زندگینامه رومن آبراموویچ

رومن آبراموویچ ، داستان یتیمی که زندگی خود را دگرگون کرد

رومن آبراموویچ – زمانی رومن آبرامویچ در جدول جوان ترین میلیاردرهای جهان در رده نخست و بالاتر از پی یر امیدیار، میلیادر ایرانی قرار داشت. این مرد روسی تبار چند سال پیش از این، با ۳/۱۳ میلیارد دلار ثروت در رده بیست و یکم جدول قرار داشت. اما اکنون ثروت وی هم دچار افول شده است. وی در سال ۲۰۰۹ با سرمایه ای بالغ بر ۵/۸ میلیارد دلار در رتبه ۵۱ جدول میلیاردرهای جهان قرار داشت.

او در سال ۲۰۰۵ به میزان ۷۳ درصد سهام شرکت اش را در مقابل ۱۳ میلیاردر دلار به شرکت گاز و نفت « پروم » واگذار کرد.

آبراموویچ دارای ۵ فرزند است و با همسر خود در لندن زندگی می کند.

آبراموویچ متولد ۲۴ اکتبر ۱۹۶۶ است. بخش عمده ای از سرمایه وی درگیر صنعت نفت است و از او به عنوان یک « اولیگارش » روسی یاد می شود.

اولیگارش ها یا سرمایه داران بزرگ، کسانی هستند که در زمان ریاست جمهوری بوریس یلتسین، سرمایه های دولتی را با قیمت بسیار پایین به دست آورند. این افراد سهام دولتی را با قیمت بسیار پایین در زمان خصوصی سازی های روس ها به دست آوردند و از این راه ثروت کلانی را تصاحب کردند. اولیگارش ها از آن زمان تاکنون مورد نقد و انتقادهای فراوان قرار گرفته اند.

بنا به نظر « دیوید سانر » نویسنده کتاب « تاریکی در سحر » پدیده اولیگارش های روس نه به خاطر عزمی که برای تشکیل سیستمی بر اساس ارزشهای جهانی به وجود آمد، بلکه مبنی بر اراده ای که برای یک خصوصی سازی که در غیاب قانون وجود داشت به وجود آمد و راه را برای مجرمان برای تصاحب پول و قدرت باز کرد.

از جمله اتهام هایی که به اولیگارش ها زده می شود، فعالیت های غیرمجازی هم چون قتل و نپرداختن مالیات هاست . اما مدافعان سرمایه داران بزرگ و اولیگارش های روس مدعی هستند که شرکت های دولتی که این افراد در زمان حکومت « برویس یلتسین » خریداری کردند. در آن زمان این کشور، طبق اصول شوروی کمونیستی اداره می شد و ارزش بالایی نداشت و هیچ عملکردی از آنها گزارش نمی شد.

از مهمترین سرمایه داران بزرگ روس می  توان به میخائیل خودرو کووسکی، ولادمیر پوتاننین ، ویکتور چرنومیردین، ویکتور وکسلبرگ و رومن آبراموویچ اشاره کرد. آبراموویچ مادرش را در ۱۸ ماهگی از دست داد و پدرش در یک فعالیت ساختمانی جان سپر و در نتیجه او در ۴ سالگی یتیم شد. پس از آن، سرپرستی او را عمویش بر عهده گرفت و  در منطقه ای نه چندان خوشایند، در شمال غربی روسیه نزد خانواده اش بزرگ شد از این رو آبراموویچ کسی است که زندگی سختی را به وضعیتی کاملاً متفاوت تبدیل کرده است. او قبل از پیوستن به ارتش سرخ، در انیستیتوی صنعتی شهر اوفتا تحصیل می کرد. آبراموویچ ثروتش را مانند دیگر اولیگارش های روس از طریق خرید سهام ارزان قیمت شرکت های دولتی در زمان خصوصی سازی حکومت بوریس یلتسین به دست آورد.

در حال حاضر او یکی از بزرگ ترین سهام داران یک شرکت عظیم نفتی به نام sibneft است. علاوه بر آن آبراموویچ در RUSAL دومین تولید کننده آلومینیوم در جهان و چندین شرکت دیگر سرمایه دارد. در سال ۲۰۰۳۳ وی مالک شرکت هایی شد که باشگاه انگلیسی فوتبال چلسی را کنترل می کنند. از زمانی که وی مالک چلسی ( که حالا از سوی مطبوعات انگلیسی «چلسی» نامیده می شود) شد، این باشگاه توانسته است بسیاری از بازیکنان مطرح جهان را در اختیار بگیرد و  نتیجه آن به دست آوردن مقام دوم رقابت های ۲۰۰۴ – ۲۰۰۳ در لیگ برتر انگلیس بود.

عشق رومن آبراموویچ به گزیدن اقامت در انگلیس فقط به خاطر چلسی نبوده است. سیاست های اخیر کرملین در حساب کشی از اولیگارش ها و این که چگونه به ثروت های کلان دست یافته اند از جمله دلایلی بود که باعث شد رومن آبراموویچ از وطنش به انگلیس بگریزد. آبراموویچ از جمله علاقمندان مسابقات فرمول یک است و معمولاً این مسابقات را از نزدیک مشاهده می کند.

درباره ی مجید رشیدی

مجید رشیدی هستم،از کودکی به 2چیز علاقه بسیار زیادی داشتم،کارآفرینی و آموزش دادن، ترکیب این دو علاقه تبدیل‌شده به موسسه ثروت سازان.در این موسسه سعی میکنم تمام آموزش‌های لازم برای راه اندازی و به موفقیت رساندن کسب وکارها را آموزش بدهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + هفت =