حرکت به سوی بازارهای جهانی چه مزیت هایی دارد؟

حرکت به سوی بازارهای جهانی چه مزیت هایی داری؟ – برای شرکت های کوچکی که در سراسر دنیا مشغول فعالیت هـستند، جهانی شدن لازمه ی بقا است نه یک حق انتخاب. برای کسب موفقیت، شرکت های کوچک باید جایگاه خود را در بازار جهانی بیابند.  جهانی شدن میتواند فشار قابل توجهی بر شرکت های کوچک وارد آورد ولی کارآفرینانی که مسیر حرکت به سـمت بازارهای جهـانی را انتخـاب کرده اند میتوانند از مزایای زیر بهره مند شوند:

جبران کاهش فروش در بازار داخلی:
بازارهای کشورهای خارجی میتوانند هنگام افول جایگزین بازار داخلی شوند . بـه عبارت دیگر، فروش صادراتی یک شرکت کوچک میتواند بعنوان یک وزنه ی متقابل در مقابل فروش متلاطم داخلی عمل کند.

افزایش فروش و سود:
برای افزایش جذابیت کسب و کار جهانی، دو نیرو سهیم هستند: افزایش درآمدها و آگاهی از اینکه ۹۶ درصد جمعیـت دنیا در خارج از کشور زندگی میکنند.

توسعه ی سیکل عمر محصول:
بعضی از شرکت ها میتوانند محصولاتی را تولید کنند که به مرحلـه ی بلـوغ در سـیکل عمـر محـصول در کشور رسیده ولی همچنان میتوانند آنها را به شکل موفقیت آمیزی در بازارهای خارجی به فروش برسانند.

کاهش هزینه های تولید:
در صنایعی که با سطح بالایی از هزینه های ثابت قابل توصیف هستند، مؤسسات بازرگانی که فعالیت های خـود را بـه بازارهای جهانی توسعه میدهند میتوانند هزینه های تولیدی خود را با توزیع هزینه های ثابت مذکور بین تعداد بیشتری از محصولات کاهش دهند.

کاهش بهای تمام شده محصولات:
بسیاری از شرکت ها دریافتند که خرید کالاها یا مواد خام با پایین ترین قیمت مـستلزم ایـن اسـت کـه از بازارهای جهانی خرید کنند.

بهبود جایگاه رقابتی و افزایش شهرت:
رقابت نفسگیر در سطح جهانی شرکت ها را مجبور میکند تـا مهـارت های رقـابتی خـود را بهبـود دهند.

افزایش سطح کیفیت:
ارضای مشتریان در بعضی از بازارهای جهانی بسیار مشکل تـر از ارضـای مـشتریان در ایـالات متحـده اسـت. یکـی از دلایلی که محصولات ژاپنی تا بدین حد در سراسر دنیا توسعه پیدا کرده اند این است که شرکت های ژاپنی باید محصولاتی را تولید کنند تا مـشتریان داخلی خود را راضی کنند و آنها نیز کیفیت بسیار بالا را طلب کرده و دقت زیادی به جزئیات دارنـد. مؤسـسات بازرگـانی کـه در بازارهـای جهـانی رقابت میکنند به سرعت در مییابند که چگونه باید سطح کیفیت خود را در حد استانداردهای کلاس جهانی افزایش دهند.

مشتری مداری بیشتر:
کنکاش در بازارهای جهانی به مالکان مؤسسات بازرگانی می آموزد که در فرهنگ های مختلف، مشتریان دارای ذائقه هـا، آداب و رسوم، ترجیحات و اولویت های منحصربه فردی هستند. پاسخگویی مناسب به این تفاوت ها مؤسـسه بازرگـانی را بـه درجاتی از حساسیت نسبت به مشتریان داخلی و خارجی تجهیز میکند.

 

درباره ی مهتاب معصومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + دوازده =