زندگینامه بیل گیتس

بیل گیتس ، سردمدار میلیاردرهای جهان

بیل گیتس یکی دیگر از ثروتمندترین افراد جهان ویلیام هنری گیتس سوم معروف به بیل گیتس Bill Gatesرئیس و موسس شرکت مایکروسافت است که هم اکنون بیشتر از ۴۰۰ هزار کارمند در شصت کشور جهان داشته و با سود ۴۲/۶۰ میلیارد دلار در پایان سال مالی ۲۰۰۸ یکی از موفق ترین شرکت های ایالات متحده آمریکا بوده است. بیل گیتس یکی از راهبران صنعت کامپیوتر شناخته شده است.

او در ۲۸ اکتبر سال ۱۹۵۵ در  یک خانواده متوسط در شهر سیاتل آمریکا ۱۹۵۵ متولد شد. پدر او وکیل دادگستری و یکی از معروف ترین افراد شهر سیاتل به شمار می رفت و مادرش هم آموزگار مدرسه و یکی از اعضا هیئت مدیره United Way International بود که در امور خیریه فعالیت می کرد.

او دو خواهر داشت.  در کودکی بیشتر وقتش را با مادربزرگش می گذراند و از او تأثیر می گرفت، او در همان کودکی روحیه رقابت طلبی را از خود نشان می داد و تلاش می کرد تا از دوستان خود در هر امری پیشی بگیرد.

 تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه عمومی Lakeside گذراند و همچنین کامپیوتر را هم آموخت. در ابتدای یکی از سال های تحصیلی مسئولان مدرسه Lakeside مصم شدند تا با کمک خانواده های دانش آموزان یک ترمینال کامپیوتر اجاره نمایند و در اختیار دانش آموزان قرار دهند در آن زمان بیل گیتس با کامپیوتر آشنا شد و مهارت هایی را نیز کسب نمود. در سیزده سالگی توانست اولین بازی ساده را بنویسید. سپس با کمک دوستش به نام پل آلن که دو سال از او بزرگتر بود در زمینه ساخت سخت افزار مهارت پیدا کرد در حقیقت او بیشترین زمان خود را صرف برنامه نویسی در اتاق کامپیوتر Lakeside می کرد.

در سال ۱۹۷۳ گیتس وارد دانشگاه هاروارد شد و آنجا با رئیس قسمت اداری مایکروسافت استیو بالمر آشنا شد. او توانست در دانشگاه هاروارد یک نسخه از زبان BASIC را برای کامپیوتر MITS Altair طراحی نماید.

بیل گیتس با کمک دوست دوران کودکی اش پل آلن شرکت کوچکی به نام Microsoft را با شعار « در هر خانه یک کامپیوتر » در سال ۱۹۷۵۵ تأسیس کرد. این شرکت انواع زبان های برنامه سازی را برای کامپیوترهای مختلف تولید می کرد. زمانی که این شرکت تأسیس شد تعداد کارمند آن ۴۰ نفر بود که به طور شبانه روزی کار می کردند و کل فروش آن فقط ۴/۲ میلیون دلار در سال بود.

شرکت IBM  در سال ۱۹۸۰ برای اینکه بازار کامپیوترهای شخصی را گسترش بدهد مصم شد تا کامیپوترهای خود را با نام PC تولیدکند و روانه بازار سازد. این شرکت تصمیم گرفت تا کار نرم افزار آن را به شرکت دیگری واگذار کند. در این موقعیت بود که شاهین خوشبختی بر دوش مایکروسافت نشست و در همان زمان آن دو شرکت با هم قراردادی را بستند تا نرم افزارهایی که با کامپیوترهای شخصی IBM تولید کند کامپیوترهای جدید IBM از پردازنده های ۱۶ بیتی ۸۰۸۸۸ شرکت اینتل استفاده می کرد  و همچنین مایکروسافت برای فروش زبان های برنامه سازی خود  به یک سیستم عالم ۱۶ بیتی نیاز داشت. در همان زمان شخصی به نام تیم پاترسون در کارگاه خانه خود یک کامپیوتر ۱۶ بیتی کوچک ساخته بود و برای آن یک سیستم عامل ساده ۱۶ بیتی را نوشت که نامDOS 86 را با قیمت ۷۵ هزار دلار به دست آورد. بیل گیتس و پل آلن سیستم DOS 86 را متناسب با کامپیوترهای شخصی IBM تغییر دادند و امکانات بیشتری را به آن افزودند و از آن یک سیستم عامل قوی ۱۶ بیتی ساختند. مایکروسافت این سیستم عامل را MS-DOS نامگذاری کرد.

این سیستم عامل بر روی کامیپیوترهای شخصی IBM قرار گرفت. در حقیقت IBM درصدی از فروش کامپیوترهای PC خود را برای استفاده از MS-DOS به مایکروسافت پرداخت کم کم امپراطوری آقای بیل گیتس بر روی MS-DOS بنیان نهاده شد. پس از مدتی مایکروسافت توانست با ساخت سیستم عامل گرافیکی Windows و محصولات موفق دیگر گام بیشتری به سوی موفقیت بردارد. بیش از ۹۵۵ درصد از کسانی که کامپیوتر شخصی دارند در سراسر جهان از محصولات متنوع مایکروسافت استفاده می نمایند.

هم اکنون ثروتمندترین مرد دنیا با سرمایه ای بیش از ۴۰ میلیارد دلار بیل گیتس می باشد. او توانسته است این رتبه را چند سال حفظ کند. یکی از دلایلی که بیل گیتس باعث پیشرفت مایکروسافت می داند استخدام افراد باهوش در این شرکت است. گیتس از ۱۹ سالگی به شدت مشغول به کار در این زمینه بوده است به طوری که طی چند روزی در محل کار خود می ماند و به همراه کارمندان خود به سختی بر روی پروژه های گوناگون و سفارش مشتریان کارمیکند.

گیتس با ملیندا فرنج گیتس در سال ۱۹۹۴ ازدواج کرد که حاصل آن یک دختر متولد سال ۱۹۹۶ و یک پسر متولد سال ۱۹۹۹ بود. گیتس از راه مادر پیروی کرد و به همراه همسر خود چندین موسسه خیریه در سراسر دنیا تأسیس نمود. در حال حاضر بیل گیتس به همراه همسر و فرزندانش در شهر سیاتل زندگی می کند.

هم اکنون گیتس ۵۳ سال دارد . او پس از سال ها صدرنشینی، در سال ۲۰۰۸ به رتبه سوم میلیاردرهای جهان قناعت کرد، اما در سال ۲۰۰۹ دوباره توانست وارن بافت ۷۸ ساله را به عقب بزند و مقام اول ثروتمندترین مرد جهان را کسب نماید.

ارزش دارایی های وی در سال ۲۰۰۹ معادل ۴۰ میلیارد دلار ارزیابی شد. این در حالی است که او مقداری زیادی از دارایی های خود را در سال ۲۰۰۸ که بیش  از ۵۲ میلیارد دلار بود به دلیل بحران مالی اعتباری از دست داد.

درباره ی مجید رشیدی

مجید رشیدی هستم،از کودکی به 2چیز علاقه بسیار زیادی داشتم،کارآفرینی و آموزش دادن، ترکیب این دو علاقه تبدیل‌شده به موسسه ثروت سازان.در این موسسه سعی میکنم تمام آموزش‌های لازم برای راه اندازی و به موفقیت رساندن کسب وکارها را آموزش بدهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 2 =