از بازاریابی توزیع چه میدانید؟

فعالیت سیستم بازاریابی توزیع  مدرن در سه بخش زیر  دسته بندی میشود :

  1. سیستم بازاریابی عمومی
  2. سیستم بازاریابی افقی
  3. سیستم بازاریابی چند کاناله

یک کانال توزیع شامل افراد و موسساتی است که هریک از آن ها سعی می کنند به طریقی کالا و خدمات خود را بدست متقاضیان برسانند. به بیانی ساده تر در اینجا مقصود جابه جایی محصول از تولید کننده به دست مصرف کننده است.

با توجه به گذشت زمان بازاریابی توزیع نیز مانند تمام فعالیت های اقتصادی دست خوش تغییر شده و نوع سنتی آن جای خود را به نوع مدرن و پیشرفته داده است. توزیع سنتی پیرو مدل زیر بوده است :

با گذشت زمان بازاریابی توزیع با سبک سنتی جای خود را به بازاریابی توزیع سه دسته ای داده است که مدل سامان دهی شده ی همان بازاریابی سنتی است؛

سیستم بازاریابی عمودی:

در این سیستم ، رقابتی بین اجزاء وجود ندارد ، همه آنها اعم از تولید کننده ، عمده فروش و خرده فروش بطور هماهنگ عمل نموده و بر روی هم تأثیر متقابل دارند. راز موفقیت در این سبک از بازاریابی هماهنگی بین تمام اجزا است و لازم است تمام اجزا در امتداد وظایف یکدیگر کار کنند.

سیستم بازاریابی افقی :

مؤسسات و شرکت های هم سطحی که کالا های متفاوتی تولید می کنند ، به منظور استفاده بهینه از تمام منابع از جمله منابع بازاریابی خود ، متحد شده و از یک نماینده فروش مشترک استفاده می کنند . یعنی در سیستم بازاریابی افقی موسسات هم سطح دارای یک نقطه ی اشتراک به نام “نماینده ی فروش مشترک” هستند.

سیستم بازاریابی چند کاناله :

در این روش ، شرکت ها سعی می کنند  از مزایای دو یا چند کانال به طور همزمان استفاده نمایند. در این سیستم با در نظر گرفتن مزایای هر کانال و گزینش آن ها طبق عملکرد مورد انتظارشان ، اقدام به تلفیق روش ها و مزایای هر کانال کرده تا در این بین به روش مطلوب دست پیدا کنند.

دیگر مقالات مارا نیز مطالعه نمایید 

درباره ی مهتاب معصومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × پنج =