به چهار دلیل زیر استفاده از سیستم توزیع مویرگی توصیه میشود

پخش مویرگی : با توجه به مطالعات اندکی که انجام شده است، به نظر میرسد سیستم پخش مویرگی آینده درخشانی خواهد داشت و با توجه به افزایش برندهای مصرفی، شرکتی که در این کانال توزیعی از قدرت بیشتری برخوردار باشد، سهم بازار بیشتری از آن خود خواهد کرد.
اگرچه کانال های توزیعی متفاوت و مختلفی وجود دارد، اما شاهد چرخش بسیاری از روش های سنتی به سوی پخش مویرگی هستیم و برخی مواقع فروش محصولاتی که باورش غیرممکن بود، در این کانال فروش افزایش قابل توجهی داشته است. با وجود این، نیاز است که به علاوه بر مطالعه و بررسی بیشتر، به مسائل درونی این کانال توزیع مهم پرداخته شود. مسائلی همچون کارشناسان فروش و حتی رانندگانی که محصولات را به دست مصرف کننده میرسانند. آموزش کارمندان و همچنین استفاده از نرم افزارهای فروش مویرگی و همچنین حضور مشاور در فروشگاه ها میتوانند در افزایش فروش موثر باشند. با توجه به سابقه طولانی این نوع توزیع در ایران و خارج از ایران، احتمالا شاهد تغییراتی با توجه به تغییرات دنیای پیچیده امروزی خواهیم بود و بنابراین باید آمادگی مواجه با مسائل جدیدتری در این توزیع باشیم.

پخش مویرگی

به دلایل زیر استفاده از کانال توزیع مویرگی توصیه میشود :

  1. مزایایی برای محصول :  توزیع فشرده یا به اصطلاح مویرگی برای محصولاتی در نظر گرفته میشود که مشتری حاضر به طی کردن مسیر برای خرید کالا نیست. همچنین توضیح داده شد که امروز علاوه بر مواد غذایی و محصولات بهداشتی دارویی، حضور سایر کالا ها نیز پر رنگ شده است. اما حقیقتا کدام محصولات برای این نوع توزیع مفید تر هستند؟ بهترین استفاده از توزیع فشرده برای محصولاتی است که مردم هر روز استفاده میکنند و قابل جایگزینی است. برای مثال خمیردندان در یک شرکت ساخته میشود اما مارک های معمول و رایج آن را میتوان در داروخانه، فروشگاه و حتی خرده فروش ها پیدا کرد. به ندرت یک مشتری برای پیدا کردن مارک محبوب خمیردندان اش حاضر است راه خود را طولانی کند که این به دلیل توزیع انبوه و فشرده ای است که انجام شده است. دیگر محصولات رایجی که از توزیع انبوه بهره مند شده اند، صابون، مواد شوینده، محصولات بهداشتی، نوشابه و سیگار هستند. اما این نوع توزیع در صنایع دستی، پوشاک، محصولات کشاورزی و قطعات کامپیوتری تاکنون مثمر ثمر نبوده اند.
  2. مزایایی برای تولید کننده : شرکتی که محصولی تولید میکند در وهله اول مزایای فراوانی از توزیع انبوه بدست می آورد. محصولات و نام تجاری اش در هر جایی دیده میشود و در همه جا در دسترس قرار دارد. و به آسانی میتواند وفاداران محصولات خود را پیدا کند، اگر که مشتری بداند بدون توجه به اینکه جای خاصی برای پیدا کردن آنچه میخواهند از این محصول با این برند وجود دارد. با چنین توزیع فشرده ای، مشتری به ندرت مجبور میشود بدون محصول بیرون برود به این معنی که آنها بیشتر خرید میکنند و به ندرت مجبور میشوند که برند و مارک دیگری را خریداری کنند به این معنی که تولید کسب و کار خود را از دست نمیدهد.
  3. مزایایی برای خرده فروشان : برای کسانی که کار فروش این محصولات با پخش مویرگی را بر عهده دارند، یعنی خرده فروشان، نیز مزایای قابل توجهی وجود دارد. برندهای بسیاری که آنها با توجه به هر محصول دارند، آنها را به مجموعه ای بزرگ از انتخاب تبدیل میکند. ده ها مارک مختلف از خمیردندان وجود دارند و اکثر آنها را میتوان مثلا در فروشگاه ها یا سوپرمارکت های بزرگ پیدا کرد. همین موجب افزایش رضایت مشتری شده و به خرده فروشان اجازه میدهد که شهرت و اعتبار و وجهه مثبتی را با مشتریان و تولید کنندگان ایجاد کنند.
  4. مزایایی برای مشتریان :از جهت توزیع ، مشتریان خواهان دو چیز هستند: آنها میخواهند قادر به یافتن برند یا سبک محصولی که آنها ترجیح میدهند باشند، همچنین میخواهند حق انتخاب بزرگی داشته باشند.
    این یک تعادل میان “من همیشه میتوانم برند محبوب مثال خمیر دندانم را در سوپرمارکت محله پیدا کنم” و “در سوپرمارکت محله حق انتخاب فراوانی وجود دارد” است. مردم خواهان هر دو این موارد هستند و توزیع مویرگی امکان داشتن هر دو را فراهم می آورد. استراتژی توزیع مویرگی به مشتریان این امکان را میدهد که هر دو انتخاب را داشته باشند و پیدا کنند آنچه را که میخواهند بدون اینکه خیلی دور بشوند. مطمئن باشید که هر محصول در هر جایی یک مشتری دارد که آن را مصرف میکند پس شرکت باید به گونه ای رفتار کند که مشتری بتواند آنچه که میخواهد را هر زمانی که خواست، پیدا کند.

درباره ی مهتاب معصومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =