چگونه تفکر تجاری با چاشنی خلاقیت داشته باشیم؟

همانطور که در مقاله های قبلی گفته شد یکی از راز های موفقیت و استحکام کسب و کار این است همواره از معجزه ی نـوآوری و خلاقیت در کسب و کار استفاده کنیم. یکی از دلایلی که باعث سقوط فرایند کسب و کار میشود پیش گرفتن یک روند تکراری است ؛

  • نگرش یک دانشجوی مادام العمر را داشته باشید. به این موضوع توجه کنید که آموزش خودتان یک فرآیند بی پایان است. از هـر وضـعیتی کـه بـا آن مواجه می شوید به عنوان فرصتی برای یادگیری استفاده نمایید.
  • تا میتوانید مطالعه کنید و این کار را صرفاً در حوزه تخصص خود انجام ندهید. بسیاری از نـوآوری هـا از ترکیـب ایـده هـا و مفـاهیم حـوزه هـای مختلف علوم، مهندسی، بازرگانی و هنر بدست می آیند. خواندن کتب، مجلات و مقالاتی که حاوی طیفی از موضوعات گونـاگون اسـت یـک روش عالی برای تشویق و تحریک خلاقیت است. خصوصا مجلات به روز و همگام با پیشرفت علم و تکنولوژی ؛

  • ایده های دیگران را دنبال کنید ، به زبان ساده تر از ایده دیگران ایده بگیرید ؛ این مورد بسیار فراگیر است. گاهی با برخورد با ایده ی جدید ، دری جدید به سوی شما باز می شود که میتوانید از جهات مختلف آن را ادامه دهید.
  • مقالات مورد علاقه خود را گردآوری کرده و فایلی را در ارتباط با آن تهیه نمائید. به مرور زمان، شـما یـک دایـره المعـارف تخصـصی و ویـژه از اطلاعاتی خواهید داشت که میتوانید ایده ها و تفکرات الهام بخش خود را از آنها برگزینید و اقدام به نـوآوری کنید
  • زمانی را به بحث درباره ایده های خود با سایرین اختصاص دهید که شامل افراد عادی و متخصصان حـوزه مربوطـه اسـت. در بعـضی از مواقـع، سؤالات ظاهراً ساده یک فرد “بی اطلاع” میتواند منجر به کشف ها و رویکردهای جدید نسبت به مشکلات قدیمی شود
  • به انجمن های حرفه ای یا تجاری ملحق شده و در جلسات آنها شرکت کنید. در آنجا، شانس این را خواهید داشت که با سایر افـرادی کـه علایـق مشابهی دارند در جلسات طوفان فکری شرکت کنید. آموختن اینکه سایرین چگونه مشکلات مشابه را حل کرده اند میتواند دیـدگاه هـای تـازه ای را درباره نحوه حل آن در اختیار شما قرار دهد.
  • زمانی را صرف مطالعه سایر کشورها و فرهنگ ها کنید. آنگاه به آنجا مسافرت کنید. اقتصاد جهانی مـا فرصـت هـای کـسب و کـار بـاورنکردنی را برای کارآفرینانی به همراه دارد که از دانش و تجربۀ لازم برای شناسایی آنها برخوردارند.
  • مهارت های گوش دادن را توسعه دهید. شگفت آور است که اگر زمانی را صرف گوش دادن به سایر افراد کنید، خصوصاً کسانی که سـن بیـشتری داشته و از تجربۀ بالاتری برخوردارند، چیزهای بسیار زیادی خواهید آموخت. سعی کنید که از هر فردی که ملاقات میکنید چیزی بیاموزید. این شعار را به یاد داشته باشید : هر ذهن یک فکر جدید. 
  • عوامل ایجادکننده اختلال در خلاقیت را از بین ببرید؛ عوامل ایجادکننده اختلال شامل تماس های تلفنی، ایمیـل هـا و بازدیدکننـدگان مـیتواننـد خلاقیت را نابود کنند. به کارکنان اجازه دهید تا به یک محیط آرام و بدون عوامل ایجادکننده اختلال بروند چرا که این امر منجر بـه بهبـود توانـایی خلاقیت آنها خواهد شد.

درباره ی مهتاب معصومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =