با چه فاکتور هایی بازار هدف را تحلیل کنیم؟

وقتی تصمیم میگیرید کسب و کاری راه اندازی کنید یکی از عواملی حتما باید در نظر بگیرید و آن را بررسی کنید بازار هدف است. قبل از راه اندازی کسب و کار حتما باید بدانید بازار مقصد شما چه ویژگی هایی دارد و متناسب با نقاط ضعف و نقاط قوت آن کسب و کار خود پی ریزی کنید. فاکتور های موثر بر تحلیل بازار شامل موارد زیر میباشند :

  • بررسی وضعیت رقبا : این بخش شامل بررسی رقبای مستقیم و غیر مستقیم و نقاط ضعف آنهاست.اگر بخواهید وارد هر صنفی بشوید قطعا رقیبانی خواهید داشت. رقابت با رقبا یکی از عوامل به شدت تاثیر گذار در پیشرفت است. تنها در صورتی میتوان از پس رقبا بر آمد که خلاقیت و توسعه تحقیقات علمی را مد نظر قرار داد.
  • بررسی وسعت بازار مقصد : در ابتدا باید بدانید مشتریان کالا یا خدمات شما در بازار هدف چه افرادی به سلیقه و فرهنگی تشکیل میدهند تا با شناخت ویژگی ها و فرهنگشان برای جذب مشتری اقدام کنید . عوامل جغرافیایی ، محیطی و منطقه ای نیز در اندازه بازار هدف موثر است. بازار شما شامل این موارد است : علاقمندان به محصول شما ، کسانی که توان مالی خرید از محصول شما را دارند ، افرادی که منع قانونی ندارند و … برای اطلاع از این موارد میتوانید به اخبار اتحادیه ها ، آمار گمرک و اینترنت مراجعه کرد. اگر محصول یا خدمات شما جدید باشند برای بررسی اندازه بازار مقصد با توجه به محصولات مشابه تخمین زده میشود.
  • بررسی استعداد بازار هدف : باید بتوانید تشخیص دهید که بازار هدف شما در چه زمینه ای استعداد دارد ؛ به این مثل توجه کنید : فرض کنید قصد دارید مغازه ای در شهر اصفهان تاسیس کنید . با نظر به اینکه اصفهان شهری توریستی با گردش گری بالاست شما باید در نظر بگیرید در یک شهر گردشگری چه نیاز هایی وجود دارد و مشتری ها از چه محصول و خدمتی استقبال میکنند.
  • دسته بندی بازار : بازار را افراد با سلیقه های متفاوت تشکیل میدهند. دسته بندی بازار با در نظر گرفتن سلیقه های متفاوت انجام میگیرد و تمرکز شما بر یک بخش شانس شما را در موفقیت افزایش میدهد. برخی معیار هایی که باید مورد توجه قرار بگیرد : معیار جغرافیایی ، معیار جمعیت شناختی ، معیار روانشناسی و معیار رفتاری.
  • تجزیه و تحلیل ریسک احتمالی : چه تغییراتی خارج از کنترل شما ممکن است کسب و کار شما را به مخاطره بیاندازد ؟ فهرستی از خطرات تهیه کنید و تاثیرشان را بر کسب و کارتان ارزیابی کنید.
  • تغییرات فناورانه : شامل تغییر جدی در سطح فنی محصول یا خدمت شماست. هر فناوری جدیدی معمولا عمر کوتاهی دارد . و ساده ترین روش مقابله با این مشکل جلوتر بودن از فناوری است.
  • تغییرات اقتصادی : سیاست های اتخاذی بانک مرکزی ، میزان بهره بانکی ، میزان مالیات ، تورم و  تغییر قیمت ارز در تغییرات وضعیت اقتصادی موثر است.
  • تغییرات محیطی و اجتماعی : دسترسی به مواد اولیه و تاسیسات زیربنایی از عوامل تاثیر گذار بر تغییرات محیطی ست . تغییرات اجتماعی شامل تغییر در رده سنی ، تغییر در پوشش ، فرهنگ مصرف و افزایش توقعات است.

درباره ی مهتاب معصومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *