راهکارهایی برا افزایش ارزش ویژهء برند

ارزش ویژه ی برند تاثیر آگاهی از برند بر روی واکنش مشتری نسبت به بازاریابی برند تعریف میشود. به بیانی ساده تر ارزش ویژه برند ، به ارزش و قدرت برند که فاکتوری تاثیر گذار در قیمت برند است گفته میشود! به طور مثال ارزش ویژه ی برند دونالد ترامپ سه هزار دلار تخمین زده شده.

شاید این تعاریف باز هم مبهم باشد ؛ مثال زیر مفهوم ارزش ویژه برند را بهتر مشخص می کند. آمار ها نشان میدهد فروش گوشی های اپل بسیار بیشتر از سامسونگ است ، این در حالیست که تنوع مدل های گوشی اپل بسیار کمتر از سامسونگ میباشد. دلیل چیست؟
یک کمپانی با داشتن برندی معروف و محبوب در مقایسه با کمپانی دیگری که محبوبیت کمتری دارد در فرآیند تولید و فروش کالایی مشابه (با ویژگی ها و کیفیتی هم سطح) سود بیشتری به جیب میزند.
این ویژگی برند اپل که باعث میشود سود بیشتری کسب کند و میزان فروش بالاتری داشته باشد در علم برندینگ ارزش ویژه ی برند خوانده می شود.

ارزش ویژه برند پارامتری است که طی مدت ها با وجود تلاش فراوان برای ارائه ی مدل برای اندازه گیری هیچ مدلی مورد پذیرش در سطح جهانی واقع نشد.

با این حال عوامل زیر در افزایش میزان ارزش ویژه ی برند تاثیر گذارند :

گفتگو و داشتن گوش شنوا برای مشتریان :
ارزش ویژه ی برند در ذهن مشتریان شما شکل گرفته است. اگر میخواهید ارزش ویژه برند خود را بهبود ببخشید باید مطمئن شوید کانال های ارتباطی قدرتمندی را در اختیار مشتریان خود قرار داده اید.این کار در قدم اول کمک خواهد کرد تا نقاط قوت و نقاط ضعف برند خود را از دریچه ی ذهن آنان ببینید. صرف نظر از اینکه کسب و کار شما در چه مرحله ای قرار دارد اطلاع از میزان ارزش ویژه ی برند برای شما مهم است. باید برای تبدیل مشتریان به مشتریان همیشگی اقدام اساسی انجام دهید.

تجسم سازگار از برند :
وقتی که به سطحی پایدار از بازار رسیدید باید تصور و تجسم درستی از وضعیت خود در بازار و شرایط اقتصادی داشته باشید. همیشه علم کامل از جایی که هستید داشته باشید ؛ این مسئله باعث میشود بتوانید برنامه ی بهتر و سازنده تری برای آینده ی کاریتان ترسیم کنید. همه موفقیت ها از یک برنامه ریزی دقیق و کنترل و مدیریت کارآمد حاصل میشود.

سازگاری رقابتی :
برند قوی برای بقا باید بتواند با شرایط و تغییر و تحولات بازار خود را سازگار کند ؛ زیر نظر گرفتن فعالیت های رقبا تاثیر به سزایی در این مورد دارد.

انتخاب حوزه ی صنعتی متمایز:
اگر میخواهید ارزش ویژه ی برند خود را افزایش دهید یک حوزه خاص از صنعت را برای فعالیت هدق قرار دهید. حوزه ای که تا کنون کمتریت توجه را به خود جلب کرده .
همیشه اولین اجرا کنندگان ایده های نو موفقیت های چشمگیری کسب کرده اند به شرطی که اصولی و قانونمند جلو رفته باشند.

کیفیت ، کیفیت ، کیفیت:
کلیدی ترین و موثر ترین راه حل در سه مورد بالا جمع شده است. این بخش مهمترین قدم شما در برند بوده و هست. محصولی که فقط نوآوری و خلاقیت در ساخت دارد و بویی از کیفیت نبرده به سرعت ارزش ویژه ی خود را از دست خواهد داد و بازنده خواهد شد.

درباره ی مهتاب معصومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =