بازاریابی چریکی

چریک در لغت به افرادی گفته میشود که در جنگ از فعالیت های غیر معمول و تعجب آور مانند کمین کردن و حملات غیر عادی استفاده میکنند . بازاریابی چریکی در مقابل بازاریابی سنتی قرار دارد. آنچه در بازاریابی سنتی بدیهی است هزینه بر بودن آن است ولی بازاریابی چریکی کم هزینه است و پربازده است . با بهره گیری از این نوع بازاریابی مدیران میتوانند ۷۰ درصد بودجه خود را برای تبلیغات و تنها ۳۰ درصد را به بازاریابی اختصاص دهند. بازاریابی چریکی عبور از یک نوع بازاریابی بی صاحب به بازاریابی جریان غالب را فراهم آورده اسـت. ایـن روش پیـام خود را از مکانی در کالیفرنیا به اکثر نقاط دنیا رسانده است و به دو دلیل ساده که در ادامه می آید هم کسب و کـار های بزرگ و هم کوچک را شامل می شود:

  • این روش با استفاده ازروش های تعجب آور می تواند یک موضوع پیچیده را خیلی آسان به انجام رساند.
  • اگر این روش را به درستی انجام دهید و صبور باشید همیشه موثر خواهد بود.

بازاریاب چریک، مهارت استفاده درست و مناسب از روش های تاثیر گذار را فرا گرفته است. بعد از آن که شما به یک بازاریاب چریک تبدیل شـدید ، خواهیـد فهمیـد کـه تمـام بازاریـابی ارتباط هر شخصی از درون شرکت شما با هر کسی بیرون از شرکت تان است. در بازاریابی غیر چریکی تنها توجه بـه کلیات می شود و از جزئیات غفلت می شود. اما بازاریاب های چریک هرگز از جزئیات غفلت نمی کنند. بازاریاب چریکی می داند که امروزه بازاریابی نشان دادن حقیقت به طریقی جذاب است. در گذشته اغلب فعالیت هـا بازاریابی شامل حقیقت نبود و بیشتر آنها هم حتی جذاب نبودند.  شما اگر یک چریک هستید و تمرکز شما بر سود کسب و کارتان است. اگر هر گونه خشنودی هم به وجود آید به خاطر افزایش مداوم و قاطع سود است نه به خاطر جوایز یا تعریف و تمجید هایی که شما در این راه دریافت می کنید.

اکثر مردم نمی فهمیدند که بازاریابی یک فرآیند و جریان است نه یک رویداد و اتفاق. بازاریابی چریکـی آغـاز و حـد میانی دارد اما به ندرت پایان می پذیرد – مگر درصورتی که شما کل کسـب و کـار خـود را بفروشـید . حتـی در آن صورت هم نباید یک پایان داشته باشد مگر اینکه شما کسب کار خود را به یک کم عقل فروخته باشید.

بازاریابی چریکی همواره و در نهایت موثر واقع خواهد شد ولی به ندرت بلافاصله موثر است و نیاز به صبر دارد.
بازاریابی چریکی تحقق این واقعیت است که بسیاری از جزئیات بر توان و قدرت برند شما موثر هستند، مانند تجربـه مشتری از رابطه با شما و میزان رضایتمندی شما وقتی سود بدست آمده خود را مشاهده می کنید!

بازاریابی به روش چریکی در واقع ترکیب بازاریابی با خلاقیت و جذابیت است. برای تحقق اهداف در ضمن صبوری باید سعی شود اقدامی انجام شود که احساسات مشتری را بیشتر تحت تاثیر می گذارد.

به این مثال توجه کنید : اگر یک بازاریاب چریک بخواهد برای یک چسب بازاریابی کند شاید ایده ی زیر به ذهنش یرسد :
سکه های طلایی را با چسب قسمت های مختلف در خیابان بچسباند و در مقابل تلاش مردم برای برداشتن سکه ها کار تبلیغ و بازاریابی خود را به ثمر بنشاند!

درباره ی مهتاب معصومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 5 =