دام های برندینگ چگونه باعث شکست کارآفرینی میشود ؟

طبق تعریف انجمن بازاریابی آمریکا، برندینگ عبارت است از  نام، واژه یا علامت، نماد، طرح یا ترکیبی از تمامی این عناصر که به منظور شناسایی کالاها و خدمات یک فروشنده  یا گروهی از فروشندگان  با هدف ایجاد تمایز در عرصه ی رقابت استفاده قرار می گیرد.

دام هایی که بخاطر موضوع برندینگ کارآفرین را تهدید میکند شامل :

  • اینکه فکر کنم برند به تنهایی برای تمایز کافی است : بعضی از آدم ها که کسب و کار راه اندازی می کنند، فکر می کنند که کسب و کار یعنی برند. مردم که فقط برند را نمی خرند. برند لباسی است که تن یک محصول است، برند هویت و روح یک محصول است، ولی محصول و خدمت وجود دارد. برندینگ یکی از گام های مهم و استراتژیک در حوزه کارآفرینی است نه تمام کارآفرینی. برند مهم است ولی تمام کار نیست !
  • من مثل فلانی هستم اما کمی بهتر : برند این نیست که بگوییم: مثل فلان برند مشهور کمی بهتر . مثالا می خواهیم رستوران تاسیس کنیم، بگوییم: همان رستوران ایکس معروف ، فقط یه ذره بهتر، با نیروی انسانی کمتر. برند باید پیام داشته باشد. اگر می خواهی موفق شوی، مردم محصولت را بخرند، برندت باید پیام متفاوتی را به دنیا بدهد. نباید مشابه هیچ برند دیگری باشید.
  • برند عین نوزاد است : برند عین انسان است. ما آدم ها را دوست داریم، از آدم ها متنفریم، با آدم ها قهر می کنیم، از آدم ها تعریف می کنیم، آدم ها را تحقیر می کنیم، به آدم ها فحش می دهیم. به جای لغت آدم، برند را قرار دهید. برند به دنیا می آید، رشد می کند، بزرگ می شود، در میان ما آدم ها، در میان برندها زندگی می کند.
  • Wishbranding : مشکل دیگر، wishbranding است. ممکن است شما برای برند خود ارزوهای زیادی داشته باشید ولی به این معنا نیست که تمام ارزو های شما شدنی و منطقی هستند . برند یک سری چیز ها را بدست می آورد و یک سری چیز ها را از دست می دهد. وقتی گفتید این برند یک برند گران قیمت است برای آدم های خاص، آدم های فقیر نمی توانند بخرند و برعکس. من نمی توانم بگویم که برندی هستم که هم جواب فقیر را می دهم هم جواب غنی را، هم جواب کارمند را می دهم هم جواب کارآفرین را، جواب دولتی را می دهم، جواب خصوصی را هم می دهم.

درباره ی مهتاب معصومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 4 =