راز موفقیت “میا آبروزس” در بازار های جهانی

هنگامی که میا آبروزس برای تولیدکنندگان کفش های ورزشی نیوبالانس، فیلا اسپرت و استراید رایت فعالیت میکرد، یکی از کارهای عادی او مسافرت بـه آسیا برای بازدید از کارخانجات تولید کفش بود. به مدت ده سال، او با بلیط های گرانقیمت در هواپیماهای طراز اول سفر کرده و سوار لیموزین میشد. سـپس، او شرکت تولید کفش خود به نام مورگان و میلو را راه اندازی کرده و بسیاری از مقصدهای بازرگانی او نیز همان مقصدهای قبلی بودند ولی این دفعـه سـبک مسافرت او به میزان قابل توجهی تغییر کرده بود. اکنون، او بلیط های ارزان قیمت هواپیما را از شرکت هوایی اربیتز خریده و از وسایل حمـل و نقـل عمـومی مثل اتوبوس و تاکسی برای رسیدن به کارخانجاتی استفاده میکند که تولیدکننده کفش های بچهگانه ای هستند که شرکت او آنها را میفروشد. آبروزس از تجربۀ خود در تعدادی از بزرگترین شرکت های تولید کفش برای تحقق رویای مالکیت خود در زمینۀ یک شرکت بین المللی تولید کفش اسـتفاده کرد. با سه مدیری که در سه مکان مختلف مشغول فعالیت بوده و دفتر کاری که در یک اتاق زیرشـیروانی در بوسـتون مـشغول فعالیـت اسـت، او از طریـق ارتباط با کارخانجات تولید کفش در چین شرکت خود را در مقیاس جهانی اداره میکند. این شرکت طرح های کفش های بچه گانه را تهیه کـرده و بـر اسـاس مشخصه های مورد نظر برای تولید به چین ارسال نموده و سپس آنها را به خرده فروشانی در ایالات متحده و اروپا میفروشد. در زیر، تعدادی از درس هایی که او درباره اداره یک کسب و کار کوچک جهانی آموخته آمده اند:

جایی حضور داشته باش که آنها نیستند:
هنگامی که از وی ویلی کیلر، یکی از بزرگترین ضربه زنندگان بیسبال، راز موفقیت منحصربه فرد او را پرسیدند، او جواب داد، “من به جایی ضربه مـیزنـم که آنها در آن حضور ندارند”.
آبروزس نیز هنگام ایجاد شرکت بین المللی تولید کفش خود از همین روش استفاده میکنـد. او یـک حـوزه تخصـصی از بـازار (کفش های بچگانه) را انتخاب کرده که میداند توسط بازیگران اصلی صنعت کفش کمتر مورد توجه قرار میگیرد. او میگویـد، “ایـن یـک بـازار عـالی بـه حساب می آید چرا که هیچکس به آن توجه چندانی نمیکند”.
آبروزس مزایای تعقیب بازارهای “ناشناخته” را هنگامی درک کرد که در شرکت نیوبالانس بـر روی خط تولید کفش های پیاده روی کار میکرد. این خط تولید، سومین خط تولید شرکت به حساب می آمد. او میگوید، “من از کار در یـک حـوزه ناشـناخته لذت میبرم چرا که فقط شما در این حوزه هستید”.

موفقیت در بازارهای بین المللی به شبکه ای از ارتباطات بستگی دارد:
چون او در طول فعالیت های کاری خود در شرکت های مختلف آمریکایی چندین خط تولید کفش را راه اندازی کرده بود، میدانست کـه موفقیـت در صـنعت کفش نیازمند شبکه ی گسترده ای از ارتباطات در اقصی نقاط دنیاست. با استفاده از تماس های صنعتی، او یک سرمایه گذار تـایوانی را یافـت کـه ۵۹۵۰۰۰ دلار سرمایه ی اولیه را برای شرکت او و به همین ترتیب سرمایه در گردش کافی برای پوشش هزینه های عملیاتی شرکت را تأمین نمود تا اینکه جریان نقدی مثبت ایجاد شد. سرمایه گذار مذکور او را به مالک شرکتی در شمال چین معرفی کرد که تولیدکننده بسیاری از کفش های طراحی شده توسط این شـرکت اسـت. دو شبکه ی تماس دیگری که او بر آنها تکیه دارد افراد کارکشته ی صنعتی هستند که شبکه ی گسترده ای از تماس ها را در صنعت کفش داشته و برای شرکت جوان او بسیار ارزشمندند.
راب مویر، مدیر برون سپاری و توسعه ی این شرکت، زمان قابل توجهی را در کارخانجات چینی تولیدکننده  کفش های این شرکت میگذراند تا مطمئن شود کـه آنها مشخصه های کیفی را رعایت کرده و مشکلات مربوطه را برطرف میکنند. او همچنین آبروزس را به پالنوف، یکـی دیگـر از افـراد کارکـشته در صـنعت کفش معرفی کرد که اکنون به عنوان مدیر فروش و توزیع این شرکت کار میکند. پالنوف ثابت کرده که دارایی ارزشمندی برای این شرکت اسـت چـرا کـه روابط بلندمدتی با خریداران کلیدی چهل خرده فروشی دارد که کفش های کودکانه با مارک های Macy ،Nordstrom ،Room Rack و غیره را می فروشند.

سرعت خود را سازماندهی کنید:
هنگامیکه او برای شرکت های بزرگ کفش سازی کار میکرد، میدانست که زمان صرف شده از طراحی کفش تا رساندن آن به فروشگاه های خـرده فروشـی بسیار طولانی است. سرعت یکی از مزیت های رقابتی کلیدی شرکت کوچک، سریع و چابک اوست. شرکت او میتواند مرحله ی طراحی تا تولید محصول نهایی را ظرف سه تا چهار ماه طی کند که این امر قابل مقایسه با دستکم شش ماه برای شرکت های بزرگ تولید کفش بوده و خرده فروشان نیز برای این موضوع ارزش قائلند. با این وجود، تولید کفش در چین و ارسال سریع آن به فروشگاه های خرده فروشی نیازمند هماهنگی دقیق بین مرزهای بین المللـی اسـت و ایـن همان چیزی است که این شرکت درصدد تحقق آن است.

در تکنولوژی سرمایه گذاری کنید:
اداره یک شرکت جهانی به میزان قابل توجهی نیازمند سرمایه گذاری در تکنولوژی بوده و آبروزس سرمایه گذاری مذکور را به صورت پایه ای در موبایل و ایمیل انجام داده و از سیستم های پیچیده تری استفاده میکند که مبادرت به رهگیری موجودی، سفارشات و برنامه های حمل در سراسر دنیا مـیکنـد. بـا سـرمایه گذاری در تکنولوژی، که شرکت مداوما آن را بروز میکند، او و تیم مربوطه میتوانند نتایج مربوطه را پیگیـری کـرده و بـا تولیدکننـدگان چینـی یـا مـشتریان اروپایی ارتباط داشته باشند.

به افق های دورتری بنگرید:
برای ایجاد یک شرکت جهانی موفق، او میداند که شرکت او باید عملا کاری انجام دهد که بیش از توان فعلی آن است. یکی از روش های تحقق ایـن امـر، ایجاد یک مارک تجاری موفق است. او میگوید، “من فقط نمیتوانستم کفش تولید کنم. من باید جایگاه آنها را در بـازار مـشخص کـرده و یـک داسـتان و احساس را در ارتباط با آنها ایجاد کنم”. لوگو و ادبیات مؤدبانه و حرفه ای مورد استفاده توسط آبروزس به گونه ای است که منجر به ایجاد وجهـه ی یـک شـرکت بزرگ و موفق میشود. او میگوید، “هنگام رقابت در بازار جهانی در کنار غول های تولیدکننده کفش، شما باید تمام کارهایی که مردم از یک شرکت کوچک فعال در یک فضای هزار فوت مربعی انتظار ندارند را انجام دهید”.

درباره ی مهتاب معصومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =