سه گام اولیه در طراحی برند

طراحی برند در سه گام اساسی امکانپذیر است:۱ – معماری برند ، ۲ -توسعه برند ۳ -نام گذاری محصول
برند یکی ازمهمترین عناصر در بازاریابی و موفقیت یک شرکت محسوب می شود. برند تصویری در ذهن طرفداران ایجاد می کند که باعث ارتباط عمیق آنها با شرکت می شود.

معماری برند

در بخش معـماری برند باید به ساختار برندها در درون نهاد سازمان و وظیفه آنها توجه شود. به عبارتی باید درخت محصول و مشتقات محصول در یک سازمان مشخص باشد و بر مبنای آن درخت اصلی برند ریشه ای را به خود اختصاص دهد ( بدین معنا که هر سازمان شامل یک یا تعدادی از برندهاست. معماری برند نحوه رابطه این برندها با یکدیگر و همچنین تمایز آن‌ها با یکدیگر را نشان می‌دهد. به عبارتی معـماری برند نشان می‌دهد که برند اصلی یک شرکت با زیر برندهای آن چگونه ارتباط دارد و آن‌ها را حمایت می‌کند) معـماری برند به معنای یک نقشه ی راه برای موفقیت های حال و آینده ی شما می باشد . معماری برند اثر قوی بر کارکرد شرکت دارد و ایجاد تناسب و هماهنگی ساختارهای قدرت در شرکت بسته به نوع معماری برند متفاوت خواهد بود. تعدد و سطوح برند در یک شرکت کاملا از معماری برند شرکت نشات می گیرد.

توسعه برند

به معنای استفاده از نام تجاری موجود برای دسته و یا نوع دیگری از محصولات است. به طور مثال برند ادیداس در ابتدا فقط مختص کفش بود و بعد از توسعه به تولید لباس های ورزشی و لوازم ورزشی نیز  پرداخت.

نام گذاری برند 

روندی است که در آن سازمان در خصوص انتخاب نام برند خود اندیشیده و براساس دستاوردهای تحقیقات بازار بهترین و مناسب ترین نام را با هدف تاثیرگذاری بر مشتریان هدف خود انتخاب می کند. مفهوم نام گذاری  بسیار شبیه فرایند تصمیم گیری برای نام شرکت و سازمان است. نام گذاری بخش حیاتی فرآیند مدیریت برند است و دربرگیرنده کلیه فعالیت های بازاریابی است که تصویر برند – از جمله جایگاه سازی، طرح و نشان، بسته بندی و سایر ویژگی های برند را تحت تاثیر قرار می دهد.

درباره ی مهتاب معصومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =