ترسیم چشم انداز چه تاثیری بر کسب و کار دارد؟

ترسیم چشم انداز – بسیاری از مدیران تصور روشنی از آینده ی کسب و کار خود ندارند یعنی اگر از آنها بپرسیم در چند سال آینده وضعیت کسب و کار شما چگونه پیش می رود جواب مشخصی ندارند. صرف اینکه هدف مالی تعیین کنیم یا سعی کنیم به فروش را به حداکثر برسانیم چشم انداز مناسبی محسوب نمیشود.

چشم انداز دارای سه بخش است  :

  1. هدفی چشم گیر و جذاب
  2. ارزش های واضح
  3. تصویری روشن از آینده

تاثیر اصلی چشم انداز در ایجاد اشتیاق و انگیزه در مدیر و کارکنان سیستم است و به صورت نوعی نیروی محرکه عمل میکند تا اعضای سیستم از هیچ تلاشی برای نیل به هدف دریغ نکنند.بجز مدیر لازم است کارکنان نیز از کم و کیف چشم انداز اطلاع داشته باشند ، اگر کارمندان نتوانند با چشم انداز شرکت ارتباط سازنده برقرار کنند وظیفه روزانه ی خود را کسل کننده و بی نتیجه میپندارند و کسب و کار به هدف تعیین شده ی خود نمیرسد. چشم انداز بایستی با ارزش های خاصی همراه شود و این تصور اشتباه است که ترسیم چشم انداز به تنهایی معجزه میکند.  بعد از تعیین ارزش ها اولویت بندی آنها از اهمیت خاصی برخوردار است. مثلا در دیزنی لند احترام و امنیت جزو ارزش ها محسوب میشوند ولی اولویت امنیت را از احترام بالاتر میدانند. وقتی فردی با چشم انداز شرکت آشنا میشود باید بتواند آن را در ذهنش تجسم کند و تصویر واضح و روشنی از چشم انداز داشته باشد همانطور که والت دیزنی گفته : اگر توانستید چیزی را تصور کنید پس حتما میتوانید آن را عملی کنید. اگر در بخشی ابهام داشتید برای رفع آن تلاش کند. هرگز برای توصیف چشم انداز از جملات کلی و مبهم همچون : هدف رضایتمندی مشتری است ، هدف تولید با کیفیت ترین محصول است و … بپرهیزید. حتما برای توضیح جزیی تر باشید. تمام برنامه ها و پیشنهادات خود را رابطه با چگونگی جلب رضایت مشتری بیان کنید. اگر هدف تولید محصول با کیفیت است تمام جوانب برای ارایه محصول با کیفیت و رفع ایرادات فعلی محصول را ذکر کرده و پذیرای نظرات کارکنان هم باشید.

شاید سوال پیش بیاید که ترسیم چشم انداز وظیفه چه کسی ؟ ترسیم چشم انداز صرفا به عهده ی مدیر نمیباشد بلکه تمام اعضای یک سیستم برای آن باید تلاش کنند. از آنجا که تبعیت از یک چشم انداز اغلب برای کارکنان سخت است ، اگر آن را با کمک تمام اعضا و تاثیر تک به تکشان ایجاد کنید احتمال همکاری و هماهنگی به شدت افزایش میابد.

لطفا از ایجاد چشم انداز کلیشه ای و تزیینی بپرهیزید. چشم انداز باید در عملکرد تمام کارکنان و مدیر تجلی داشته باشد نه اینکه بر در و دیوار شرکت ها نصب شود. سازمان هایی موفق اند که به جای اتلاف وقت برای تشریح و توضیح موانع به چشم انداز درست خود عمل کنند.

درباره ی مهتاب معصومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + چهار =