زندگینامه سامنر ردستون

سامنر ردستون ، حقوق دانی که قانون را به ثروت فروخت

سامنر ردستون یکی  دیگر از میلیاردهای جهان هم چون روپرت مرداخز است.

سامنر ردستون رییس هیات مدیره و نیز مدیر اجرایی Viacom است. این شرکت که نام آن در اختصار یعنی « ارتباطات صوتی و تصویری » یکی از غول های رسانه ای جهان است. کمپانی های وابسته به Viacom در حقیقت در تمام شاخه های مرتبط با صنعت ارتباطات فعال هستند.

Viacom در دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی توانست پول هنگفتی به دست آورد، در حالی که خود زیرمجموعه ای از CBS بود و برنامه های تلویزیونی پر بیننده ای هم چون The Andy Griffith show , I Love Lucy و All in the family را تولید کرد.

Viacom برای دیگر شبکه ها نیز برنامه تلویزیونی و کمدی تولید می کرد که معروف ترین آنهاThe cosby show Roseanne با هنرپیشگی « بیل کازبی » است.

در سال ۱۹۸۵ Viacom با توجه به اندوخته مالی فراوانی که برای خود ذخیره کرده بود، شرکتWamer Amex satellite Entertainment را خریداری کرد و نام شرکت به MTY NETWORKS تغییر داد.

این شرکت امروزه دارای ۱۴ شبکه تلویزیونی است که یکی از مشهورترین آنها شبکه MTY است. شبکه MTY بیشتر به پخش کلیپ های موسیقی می پردازد، مخصوصاً آنهایی که به سبک موسیقی راک است. MTY مخفف Music television است. در سال ۱۹۸۶ ، Viacom توسط شرکت « نشنال امیوزمنت » خریداری شد. « نشنال امیوزمنت » با خود « سامنر ردستون » را بهViacom آورد. ردستون در اوایل دهه ۹۰ شرکت های بسیاری را به Viacom آورد. ردستون در اوایل دهه ۹۰ شرکت های بسیاری چون ۱۹۹۳ paramount pictures و Blockbuster Video 1994 را تحت سیطره خود در آورد.

او به خاطر در اختیار گرفتن مالکیت های شرکت هایی از  این قبیل Viacom به زودی به یکی از بزرگترین دارندگان آرشیو فیلم و سریال های تلویزیونی تبدیل شد.

در سال ۱۹۹۹، Viacom بزرگترین ادعای ممکن را مطرح کرد، این شرکت اعلام کرد که مایل است شرکتی که خود تابع آن بود، یعنی CBS را خریداری کند و این کار را در سال ۲۰۰۰۰ انجام داد.

با این ادغام، شبکه های کابلی CMT, TNN به همراه تیم CBS در اختیار Viacom قرار گرفت.

با این حال تولیدات King world , CBS که آن نیز زیر شاخه ای از Viacom است، تحت نام های قدیمی خود عرضه می شود. در سال ۲۰۰۱ , Viacom خرید شبکه BET را نهایی کرد. هم چون شبکه های TNN,BET,CMT نیز به جمع شبکه MTY پیوست. اما این بار برخلاف دفعات گذشته چنین اقدامی به راحتی صورت نگرفت چرا که کارکنان BET در واشنگتن DC دست به اعتراض زدند و Viacom مجبور شد BET را چون گذشته شبکه ای مستقل MTY نگه دارد. هر چند که سهام بسیاری در Viacom از آن سهامداران مستقل است. اما خانواده ردستون ۷۱۱ درصد حق رأی شرکت را داراست.

در ژوئن ۲۰۰۴، Viacom نمونه آلمانی شبکه MTY یعنی شبکه VIVA media AG را در آلمان خریداری کرد. در حال حاضر Viacom تنها توزیع کننده شبکه موسیقی در کشور آلمان  است.

سامنر ردستون در ۲۷ می ۱۹۲۳ به دنیا آمد و در شهر بوستون ماساچوست بزرگ شد. او به مدرسه معتبری به نام « بوستون لانین » رفت و با نمرات عالی و رتبه اول از آن جا فارغ التحصیل شد. به همین دلیل در کالج هاروارد جایگاهی نصیبش شد. او مدرک لیسانس خود را در سه سال گرفت و پس از آن در ارتش آمریکا به خدمت مشغول شد و در دوران جنگ جهانی دوم برای ارتش آمریکا پیام های نیروهای ژاپنی را رمزگشایی می کرد.

ردستون، پس از خدمت در ارتش واشنگتن DC مشغول به کار و راهی دانشگاه حقوق جورج تاون شد. پس از آن تصمیم گرفت که تحصیلاتش را در دانشگاه حقوق هاروارد ادامه دهد. وی پس از فارغ التحصیلی به استخدام وزارت دادگسترش آمریکا درآمد و پس از مدتی این حرفه را به طور خصوصی دنبال کرد. اما پس از مدتی تصمیم گرفت با ورود به شرکتی که پدرش مسوولیت آن را بر عهده داشت، یعنی National Amusment متوجه شد برای رسیدن به اهداف خود، باید تلاش اش را بر محتوا متمرکز کند، او می دانست که همیشه کانال های تلویزیونی و در کل امکان پخش برنامه ها وجود خواهد داشت. اما برای تأثیرگذاری بر اجتماع می بایست تأکید و تلاش خود را بر بهبود مضمون برنامه ها بگذارد. معروف ترین سخنی که همیشه از قول سامنر گفته می شود در همین ارتباط است: « محتوا حاکم است! » او سپس سرمایه گذاری های کلانی در شرکت های فیلم سازی orient pictures , Twentieth-century fox , Columbia pictures کرد که تمامی آنها را در دهه ۱۹۸۰۰ یعنی زمانی که سامنر سهام این شرکت ها را فروخت، سود زیادی را برای وی به ارمغان آوردند.

زندگی نامه او در کتابی به نام « اشتیاق بردن » توسط انتشارات Viacoms simon and Schuster در سال ۲۰۰۱۱ به چاپ رسیده است.

سامنر ردستون در سال ۲۰۰۹ هم در جدول میلیاردرهای جهان قرار گرفت. سرمایه وی در سال ۲۰۰۸ بالغ بر ۱/۵ میلیارد دلار بود اما به دلیل بحران  اقتصادی جهان، سرمایه وی در سال ۲۰۰۹ به رقم یک میلیارد دلار رسید.

او که هم  اکنون در ردیف ۷۰۱ جدول میلیاردرها قرار دارد، و در بورلی هیلز کالیفرنیا زندگی می کند.

درباره ی مجید رشیدی

همچنین ببینید

نام تجاری

چه منابعی هویت برند را تبیین می کنند؟

برند های قدرتمند، توانائی بهبود عملکرد کسب و کار را دارند. بهترین رهیافت شناخت درونی یک برند، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

87 − = 86