زندگینامه ریچارد برانسون

ریچارد برانسون ، به فکر ساختن هتلی در فضا

ریچارد برانسون – افراد ماجراجو در منتهی الیه خوشبختی و بدبختی قرار می گیرند. چه بسا ماجراجویی اشخاصی چون ریچارد برانسون آنها را در زمره افراد میلیاردر و ثروتمند جهان قرار می دهد و ماجراجویی عده دیگر، سرشان را به باد می دهد. ریچارد برانسون فردی ماجراجوست که در هر تجارتی که به آن عشق می ورزد خود را درگیر آن می کند، از دخالت در صنعت موسیقی گرفته تا راه اندازی شرکت های هواپیمایی. البته برانسون از آن دست افرادی است که بیم آن می رود بر اثر ماجراجویی های افراطی آخر سر بلایی سر خود آورد.

او فردی است که آرزوی گشتن به دور دنیا به وسیله یک بالن یا مسافرت به فضا را در سر داشته است. حتی در نظر دارد با گرفتن صد هزار پوند، مسافران را توسط فضاپیمایی که در دست طراحی دارد، به فضا ببرد و در صورت امکان، هتلی آن جا تأسیس کند تا مسافران فضا چندی را نیز در هتل فضایی ریچارد برانسون به سر برند! او چند سال قبل قراردادی ۱۴ میلیون پوندی امضا کرد تا فضاپیمایی با قابلیت حمل مسافر تحت نظرش فعالیت می کند.

ریچارد برانسون که شهروند بریتانیا محسوب می شود و در آنجا لقب « سر » دریافت کرده ، گفته بود که چنین فضاپیمایی در سال ۲۰۰۷ فعالیت خود را آغاز خواهدکرد، اما به نظر می رسد که تحقق چنین ایده ای بیش از این ها طول بکشد و هم اکنون مراحل اولیه این طرح در دست کار  است. اسم فضاپیما نیز از هم اکنون مشخص است؛ VIRGIN GALACTIC ریچارد به شبکه خبریB.B.C گفته است نزدیک به سه هزار نفر تمایل دارند با VIRGIN GALACTIC به فضا سفر کنند. البته باید از ریچارد که می خواهد هتلی هم در  فضا تأسیس کند پرسید که آیا این کار اقتصادی خواهد بود؟ هر چند به نظر می رسد برای ریچارد ماجراجو که حالا میلیاردر شده، مسایل مالی آن قدرها هم اهمیت نداشته باشد. در واقع این حرف کاملاً درست  است که هر چه انسان وسع مالی اش کم یا سطح کاری اش پایین باشد، ۵۰ یا ۱۰۰ دلار هم برایش مهم خواهد بود و ما نمونه آن را هر روزه در اجتماع می بینیم. از طرفی هر قدر شخصی ثروت بیشتر داشته باشد، دیگر از روی نیاز به پول درآوردن فکر نمی کند، بلکه از طریق تفریح و گشت و گذار ( مانند سر ریچارد برانسون ) به دنبال تولید ثروت بیشتر خواهد رفت. البته چه بسا این خود باعث نوآوری های سودمند شود.

سر ریچارد برانسون در ۱۸ جولای ۱۹۵۰ به دنیا آمد. این شخصیت بریتانیایی عمده شهرتش را به خاطر موفقیت زیاد Virgin نامی که در عرصه های مختلف تجارت فعالیت می کند  به دست آورده است.

برانسون در ابتدا Virgin Records راه اندازی کرد. Virgin Records گروه  های مختلف موسیقی را به جهانیان معرفی کرد و هم اکنون نیز CD های بسیاری از خوانندگان و نوازندگان مشهور جهان توسط مارک Virgin عرضه می شود . او با رقبایش هم چون بچه های لجباز رفتار می کند که عادت دارند بگویند: « مال من از مال تو بزرگ تر است» . به  خاطر همین خصوصیت بوده است که از هواپیماهای ایرباس ۶۰۰ – ۳۴۰ A در خط هوایی خود  استفاده می کند.

برانسون ماجراجو، تا کنون چندین بار تلاش کرده دور دنیا را به وسیله بالن هوایی طی کند. اما هیچ وقت از شکست مأیوس نشده است. بالنی که ریچارد با آن تلاش کرد رکورد دار شود، اولین بالنی بود که از اقیانوس اطلس رد می شد و از نظر حجم با ۵۱۳۰/۶۵ متر مکعب بزرگ ترین بالنی بود که با سرعت ۲۰۹ کیلومتر در ساعت در حرکت بود. ریچارد برانسون در سال ۱۹۹۱ موفق شد مسافت ۶۷۲۷ کیلومتر ی بین ژاپن و کانادا را با بالن طی کند.

او در سال ۱۹۸۴ شرکت هواپیمایی Virgin atlantic airways  تأسیس کرد. او هم چنین در سال ۱۹۹۹ شرکت Virgin Mobile را  راه اندازی کرد و یک شرکت هواپیمایی که فقط در اروپا فعالیت می کند، به نام Virgin Express را هم دایر کرد.

ریچارد در اکتبر ۲۰۰۳ اعلام کرده بود که برای رسیدن به آرزوی دیرینه اش ( گشتن دور دنیا ) با « استیو فاست » همکاری خواهد کرد. « استیو فاست » خود یکی از بالن سواران حرفه ای است.

ریچارد در تحصیل نیز حداقل به طور افتخاری موفق بوده است ؛ در سال ۱۹۹۳ دانشگاهLoughborough university  در رشته فن شناسی به او مدرک دکتری افتخاری داد. در سال ۱۹۹۹ ملکه پیر انگلستان به پاس فعالیت های او در عرصه تجارت و نیز به خاطر تلاش های بسیاری که برای خوشنامی بریتانیا داشت به ریچارد برانسون لقب شوالیه داد و از آن موقع، او سر ریچارد برانسون نامیده می شود.

برانسون علاوه بر این که به اقتصاد علاقه دارد، بازی در فیلم و سریال های تلویزیونی را نیز دوست دارد. او به طور افتخاری در سریال های پربیننده ترین Friends گارد ساحلی و سریال انگلیسیonly fools and horses شرکت کرده است. او هم چنین در شوی شبکه تلویزیونی Fox با عنوان میلیاردر سرکش شرکت کرده است.

در سال ۲۰۰۲ شبکه بی بی سی از بین مردم انگلیس یک نظر سنجی درباره ۱۰۰ شخصیت برتر بریتانیا انجام داد که ریچارد برانسون در آن نظرسنجی در رده هشتاد و پنجم قرار گرفت. در سال ۱۹۹۲ شرکت Virgin Records توسط ریچارد  برانسون به مبلغ ۵۵۰ میلیون پوند به EMIفروخته شد. بعد از فروش Virgin Records  این شرکت به پخش ترانه های خوانندگان جدید آن زمان چون « رولینگ استون » « جنت جکسون » « کمیکال برادرز » و « اسپایس گرلز » ادامه داد.

شرکت هواپیمایی Virgin Atlantic ریچارد برانسون نیز پروازهای بین قاره ای از بریتانیا انجام می دهد ، مقصدهای اصلی این شرکت هواپیمایی آمریکایی شمالی، کشورهای کارائیب، آفریقا و آسیاست. قبل از شکل گیری Virgin Atlantic شرکت هواپیمایی British Atlantic Airways که مسافران خود را از بریتانیا به جزایر فالکند جا به جا می کرد، فعال بود که ریچارد برانسون با خرید این شرکت، آن را تبدیل به « Virgin Atlantic » کرد. این شرکت، از رقبای سرسخت و همیشگی British Airways به شمار می رود. در سال ۱۹۹۹،۴۹ درصد از سهام Virgin Atlantic به قیمت ۲۲۵/۱ میلیارد پوند به شرکت هواپیمایی محسوب شد که از هواپیماهای ایرباس ۶۰۰-۳۴۰ A در مسیرهای پرواز خود استفاده می کرد. این شرکت هم چنین ۶ فروند هواپیمای غول پیکر ایرباسS 380 A سفارش داده که  امیدوار است تا سال ۲۰۰۶ آنها را دریافت کند. شرکت Virgin Mobile نیز در کشورهای انگلستان، آمریکا و استرالیا فعالیت می کند و امیدوار است در بازار کانادا نیز وارد شود.

درباره ی مجید رشیدی

همچنین ببینید

نام تجاری

چه منابعی هویت برند را تبیین می کنند؟

برند های قدرتمند، توانائی بهبود عملکرد کسب و کار را دارند. بهترین رهیافت شناخت درونی یک برند، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

87 − = 85