا هستند، IKEA یک شرکت سوئدی که زیباترین لوازم و مبلمان منزل را که در آن چوب به کار رفته، تولید می کند و با قیمتی گزاف در اختیار خریداران خود که معمولاً از اقشار متوسط به بالای جامعه هستند قرار می دهد.

این شرکت تا بهار سال ۲۰۰۴ میلادی در بیش از ۳۷ کشور جهان دارای ۱۹۲ فروشگاه بزرگ بوده است که بیشتر آنها در اروپا، آمریکا، کانادا، آسیا و استرالیا قرار دارد. در بروشور IKEA که محصولاتی با کیفیت عالی تولید می کند، نزدیک به ۱۲۲ هزار محصول معرفی شده و معمولاً عکس های مناسب و زیبا از کالاها به نمایش درآمده و جزئیات کامل آن ها درج شده است. این بروشور چنان دقیق است که بسیاری از نجارهای خرده پا با استفاده از آن برای مشتریان مشکل پسند خود که به هر نحوی توانایی تهیه محصول مورد نظر خود را از طریق نمایندگی های IKEA ندارند، به کپی کاری از محصولات IKEA می پردازند.

اینگوار کامپراد – در واقع IKEA دومین کتاب بعد از انجیل است که با بیشتر از ۱۰۰ میلیون تیراژ در جهان پخش گردیده است. نام IKEA شامل حروف اول نام اینگورا کامپراد، روستای زادگاه و همچنین ملک اوست : Ingvar Kamprad , Eimtaryd Agunnaryd

در سال ۱۹۹۳ این شرکت تأسیس شد و محصولاتی مانند: خودکار ، کیف پول، قاب عکس، رومیزی، ساعت و جواهرات را در آغاز کارش به مردم ارائه می داد و برای اولین IKEA در سال ۱۹۷۴ به فروش مبلمان خانگی پرداخت. و در سال ۱۹۵۵ اقدام به طراحی کارهایی از این قبیل کرد. در اوایل کار کامپراد اجناس خود را به وسیله گرفتن سفارش می فروخت اما کم کم توانست فروشگاهی را در نزدیک شهر aimhvltتأسیس نماید. این مکان بعنوان یک انبار برای کالای IKEA مورد استفاده قرار می گرفت پس از گذشت زمانی این مکان به صورت الگویی برای بناهای این شرکت درآمد. کامپراد توانست اولین فروشگاه خود را که شعبه ای از IKEA بود خارج از کشور سوئد در سال ۱۹۶۳ تأسیس کند. محصولات IKEA هم  اکنون با طراحی مدرن توانسته است طرفداران بیشتری را به خود جذب نماید.

اینگوار کامپراد -یکی از ویژگی های منحصر به فرد این شرکت امتیازات خاص محصولات چوبی  است. در حقیقت این شرکت محصولات را به صورت جزء جزء می فروشد به صورتی که مشتریان خودشان قطعات کالای خود را کنار هم قرار می دهند و این امر سبب حمل و نقل آسان و سریع و همچنین کاهش حجم این کالاهاست در نتیجه منجر به جذب مشتری بیشتری می شود.

مسئولان این شرکت خود را از نظر گوناگون بودن محصولات مردم دوست می دانند با آنها معتقدند این محصولات با فرهنگ های دیگر، سازگار می باشد و از آنها در مکان های مختلف می توان استفاده کرد . هم اکنون مدل فروشگاه های IKEA به صورت بناهای بزرگ آبی با تعداد کمی پنجره می باشد.

اینگوار کامپراد – در  این فروشگاه ها برای این که بازدیدکنندگان بتوانند تمامی محصولات خود را ببینند یک مسیری بنا شده که باید فقط یک طرفه حرکت کنند. در این فروشگاه ها بازدید مشتریان:  در اولین قسمت محصولات کنار هم چیده شده و بعد داخل یک انباری قطعات به صورت مجزا از یکدیگر قرار دارند در آخرین مرحله هم برای خرید به صندوق دار می رسند. این مسیر ساخته شده فقط یک اشکال بزرگ دارد هنگامی که یک مشتری کالایی در میان یا انتهای راه انتخاب می کند مجبور است تا برای نشان دادن آن دوباره از ابتدا تا انتهای مسیر را طی نماید. و همچنین در این فروشگاه ها رستوران هایی با غذای سوئدی تعبیه شده که پنجره های بزرگی دارد مردم برای بازدید از  شعبه های مختلف این فروشگاه ها  از سرتاسر جهان با آن جا می روند. برای مثال هنگامی که در یکی از شهرهای کالیفرنیا در سال  ۱۹۹۹فروشگاهی از شعبه های IKEA تأسیس شد مردم برای دیدن این فروشگاه به خیابان ها آمدند و طوری شد که بسیاری از چراغ های ترافیک بلا استفاده ماند و مأموران راهنمایی و رانندگی مجبور به هدایت اتومبیل ها شدند.

و در سال ۲۰۰۴ بعد از باز شدن فروشگاه IKEA در شهر تمپه آریزونا یا با تأسیس شعبه دیگری در برنت کراس شهر لندن به علت بازدید از این فروشگاه ها ترافیک شدیدی در هر دو شهر به وجود آمد.

نکته جالب در مورد کامپارد این است که او در حال حاضر در سوئیس ساکن است و در سال ۲۰۰۸ دارای سرمایه ای بیش از ۳۱ میلیارد دلار بود اما به دلیل بحران اقتصادی مانند سایر میلیاردرهای جهان ۱۱ میلیارد از داراییش را در همان سال از دست داد.

درباره ی مجید رشیدی

مجید رشیدی هستم،از کودکی به 2چیز علاقه بسیار زیادی داشتم،کارآفرینی و آموزش دادن، ترکیب این دو علاقه تبدیل‌شده به موسسه ثروت سازان.در این موسسه سعی میکنم تمام آموزش‌های لازم برای راه اندازی و به موفقیت رساندن کسب وکارها را آموزش بدهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =