راهبردی به نام استخدام و اخراج

کسب و کار – استخدام صحیح و مناسب تاثیر به سزایی در پیشرفت کسب و کار دارد و یکی از کلیدی ترین عوامل در جهش کسب و کار است . اگر توقع خود را پایین بیاورید و تصمیم بر استخدام افراد عادی بگیرید هیچگاه کسب و کار موفق و خارق العاده ای نخواهید داشت. یک تکنیک مهم هم وجود دارد با عنوان حفظ  و نگهداری افراد ارزشمند که شاید سخت تر و موثر تر  از استخدام خوب باشد. عموما مدیران بهانه می آوردند که افراد متعهد و خوب و صادق برای استخدام پیدا نمیشود که این کاملا اشتباه است و رد میشود. مورد دیگری که اهمیتش کمتر از استخدام نیست ، اخراج افراد نالایق است . برایان تریسی میگوید بهترین روش برای اخراج این گونه است ؛ چشمان خود را ببندید و فرض کنید در محل کارتان نشسته اید و تمام کارکنانتان به ترتیب به اتاق شما می آیند و اعلام می کنند به دلایل شخصی میخواهند شمارا ترک کنند. با استعفای کدامیک موافقت میکردید؟ آنها دقیقا همان افرادی هستند که احتمالا در جای اشتباه کار میکنند و در اولین فرصت باید آنها را اخراج کنید .

اگر میخواهید در شرکت یا کسب و کار خود جهش و توسعه ایجاد کنید استخدام قبل از نیاز انجام دهید یعنی دایم در حال مصاحبه و گزینش افراد مناسب برای استخدام  باشید و این کار را دقیقا زمانی انجام دهید  که نیازی به استخدام  ندارید. در واقع  باید کسب و کار شما همواره اماده باشد که نیرویی جدید را جایگزین کند. این آمادگی باعث میشود هراسی از اخراج افراد نا لایق نداشته باشید  و تنها تمرکزتان بر روی پیشرفت کسب و کارتان معطوف شود .

جیم کالینر در کتاب از خوب به عالی توضیح میدهد که شرکت های موفق هرگاه کارمند مستعدی را بیابند حتما اورا استخدام میکنند و سپس تصمیم میگیرند او را در چه بخشی متمرکز سازند.

اگر غربال و تعریف واضحی برای تشخیص کارکن مناسب ندارید بهتر است بدانید افرادی که با ضعیف ترین ابزار ها ، بدون آموزش و در شرایط دشوار استخدام میشوند و پس از مدتی به بهترین کارمندتان تبدیل میشوند جزو مناسب ترین کارکنان شما محسوب میشوند.

با توضیحات فوق باید این نتیجه را گرفته باشید که همواره باید عملکرد کارکنان خود را زیر نظر داشته باشید ؛ هرجا لازم شد اخراج کنید و در صورت مواجهه با فرد مناسب سریعا اقدام به استخدام کنید. زیر مجموعه های شما هریک نقش کوچکی در سرنوشت کسب و کار شما را ایفا میکنند ، هرچند نقش هریک کوچک است اما از تاثیر گذاری هر جز نباید غافل شد.

درباره ی مهتاب معصومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =