تکنیک هایی برای بهینه سازی استفاده از موتورهای جستجو

تکنیک هایی برای بهینه سازی استفاده از موتورهای جستجو – موتورهای جستجو به دلیل استفاده گسترده بین کاربران اینترنت یکی از مؤثرترین روش های هدایت ترافیک به سمت وبسـایت و بازاریابی اینترنتی هـستند. مالکـان مؤسـسات بازرگانی برای بهینه سازی استفاده از موتورهای جستجو ی خود چه کاری میتوانند انجام دهند؟ نکات زیر میتواند در این زمینه به شما کمک کند:

 • برگزاری جلسات طوفان فکری برای تهیۀ لیستی از کلید واژه ها و عبارت هایی که جستجوگران احتمالاً هنگام استفاده از موتور جستجو برای یافتن کالاها یا خدمات شرکت از آنها استفاده کرده و سپس استفاده از آن واژه ها و عبارت ها در صفحات اینترنت. معمولاً واژه های ساده بهتر از واژه های تخصـصی و صـنعتی است.
 • از سایت های رقبا برای یافتن ایده هایی درباره کلید واژه ها استفاده نموده ولی از بکارگیری همان واژه ها اجتناب کنید. با راست کلیک بر صفحۀ اینترنت رقبا و انتخاب “مشاهده منبع ”،کلید واژه های مورد استفاده در آن سایت به شما نشان داده خواهد شد.
 • از مشتریان بپرسید که هنگام جستجو برای کالاها یا خدمات فروخته شده توسط شرکت از چه واژه ها و عبارت هایی استفاده میکنند.
 • در استراتژی موتور جستجوی خود در زمینۀ پرداخت به ازای هر کلیک، کلید واژه های دقیق تر و نام های تجاری را مدنظر قرار دهید. به عنوان مثال، به جـای استفاده از واژه دوچرخه، یک خرده فروش دوچرخه باید از کلیدواژه هایی مثل دوچرخۀ مسابقه استفاده کند.
 • از ابزارهای تجزیه و تحلیل داده ها برای مرور وبلاگ ها و یافتن واژه ها یا عبارت ها و موتورهای جستجویی استفاده کنید که بازدیدکنندگان را بـه وبسـایت شرکت هدایت میکنند.
 • وبسایت خود را نزد چند موتور جستجو ثبت کنید. صرف زمان برای ثبت نام سایت نزد تمام موتورهای جستجو اتلاف منابع است. آن دسـته از موتورهـای جستجویی که حتماً باید از آنها استفاده کنیـد شـامل Google! ،Yahoo ،MSN ،AlltheWeb ،AltaVista ،AskJeevs ،Inktomi و Open Directory هستند. آنها دربرگیرنده حدود ۹۹ درصد تمام جستجوهای اینترنتی هستند.
 • با شرکت در مزایده بر سر کلید واژه ها، بهای مربوطه را برای استقرار در جای مورد نظر در موتورهای جستجوی کلیدی بپردازید ولی مطمئن شوید که تا چه حد توان شرکت در مزایده بر سر کلید واژه ها را دارید. این مبالغ معمولاً بر اساس “پرداخت به ازای هر کلیک” تعیین میشود که بـدان معناسـت کـه تنهـا در صورتی برای استقرار در موتور جستجو پول میدهید که این فرآیند مثمر ثمر واقع شده و از کارایی لازم برخوردار باشد.
 • عنوان، توضیحات تکمیلی و متن را در کلید واژه های صفحۀ وب خود قرار دهید چرا که کاربران اینترنت احتمالا در جستجوهای خود از آنها استفاده میکنند.  با این وجود و با انگیزه ارتقاء رتبه خود در فرآیند جستجو، ده ها یا صدها مرتبه از این کلید واژه ها استفاده نکنید. این تکنیک تحت عنوان انباشتگی کلیـد واژه نامیده شده و عنکبوت های اینترنتی آنها را کشف میکنند. در صورت کشف این موضوع، آنها سایت خطاکار را با قرار دادن در رتبۀ پایینتر جریمه کرده و حتی مانع استقرار سایت مذکور در لیست میشوند.

 • بررسی کنید که کاربران برای یافتن کالاها یا خدمات چه واژه هایی را وارد موتور جستجو میکنند. تکنیک های مربوطـه شـامل مـشاهده وبسـایت رقبـا و راست کلیک بر قسمت مشاهده منبع برای بررسی این موضوع است که آنها از چه کلید واژه هایی استفاده میکنند. همچنین، با سؤال از مـشتریان و اسـتفاده از  خدماتی مثلWordtracker که عبارت های محبوب در فرآیند جستجو را بررسی میکند و همچنین استفاده از یک نرم افزار تحلیلی میتوان این موضـوع را بررسی کرد که کاربران چگونه وارد سایت شما شده اند.
 • کالاها یا خدمات خود را جدا از یکدیگر لیست کنید. هر چه سایت شما تخصصی تر باشد هنگام جستجو برای کلیدواژه ها احتمال بالا آمدن  آن بیشتر خواهد بود.
 • اگر از استقرار با استفاده از موتورهای جستجوی رایگان استفاده میکنید صبور باشید. معمولاً چهار تا هشت هفته طول میکشد تا یک سایت در موتورهـای جستجوی اصلی بالا بیاید.
 • با استفاده از نرم افزار تحلیلی که آمارهای مهمی مثل کل تعداد بازدیدکنندگان، موتورهای جستجوی مورد استفاده، کلید واژه های تایپ شده و بسیاری از آنها را مورد ردیابی قرار میدهد، نتایج استقرار در موتور جستجو را مورد بررسی قرار دهید. این آمارها میتواننـد ابـزار ارزشـمندی بـه حـساب آمـده و بـه مالکـان مؤسسات بازرگانی در پالایش تکنیک های بازاریابی موتور جستجوی خود کمک کند.
 • عملکرد و کارآیی موتور جستجو را مرتباً مورد ارزیابی قرار دهید. این عملکرد دائماً در حال تغییر بوده و چیزی که سه ماه قبل کـارایی داشـته ممکـن اسـت دیگر کارایی نداشته باشد. قرار گرفتن جزو ده مورد اول یک موتور جستجو یک فرآیند پویا و مستمر است. به قول شاری تـورو، یـک کارشـناس بهینـه سـازی موتور جستجو، “تجزیه و تحلیل کنید، بهینه سازی کنید، عضو شوید، کنترل کنید و سپس این فرایند را مجدداً تکرار کنید”.

درباره ی مهتاب معصومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو − 1 =