باید ها و نباید ها در نام گذاری برند

نام برند شاید اولین چیزی باشد که شما در مواجهه با یک محصول با آن برخورد میکنید. و همچنین یکی از سخت ترین قدم ها برای خلق یک برند انتخاب نام است.
انتخاب نام برای برند اولین قدم در جهت هویت بخشی به برند است. همه ی مردم برند های مورد علاقه ی خود را تنها با نام میشناسد ، نه با ویژگی های محصول یا نام سازنده و…
آنچه که واضح است باید به نام برند به عنوان پلی بین مشتری و هویت برند نگاه کرد. با تمام این اوصاف خالی از لطف نیست که نکات زیر را در انتخاب نام برند بدانید :

 • بهتر است نام برند با در نظرگیری نوع خدمات برند ، ویژگی های محصول ، ویژگی متقاضیان ، فرهنگ متقاضیان و… در ارتباط باشد.
 • برای برند نامی خوش آهنگ انتخاب کنید. کلمات خوش آهنگ خیلی راحت تر به خاطر سپرده میشوند و در ضمیر ناخودآگاه انسان نقش میبندند.
 • از مخفف ها به شدت دوری کنید ؛ این روزها همه ی دنیا پر شده از برند هایی که مخفف هستند. به ذهن سپردن این تعداد ترکیب مخفف که نه آهنگ خاصی دارند نه معنای خاصی تقریبا غیر ممکن است. تعداد محدودی از برند های مخفف معروف شده اند ، مثلا برند GLX در گوشی که موفق نبود ولی BMW بسیار موفق بود.

نام برند

نام برند

 

 • برای انتخاب نام برند به سراغ غیر معمول ها بروید . گاهی انتخاب نامی که کمی عجیب و خارق العاده است تاثیر شگفت انگیزی دارد. مواظب باشید که تناسب بین محصول و نام برند را فدا نکنید. مثلا گذاشتن نام غذا بر برند لوازم خانگی اصلا جالب نیست.
 • با معنی بودن نام برند به خاطر سپاری آن را افزایش میدهد. پس نامی انتخاب کنید که معنا داشته باشد .
 • بهتر است نام برند با زمینه ی فعالیت برند هم خوانی داشته باشد :
  از کارآفرینی به اسم داون گیبینز می پرسند: اگر قرار بود دوباره شروع کنی، چه چیزهایی را تغییر می دادی؟ داون پاسخ داد: “اسم شرکت را تغییر می دادم. این بار اسم آن را فلوکریت نمی گذاشتم. این اسم خیلی خاکستری است و مثل سیمان می ماند. همه فکر می کنند من سیمان می فروشم و یک ناوگان سیمان بر دارم که البته اشتباه می کنند. اگر اسم مان چیز دیگری بود، رشدمان هم راحت تر می شد و می توانستیم به مشتریان بگوییم ما یک شرکت بی عیب و نقص در زمینه تولید کفپوش هستیم.” (از کتاب کارآفرینان پیروز، زنان سازنده، لو گیمسون، الیسون میشل، انتشارات فرا)
 • اگر میخواهید از اسم خودتان برای برند استفاده کنید لازم در این باره نکاتی را بدانید ؛ اول از همه برندی که با نام شما نام گذاری شده خیلی سخت قابل واگذاری است ، اگر هم قرار باشد نام برند را تغییر دهید اعتبار آن را هم از دست داده اید و با یک تازه کار هیچ فرقی نخواهید داشت. استفاده از این شیوه برای نام گذاری بسیار قدیمی بوده و عمدتا مورد استقبال و توجه مشتریان قرار نخواهد گرفت چون امروزه خلاقیت و نوآوری بیشتر مورد تمرکز است.
  نمیشود به طور قاطع استفاده از نام موسس برای برند را رد کرد و همه چیز به شرایط بستگی دارد ولی بهتر است این سبک از نام گذاری را از اولویت خارج کنید.
 • بعد از انتخاب نام هرگز یک نام فارسی را حروف لاتین ننویسید! مثلا نام گلچین را در نظر بگیرید. اگر این را برای برند خود انخاب کرده اید به همین شکل آن را ثبت کنید. تبدیل آن به Golchin شاید مسخره به نظر بیاید و از اصول نام گذاری حرفه ای به دور است.
 • ترجیحا نامی انتخاب کنید که به طور مستقیم یا غیر مستقیم بارز ترین ویژگی محصول شما را نشان دهد. مثلا پفک نمکی که بارزترین ویژگی اش نمکی بودن آن است. البته امروزه به دلیل افزایش برند ها و متقاضیان انتخاب نام برندی که حاوی ویژگی اش باشد به این راحتی نیست .
 • به این مثال توجه کنید ؛ فرض میکنیم قبل از شما فردی ظروف بلور با نام برند گلچین افتتاح کرد ، اینکه شما بلافاصله بعد از او برندی با نام گلچین۱۵۰۰ ثبت کنید اشتباه فاحشی است ! علاوه بر این که به صورت ناجوتنمردانه نام و اعتبار برند قبلی را لکه دار کردید برند خودتان هم هیچ پیشرفتی نخواهد داشت .
 • از عبارت ها و کلمات کلی برای نام برند استفاده نکنید. مثلا تهران ، کتاب ، میز ، فرش ، اهواز ، ماشین و…
  این نوع اسامی هیچ جذابیتی نداشته و با وجودی که به خاطر سپردنشان ساده است ولی پتانسیل پیشرفتی ندارد.
 • اگر محصول یا خدمت شما در حیطه ی مدرن میباشد سعی کنید نامی مدرن انتخاب کنید ، در مقابل اگر محصول یا خدمت شما در حیطه ی سنتی بود از نام های سنتی استفاده کنید. مثلا کنسرو قرمه سبزی نایس بسیار نامزون و نامتناسب است.

درباره ی مهتاب معصومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =