خصوصیاتی که ثابت میکند شما برای کارآفرینی ساخته نشده اید

سوالات زیر را از خود بپرسید. سوالات زیر به شما ثابت میکنند به درد کارآفرینی میخورید یا بهتر است به عنوان کارمند به شغلتان راضی باشید.

  • آیا مایلید ساعت های کاری منظمی داشته باشید ؟ به عنوان یک کارمند در روز ساعت مشخصی را کار میکنید و بیش از هشت ساعت کار نمیکنید. بقیه روز و تعطیلات آخر هفته را با خیال راحت با خانواده و دوستان به تفریح و استراحت میپردازید. ولی فعالیت به عنوان یک مدیر چنین آزادی عمل و نظمی را به شما نمیدهد. ممکن است مجبور باشید تمام روز را صرف درگیری های شغلی خود کنید.
  • آیا مایلید همیشه از تعطیلات خود استفاده کنید؟ شما در کسوت یک کارمند همیشه تعطیلات منظمی دارید ولی صاحبان کسب و کار اغلب سال ها بدون تعطیلات کار میکنند و نمیتوانند برای تعطیلات خود برنامه ای بچینند.
  • آیا ایده ی داشتن درآمد با برنامه ریزی منظم را میپسندین؟ به عنوان یک کارمند از نوعی امنیت با درآمد منظم برخوردارید که میتوانید با استفاده از آن هزینه های زندگی از جمله اجاره خانه ، خوراک و پوشاک ، مسافرت و غیره را بپردازید اما به عنوان صاحب کسب و کار نمیتوانید روی درآمد خود به طور منظم برنامه ریزی کنید !
  • آیا دوست دارید شب ها راحت بخوابید ؟ بعنوان صاحب کسب و کار ممکن است بار سنگین مسیولیت را حس کنید و این بار باعث بر هم خوردن توازن زندگی شما نیز بشود. مثلا باید آماده باشید که شب ها ساعت ۱۲ بخوابید و صبح ساعت ۴ برخیزید یا حتی شب را نخوابید ! هرچند بعنوان کارمند برای رسیدن به ارشدیت مجبورید سخت کار کنید ولی شب ها خواب راحتی خواهید داشت.

  • آیا شغل و شرایط فعلی خود را دوست دارید ؟ اگر از موقعیت مالی ، احساس استقلال و حساب پس انداز خود راضی هستید لازم نیست به کارآفرینی فکر کنید چراکه انگیزه ی محکمی برای جنگیدن ندارید. کارآفرینی و شروع یک کسب و کار نیاز به روحیه ای محکم ، با انگیزه و جنگجو دارد چراکه راه راه نسبتا دشواریست.
  • آیا نمیخواهید در سطحی کمتر از سطح تحصیلاتتان کار کنید؟ هیچکس دوست ندارد از سطح پایین شروع کند. البته یک کارآفرین سطح بالا باید شرایط بحرانی کار خود را بپذیرد و آنها را مدیریت کند. ممکن است برای هر صاحب کسب و کاری شرایط بحرانی پیش بیاید که انجام برخی کارها را برایش سخت کند ولی میباست با مدیریت صحیح از آن عبور کند.

درباره ی مهتاب معصومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 7 =