از بازاریابی اجتماعی چه میدانید؟

کانون اصلی توجه در بازاریابی نوین تامین رضایت و ایجاد ارزش برای مشتری تا به سمت محصول یا خدمت تولید  شده جلب گردد. یکی از جدید ترین بازاریابی های مدرن و نوین بازاریابی اجتماعی است.

یک سوال ساده (توسط وایبه) منجر به انقلابی بزرگ در علم بازاریابی شد ؛ او پرسید : “چرا نتوانیم برادری را مانند صابون به مردم بفروشیم؟”
این سوال سرآغاز انقلابی بزرگ شد.
از اصول بازاریابـی اجتماعی که برای فروش محصولات به مردم استفاده می شود برای فروش ایده ها ، نگرش ها و رفتار ها نیز میتوان بهره برد. بازاریابی اجتماعی دقیقا در نقطه ی مقابل بازاریابـی تجاری قرار دارد ، با مقایسه و بیان تمایز این دو سبک از بازاریابی و بررسی نحوه ی عملکرد آن ها خیلی راحت پی به ماهیت بازاریابی اجتماعـی میتوان برد.

تفاوت بازاریابی تجاری با بازاریابـی اجتماعی در موارد زیر است :

در بازاریابی تجاری هدف به دست آوردن پول و دستیابی به فروش و سود است ولی در بازاریابی اجتماعی هدف ترویج یک ایده یا راهکار در جامعه است.

در بازاریابی تجاری نیاز به حمایت سرمایه گذاران و بنیاد های مالی است ولی در بازاریابـــی اجتماعی نیاز به حمایت دولت و بنیاد های دولتی است.

مسئولیت در بازاریابـی تجاری با بخش خصوصی ولی در بازاریابی اجتماعی مسئولیت با بخش عمومی است.

مبنای سنجش عملکرد در بازاریابی تجاری پول و سود است ؛ این در حالیست که سنجش عملکرد در بازاریابی اجتماعـی به این سادگی ها نیست.

در بازاریابی تجاری معمولا اهدف کوتاه مدت است ولی در بازاریابــی اجتماعی هدف فرهنگ سازی و ترویج رفتار یا ایده ای برای بلند مدت است. پس در بازاریابی اجتماعی صبوری بیشتری لازم است.

اغلب در بازاریابی اجتماعی مناقشات بیشتر از بازاریابی تجاری رخ میدهد ؛ اهداف بازاریابــی اجتماعی اغلب بحث برانگیز است.

اساس روابط در بازاریابی تجاری رقابت است ولی در مقابل اساس روابط در بازاریابی اجتماعـی اعتماد است.

درباره ی مهتاب معصومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 6 =