زندگینامه جان دمول

جان دمول ، خالق شوی بیگ برادر

جان دمول – شوی « بیگ برادر » برنامه ای است که در آن تقریبا ۱۰ تا ۱۲ نفر برای مدت ۱۰ هفته  یا بیشتر دور هم جمع شده و مدتی را در خانه و برنامه می مانند تا زمانی که بینندگان به آنها رأی بدهند و بعد از رأی بینندگان، از آنجا خارج می گردند. در حقیقت شرکت کنندگان باید به نحوی رفتار کنند که بینندگان از آنها دیرتر خسته شده و به این طریق به جایزه دست یابند. در این جا این سوال پیش می آید که کدام بیننده آنقدر زمان دارد تا برای ۱۰ هفته یا بیشتر زندگی ۱۰ تا ۱۲ نفر را تحت نظر گرفته  تا به آنها رأی مثبت یا منفی بدهد.

در سپتامبر ۱۹۹۹ بیگ برادر در هلند کار خود را آغاز نمود و پس از آن به نقاط دیگری دست پیدا کرد شرکت کنندگان در بیگ برادر یکدیگر را هم خانه یا هم اتاق می دانند، آنها هنگامی که در آنجا ساکن هستند حق استفاده از هیچگونه وسایلی که بتوانند با خارج ارتباط برقرار نمایند را ندارند آنها حق ندارند  از وسایلی مانند رادیو، تلویزیون ، تلفن ، اینترنت و هیچ رسانه ای دیگری استفاده کنند. آنها حق نوشتن ندارند. هر هفته باید یکی از تماشاگران « بیگ برادر » با رأی خود یکی از شرکت کنندگان را از برنامه بیرون کنند و این شیوه تا پایان برنامه ادامه دارد.

برای این افراد امتیازاتی را از قبل در نظر گرفته اند و آنها می توانند در مدت اقامت خود به طور خصوصی با یک روانشناس مشورت کنند. در حقیقت یک انسان معمولی نمی تواند هیچ موقع خود را در بیشتر از ۱۰ هفته در مکانی زندانی کند برگزار کنندگان برنامه بیگ برادر نیاز افراد را از این لحاظ به خوبی درک کرده اند.آنها مکانی ساده را برای شرکت کنندگان آماده کرده اند که از نظر نیازهای اولیه یک انسان مانند میز و صندلی و آشپزخانه و آب و مقداری غذا مهیا باشد اما در آن جا هیچ اثری از لوازم لوکس و تزیینی نیست. شرایط سخت منجر می شود تا درگیری هایی بین شرکت کنندگان پیش آید شخصی که شرکت کنندگان او را نمی بینند به طور چرخشی وظایفی را به آنها محول می نماید به فردی که این وظایف را تعیین می کند بیگ برادر یا برادر بزرگتر گفته می شود. این وظایف برای بهتر شدن کارکرد گروهی است. اجازه داده می شود تا افراد بتوانند در آخر هر هفته مواد ضروری و خوراک خود را خریداری نمایند.

هم اتاقی ها می توانند به طور پنهانی دو نفر از کسانی که تمایل دارند از خانه خارج شوند را با رأی مخفی خود انتخاب نمایند. اسم این دو نفر در تلویزیون ظاهر خواهد شد و در آن وقت بینندگان می توانند با تلفن یا sms بگویند کدام یک از آنها را می خواهند از برنامه خارج نمایند.

زمانی را مجری برنامه برای گفتگو با فرد اخراج شده اختصاص می دهد. به این روند فردی که برنده شده یعنی کسی که تا آخر در برنامه حضور داشته است میزانی پول به عنوان جایزه دریافت می نماید که میزان آن در کشورهای مختلف متفاوت است.

هر چند که در تلویزیون، زمان خاصی از روز را به پخش این برنامه اختصاص داده اند، اما بینندگان می توانند در  اینترنت ۲۴ ساعته از طریق دروبین های مختلفی که در  اتاق ها نصب شده رفتار شرکت کنندگان  در بیگ برادر را زیر نظر داشته باشند.

این برنامه، در کشورهای زیادی پخش می شود. کشور بحرین نیز برای مدتی شاهد پخش این برنامه از نوع بحرینی آن بود اما ۱۰ روز پس از پخش این برنامه، تظاهرات مردمی باعث جلوگیری از ادامه کار آن شد.

جان دمول، شهروند هلندی بنیان گذار این برنامه، از میلیاردرهای رسانه ای است. وی که هنوز مجرد است، با ثروتی در حدود یک میلیارد دلار خالق شوی بیگ برادر است او کار خود را به عنوان یک تکنسین در رادیو آغاز کرد.

جان دمول، از مالکان شرکت Endemol بود که در تولید برنامه های تلویزیونی از جمله شوی بیگ برادر نقش دارد. ایده های متنوع او در تولید برنامه های تلویزیونی، همواره مورد توجه قرار گرفته است. او یکی از معدود افرادی است که توانست سنت واردات برنامه از آمریکا به اروپا را بشکند و در عوض برنامه تولیدی اروپا را راهی آمریکا کند.

پس از این که شرکت تولیدات تلویزیونی Endemol در سال ۲۰۰۰ به شرکت مخابراتی تلفنیکای اسپانیا فروخته شد، جان دمول تمام تلاش و همت خود را برای حمایت از بیگ برادر گذاشت، تا جایی که در سال ۲۰۰۵ این شرکت به اوج خود رسید. دمول، پس از آن یک شبکه تلویزیونی جدید به نام « تالپا تی وی » راه انداخت که در هلند توفیق بسیاری کسب کرد.

در سال ۲۰۰۷ جان دمول با ابزار علاقه نسبت به داشتن سهام Endemol پنج درصد از سهام این شرکت را خریداری کرد و شایعه های  زیادی مطرح شد که جان دمول قصد دارد کل این شرکت تولیدات تلویزیونی را باز پس گیرد.

در  حال حاضر او ۲۵ درصد سهام شبکه تلویزیونی آر تی ال هلند را در اختیار دارد. او در سال ۲۰۰۸ رتبه ۵۰۳ را در جدول میلیاردرهای جهان با سرمایه ای بالغ بر ۴/۲ میلیارد دلار کسب کرد.

جان دمول در سال ۲۰۰۹ به رغم بحران اقتصادی و به دلیل رونق بازار شبکه های تلویزیونی تحت مدیریتش توانست ،  با دو میلیارد دلار سرمایه به مقام ۳۳۴ جدول میلیاردرهای جهان دست یابد.

این میلیاردر ۵۴ ساله هلندی، این روزها تمام تلاش خود را برای توسعه شرکت تلویزیونی « تالپا » به کار بسته است.  

درباره ی مجید رشیدی

مجید رشیدی هستم،از کودکی به 2چیز علاقه بسیار زیادی داشتم،کارآفرینی و آموزش دادن، ترکیب این دو علاقه تبدیل‌شده به موسسه ثروت سازان.در این موسسه سعی میکنم تمام آموزش‌های لازم برای راه اندازی و به موفقیت رساندن کسب وکارها را آموزش بدهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 12 =