تکنیک هایی که “وفاداری به برند” ایجاد میکنند

وفاداری برند – در دنیای امروز فروشندگان به علت رقابتی شـدن بـازار، برای مشتری ارزش بیشتری قائل هستند. از سوی دیگر چالش هایی از قبیل تشدید رقابت جهانی، افزایش مستمر انتظارات مشتریان و متعاقبا تقاضای آنها به منظور افزایش بهبود کیفیت محصولات و خدمات، باعث شده است که شرکت ها دیگر مانند گذشته نتوانند به طور موثر نیازها و خواسته های مشتریان را برآورده کنند. بنابراین می توان چنین نتیجه گرفت که بحران در کمین تمام شرکت هایی است که برنامه ای مستمر در زمینه فراهم آوردن امکانات رضایت و وفاداری برای مشتریان ندارند و از سیاست مشتری گرا بودن تبعیت نمی کنند. به همین دلیل این وضعیت خطر از دست دادن مشتریان ناراضی، رفتن آنها به سمت رقبا، کاهش نهایی سود و در غایت ورشکستگی شرکت را به دنبال خواهد داشت. . وفاداری مشتری به عنوان یک مانع در مقابل تغییر رفتار وی عمل می کند. در واقع ثابت شده است که وفاداری در بین مشتریان خدمات نسبت به مشتریان محصولات ملموس، رایج تر است. در زمینه خدمات، ویژگی های غیر ملموس مانند اعتبار و اطمینان ممکن است نقش اصلی را در ایجاد و حفظ وفاداری ایفا نمایند.

کسی را میتوان به یک برند وفادار دانست که در خرید های متعدد خود در یک دسته محصول خاص ، یک برند را به برندهای مشابه ترجیح دهد. البته برخی تعدد تعداد خرید ها را وفاداری به برند میگویند که درست نیست ؛ چون گاهی اوقات تعدد خرید از یک برند به دلیل در دسترس نبودن بقیه برند هاست.

با این اصول ، مشتریان به برند شما وفادار خواهند ماند:

 • اساس بازاریابی و ایجاد وفاداری  برند چهار فاکتور می باشد که هر برنامه بازاریابی که تدوین میشود ، برای خلق وفاداری برند باید شامل انها باشد:این عناصر شامل : شناسایی ، جذب ، حفظ کردن و افزایش وفاداری برند میباشد
 • برند باید خاطره سازی کند ؛ دوام برخی برند ها مانند کوکاکولا به دلیل خاطره سازی بین مردم است.

وفاداری برند

 • برند نباید دوره زندگی داشته باشد. اگرچه محصولات دوره زندگی دارند ولی برند نباید دوره زندگی داشته باشد. همیشه برای به روز رسانی و اپدیت آن آماده باشید.
 • درایجاد وفاداری برند رهبری را در دست بگیرید.
 • در هر بازار رقابتی که انتخاب میکنید پیشرو باشید .وقتی یک شرکت تصمیم برای ورود به یک بازار میگیرد باید با تمام قوای خود وارد شود و سعی کند از دیگر رقبا همیشه جلوتر حرکت کند.
 • از رهبر شدن دیگران جلوگیری کنید و برای رسیدن به این هدف یک شرکت باید از بازاریابی در تمام زمان ها استفاده کند.
 • همیشه آماده باشید تا در تمام موارد از رقبای خود سبقت بگیرید
 • ارزش های مشتریان خود را بشناسید.شرکت ها باید ارزش های مورد انتظار مشتریان موجود خود را بشناسند و این قوی ترین راهبردیست که شما را سریعتر به هدف میرساند و محبوبیت برند شما را بیشتر میکند و متعاقبا وفاداری به برند شما افزایش می یابد.
 • از وفاداری مشتریان نگه داری کنید. با دانستن اطلاعات بیشتر در رابطه با مشتریان شرکت ها شانس بیشتری برای نگه داری مشتریان خواهند داشت.

وفاداری برند

 • کیفیت محصول یا خدمات خود را در اولویت قرار دهید ، نه منفعت مالی!
 • بازاریابی و برندینگ باید همسو با هم باشند و مکمل همدیگر عمل کنند.
 • قیمت محصولات برند خود را در سطحی منصفانه نگه دارید. برخی مدیران برند بلافاصله پس از استقبال مردم از برندشان  قیمت ها را افزایش قابل توجهی میدهند. برخی بر این باورند که پس موفقیت پروژه برندینگ باید قیمت ها تغییر کنند و این قانونی اجتناب ناپذیر است!  این اشتباه بزرگی است. افزایش غیر منصفانه قیمت ها باعث ریزش مشتری و کاهش وفاداری به برند میشود. اگر به اطراف خود دقت کنید بخش اعظم برند های موفق حتی از حراج های فصلی و فروش ویژه و تخفیفات خاص استفاده میکنند.

وفاداری برند

 

درباره ی مهتاب معصومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =