چگونه بهترین هویت را برای برند خود ترسیم کنیم؟

تعیین هویت برند – اگر تصور میکنید تعیین هویت برند از هیچ قانون و مقرراتی پیروی نمیکند و بر اساس سلیقه ی شخصی یا شانس انجام میپذیرد سخت در اشتباهید و ممکن است با این تفکر غلط خود را به ورطه ی شکست هم برسانید. هویت سازی برای برند صد در صد به نوع محصول یا خدمتی بستگی دارد که شما ارائه میدهید.
در این باب پیشنهاد میکنیم ابتدا مقاله ی “هویت یک برند بر چه اساسی پایدار میماند؟” را مطالعه بفرمایید.

در زمینه ی شیوه ی تعیین هویت برند یا نام تجاری دو دیدگاه وجود دارد که عبارتند از:

  • دیدگاه مبتنی بر منابع
  • دیدگاه بازاریابی در تعیین هویت نام تجاری
  • دیدگاه مبتنی بر نوع محصول یا خدمات
  • دیدگاه مبتنی بر فرهنگ مصرف کننده
دیدگاه مبتنی بر منابع:

در تعیین هویت برند بر اساس این دیدگاه، به منظور تعیین هویتبرند، شرکت ها باید مشخص کنند که داوطلب انجام چه کاری می باشند که این، حول محور آرمان و مطلوب شرکت و در سطح وسیع تر حول محور دیدگاه ( Vision ) شرکت است.
از آنجا که هویت شرکت باید درست، صادقانه و واقعی باشد، بنابراین، همواره باید بر مبنای شایستگی های اصلی شرکت باشد. بر طبق این دیدگاه، هویت برند ، از منابع و مهارت های رؤسای شرکت نشأت می گیرد. به اعتقاد طرفداران دیدگاه مبتنی بر منابع در تعیین هویت برند، توجه زیاد به خواسته های مشتریان و بازارگرایی زیاد (دیدگاه امروز بازاریابی) می تواند زیان بار باشد؛ چرا که ممکن است مشتریان، کالا یا خدمتی را تقاضا کنند که با کسب و کار اصلی شرکت تناسبی نداشته باشد و نیز ممکن است مزایایی را طلب نمایند که با هویت برند شرکت ناسازگار باشد.

دیدگاه بازاریابی در تعیین هویت برند :

دیدگاه امروز بازاریابی، تمرکز بر مشتری است. دیدگاه بازاریابی در تعیین هویت برند دارای کاربردها و نتایج مهمی برای مدیران است. پیام اصلی این دیدگاه آن است که، شرکت ها باید درک بهتری از تأثیر نام تجاری خود بر ذهن مشتری داشته باشند. پیام دیگر آن این است که، شرکت ها باید تصمیم بگیرند در هنگام رویارویی با تغییر در نیازهای مصرف کنندگان، آیا و چگونه باید استراتژی نام تجاری خود را تغییر دهند. همچنین، این تغییر در تصمیمات استراتژیک و تغییر در استراتژی نام تجاری شرکت، با هویت نام تجاری و منابع اصلی و زیر بنایی شرکت سازگار است؟

دیدگاه مبتنی بر محصول یا خدمات:

در این دیدگاه نوع محصول مورد تمرکز قرار میگیرد و به بیانی محصول یا خدمات خود وظیفه ی تعیین هویت برای برند را عهده دار میشوند. در این دیدگاه با تکیه بر ویژگی های منحصر به فرد محصول (خدمات) هویت برند ترسیم میشود. در این دیدگاه برای توسعه و رواج برند از توسعه ویژگی های خود محصول استفاده میشود. یعنی کلیدی ترین عنصر در این دیدگاه محصول به حساب می آید.

دیدگاه مبتنی بر فرهنگ بازار مصرف:

گاهی محصول تولید شده با به بازار مصرف با فرهنگ خاصی ارسال میشود ؛ به بیانی دیگر ممکن است محصول تنها برای بازار مصرف با فرهنگ خاصی تولید شود. در این وضعیت فرهنگ بازار مصرف یکی از فاکتور های موثر بر تعیین هویت برند است که تحت هیچ شرایطی نمیتوان ان را نادیده گرفت.

درباره ی مهتاب معصومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =