تاکتیک های بازاریابی پارتیزانی

بازاریابی پارتیزانی – برایبهره مندی از  بازاریابی پارتیزانی ، کارآفرینان باید نوآوری هایی در زمینه ی ابـداع اسـتراتژی های بازاریـــابی و توسـعه ی محـصولات و خـدمات جدید داشته باشند. نکات زیر بیانگر چندین تاکتیک ارزان قیمت، خلاقانه و بسیار موثر در زمینه ی بازاریابی پارتیزانی اسـت کـه شـرکت ها میتوانند از آنها برای عملکرد بهتر نسبت به رقبای بزرگتر خود استفاده کنند.

 1. به سازماندهی و حمایت از یک پروژه خدمت محور یا جامعه محور کمک کنید.
 2. حامی رخدادهای به یادماندنی و منحصر به فرد باشید. یک دسر موز بسیار بزرگ درست کنید. تئاتری را برای صبح ها اجاره کرده و بچه ها را به رایگـان بـرای مشاهده برنامه خود دعوت کنید.
 3. همیشه به دنبال حوزه های فعالیت جدیدی بوده و سعی کنید حوزه های تخصصی متعددی را برای خود ایجاد کنید.
 4. درباره شرکت، صنعت، کالا یا خدمت خود با سازمان های محلی صحبت کنید.
 5. از مشتریان فعلی بخواهید شما را به سایر افراد معرفی کنند.
 6. از هر فرصتی برای فروش استفاده کنید. یک نوشابه فروشی به ازای هر جعبه شش تایی، یک کاتالوگ کوچک با تبلیغ تیشرت و ماگ قرار میدهد. سفارش اقلام موجود در کاتالوگ به سرعت در حال افزایش است.
 7. یک پرسشنامه فروش تهیه کرده، یک سری سؤالات را از مشتریان پرسیده و مشخص کنید که آن ها به دنبال چه چیزی هستند. این امر آنها را بـه ایـن نتیجـه هدایت میکند که کالا یا خدمت شما دقیقا همان چیزی است که میخواهند!
 8. به مشتریان هدیه بدهید. این امر واقعا جریان نقدی شما را افزایش میدهد.
 9. نمونه هایی از محصولات خود را تهیه کرده و آنها را به مشتریان هدیه بدهید. این امر بعدا موجب افزایش فروش خواهد شد.
 10. یک ضمانت نامه صد درصدی بی چون و چرا برای بازگرداندن پول مشتری ارائه کنید. با حذف ریسک خرید مشتری، مـیتوانیـد بـر جـذابیت محـصول خـود بیافزایید.
 11. یک برنامه خریداران دائمی را ایجاد کنید. به خاطر داشته باشید که مشتریان شما تا چه حد ارزشمندند. سعی کنید مشتریان فعلی خود را حفظ کنید! یکـی از کافیشاپ ها سعی میکرد با استفاده از یک کارت پانچ در یک برنامۀ تبلیغاتی مشتریان را مجددا به فروشگاه بازگرداند و مشتریان میتوانستند پس از خریـد نُـه پوند قهوه یک پوند قهوه مجانی دریافت کنند.
 12. مطالبی را تهیه کنید که کسب و کار شما را معرفی کرده و کپی های آن را برای مشتریان فعلی و مشتریان بالقوه ارسال کنید.
 13. به مشتریان متذکر شوید که شما که هستید و چرا برای آن ها ارزشمندید.
 14. بررسی کنید که تبلیغات شما چگونه میتواند مشتریان را تشویق به خرید با استفاده از کوپن هایی نماید که مشتریان با خود به فروشگاه می آورند. هزینه هـای تبلیغاتی خود را بر رسانه هایی متمرکز کنید که بهترین نتایج را برای شما به بار می آورند.
 15. کوپن های تخفیف را برای مشتریان فعلی و بالقوه در نظر بگیرید.
 16. سعی کنید کالاها یا خدمات شما به گونه ای باشد که مشتریان نتوانند آنها را نخرند. یکی از شرکت های تولید کننده اثاثیه تصاویری با کیفیـت عـالی از اقـلام گران قیمت را برای مشتریان ارسال نمود. در نتیجه، فروش ۲۵ درصد افزایش یافت.
 17. جایزه ای را برای مشتریان در نظر بگیرید.
 18. مسابقه ای را در منطقه برگزار کنید. مثلاً یک مسابقۀ عکاسی را برای گروه های سنی مختلف برگزار کنید.
 19. تأییدیه هایی را از مشتریان راضی دریافت کرده و از آنها در تبلیغات، بروشورها و نظایر این ها استفاده کنید. این تأییدیه ها یکی از مؤثرترین اشکال تبلیغات بـه حساب می آیند.
 20. از یک روزنامه نگار دعوت کنید تا داستانی را درباره شما در یک رسانه محلی بنویسد.
 21. علاقه خود نسبت به نیازهای مشتریان را نشان دهید. اگر از برگزاری سمیناری که مورد علاقه آنهاست مطلع هستید به آنها بگوئید. منبع ارزشـمندی بـرای آنها باشید.
 22. روش های منحصر به فردی برای تشکر از مشتریان، خصوصا خریدارانی که برای اولین مرتبه از شما خرید میکنند، بیابید. این امر میتواند شامل یادداشت، یک کوپن ناهار، یک جعبه هدایا و نظایر این ها باشد.
 23. در بعضی از مواقع به مشتریان وفادار اشانتیون بدهید. این کار برای مدتی طولانی در یاد آنها خواهد ماند.
 24. روزنامه ای را تهیه کنید که مشتریان و فعالیت های بازرگانی آنها در آن ذکر شده باشد (به عنوان مثال تصویری از یک مشتری که در حال استفاده از محـصول شما در فعالیت بازرگانی خود است).
 25. در تلاش ها و برنامه های بازاریابی پارتیزانی خود با سایر شرکت هایی که کالاها و خدمات مکمل شما را میفروشند همکاری کنید. این فرآیند تحت عنوان بازاریـابی ائتلافـی  نامیده میشود. آدرس های پستی و زمان یا مکان تبلیغاتی را به اشتراک گذاشته یا در یک برنامه پیشبرد فروش ویژه با یکدیگر همکاری کنید.
 26. از کوپن های رقبای اصلی علیه آنها استفاده کنید. مالک یک ساندویچ فروشی مشتریانی را از فروشگاه زنجیرهای بزرگی که در نزدیکی او قـرار داشـت جـذب کرده و این کار را با پذیرش کوپن های آنها انجام میداد.
 27. ویژگی های منحصر به فرد شرکت خود را تبلیغ کنید. بسیاری از مشتریان از خرید از شرکت های کوچک متفاوت و منحصربه فرد لذت میبرند.

درباره ی مهتاب معصومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =