زندگینامه دونالد هال

دونالد هال ، تنها شاعر میلیاردر جهان

دونالد هال – عموماً تصوری که درباره زندگی شاعران وجود دارد، تصوری است که بر پایه داستان فیلم های قدیمی شکل گرفته است؛ شاعری فقیر و مفلوک که در خانه ای تاریک روی صندلی چوبی نشسته و در زیر نور شمع به نوشتن اشعارش می پردازد. شاید این تصورر درباره خیلی از شاعران قدیمی درست باشد، اما دونالد هال اصلاً در کلاس چنین شاعرانی نمی گنجد.

کمی دور از ذهن به نظر می رسد که شاعری با ۹/۱ میلیارد دلار ثروت، زندگی فقیرانه ای داشته باشد. دونالد هال که نام کامل وی « دونالد جی هال » است در سال ۱۹۲۸ در شهر نیوهون به دنیا آمد. دونالد که تنها فرزند خانواده بود، دوران دبیرستان خود را در آکادمی « فیلیپس اکستر »  گذراند و برای ادامه تحصیلات به دانشگاه مشهور هاروارد راه یافت و در سال ۱۹۵۱ با مدرک لیسانس از این دانشگاه فارغ التحصیل شد. وی در رشته ادبیات انگلیسی تا سال ۱۹۵۳ در دانشگاه آکسفورد، که شهرتی جهانی دارد، تحصیلاتش را ادامه داد.

دونالد هال پس از اتمام تحصیلاتش برای تدریس به دانشگاه میشیگان در شهر انبور رفت. در آن جا با شاعر دیگری به نام جین کنیون آشنا شد و در سال ۱۹۷۲ این دو شاعر با یکدیگر ازدواج کردند دونالد هال سه سال پس از ازدواجش به مزرعه « ایگل باند » رفت، جایی که مزرعه سابق پدربزرگش در نیوهمپشایر بود.

تا به امروز ۱۵ کتاب شعر از دونالد هال به چاپ رسیده که با استقبال خوب خوانندگان آمریکایی رو به رو شده است. از مجموعه اشعار دونالد که تا کنون محبوبیت خاصی بین خوانندگان آمریکایی به دست آورده ا ست، می توان به نخست رنگ شده ۲۰۰۲  و بدون اشعار ۱۹۹۸  اشاره کرد. این مجموعه در سومین سالگرد مرگ جین کنیون به چاپ رسید. مضمون اشعاری که در بدون اشعار به چاپ رسیده اشاره به بیماری و مرگ همسر شاعر دارد. این شاعر میلیاردر آمریکایی علاوه بر ۱۵ کتاب شعر چندین مجموعه مقاله نیز منتشر کرده از مشهورترین آنها کار زندگی است.

دونالدهال هم چنین یک کتاب داستان کودکان نیز به چاپ رسانده که جایزه ادبی Caldecott Medal را از آن خود کرد. علاوه بر تمامی این آثار، دونالد چندین نمایشنامه نیز از خود به جای گذاشته و توانسته است لقب استادی را در زمینه سرودن شعر از آن خود کند. تا کنون جایزه های ادبی بسیاری به وی اعطا شده است که در میان آنها دو جایزه Guggenheim Fellowships و مدال Robert Frost می درخشند.

امروزه وی هم چنان به فعالیت در ایگل پاند ادامه می دهد.

جین کنیون، همسر دونالد هال، نیز یکی از شاعران مشهور معاصر آمریکا بود. از وی که در سال ۱۹۴۷ به دنیا آمد و در سال ۱۹۹۵ در گذشت، علاوه بر شاعر، به عنوان مترجمی توانا هم یاد می شود. از جمله ویژگی های آثار جین ساده فهم بودن آنهاست.

جین در ایالت میشیگان به دنیا آمد و در « میدوت » بزرگ شد. لیسانس خود را از دانشگاه میشیگان اخذ کرد و فوق لیسانس را در سال ۱۹۷۲ دریافت کرد. ازدواج وی و دونالد هال در حالی صورت گرفت که میلیاردر کنونی آمریکایی مدرس آن دانشگاه بود و نزدیک به ۲۰ سال از « جین » بزرگتر بود. با این حال « جین » عمر کوتاهتری را در این جهان سپری کرد. از جین کنیون تا زمانی که زنده بود ۴ مجموعه شعر منتشر شد. وی که به زبان روسی تسلط داشت، سال های عمرش را صرف ترجمه اشعار « آنا آخماتوف » شاعری روس زبان کرد. این مجموعه با نام « بیست شعر از آنا آخماتوف » در سال ۱۹۸۵ به چاپ رسید.

شاگرد قدیمی و همسر دونالد هال به ترجمه به عنوان یک هنر می نگریست و معتقد بود که هر شاعر باید آن را یک بار هم که شده بیازماید. دونالد هال و جین کنیون پیش از ازدواجشان در سال ۱۹۶۹ با یکدیگر آشنا شدند.

در سال ۱۹۷۵ و در سن ۴۷ سالگی، دونالد در حالی که نزدیک به ۲۰ سال در دانشگاه تدریس کرده بود، از شغلش کناره گیری کرد و پس از آن که هال و همسرش به مزرعه پدری کوچ کردند، وی به نوشتن ادامه داد و همسرش به سرودن شعر مشغول شد.

در ژانویه ۱۹۹۴ جین کنیون متوجه شد که به بیماری مرگباری مبتلاست. او بر اثر همین بیماری در ۲۲ آوریل ۱۹۹۵ درگذشت، اما خاطره زندگی مشترک دونالد هال با همسرش باعث شد که وی به زندگی در همان مزرعه ادامه دهد و هنوز هم نویسندگی اولویت اول برای اوست. شعر او علاوه بر این که بسیار راحت فهمیده می شود، از آهنگی دلنشین نیز برخوردار است. دونالد هال و همسر سابقش جین کنیون به حتم جزو ثروتمندترین شاعران جهان بوده اند.

دونالد هال در سال ۲۰۰۸ در جایگاه ۳۲۱ جدول میلیاردرهای ایالات متحده آمریکا قرار داشت. در آن زمان سرمایه وی بالغ بر ۵/۱ میلیارد ارزیابی شد. 

درباره ی مجید رشیدی

مجید رشیدی هستم،از کودکی به 2چیز علاقه بسیار زیادی داشتم،کارآفرینی و آموزش دادن، ترکیب این دو علاقه تبدیل‌شده به موسسه ثروت سازان.در این موسسه سعی میکنم تمام آموزش‌های لازم برای راه اندازی و به موفقیت رساندن کسب وکارها را آموزش بدهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =