زندگینامه شیلا جانسون

شیلا جانسون

 اولین زن سیاه پوستی که میلیاردر شد

شیلا جانسون – ممکن است تصور کنید، مجری تلویزیونی برنامه « گفت و گوی اپرا » یعنی خانم « اپرا وینفری » تنها زن سیاه پوست لیست میلیاردرهای جهان باشد. اما اپرا وینفری تنها زن سیاه پوست میلیاردر در آمریکا نیست. وی حتی در رتبه اول نیز قرار ندارد. بلکه شیلا جانسون، اولین بانوی میلیاردر سیاه پوست است.

شیلا جانسون، موسس یکی از هتل های باشکوه و مجلل در ایالات متحده است. جانسون در اصل اولین زن سیاه پوستی است که در تاریخ آمریکا هتلی مجلل تأسیس کرده است. شیلا جانسون و همسر سابقش کرامپ جانسون موسس BET هستند که اکنون دیگر مالکان آن به حساب نمی آیند. ضمناً این زوج ثابت کردند که پول تنها عامل خوش بختی یک زوج و دوام خانواده نیست. شیلا کرامپ جانسون چند سال پیش از همسرش رابرت ال جانسون جدا شد و هر دو پس از فروش سهام BET یک و نیم میلیارد دلار باقی مانده را بین خود تقسیم کردند.

شیلا، علاوه بر داشتن این ثروت، صاحب املاک بسیاری است. او زمینی به مساحت ۴۰۴۷ متر مربع در ایالت ویرجینیا و چندین مزرعه دیگر در فلوریدا دارد. خانم جانسون هم چنین ۱۸ اسب نمایشی دارد. می توان گفت که شیلا به تمامی معنا یک بازرگان است. او قطعه زمین ۳۵۰ ایکری « پامیلا هریس » را به قیمت ۷ میلیون دلار خریداری کرد و سپس هتلی مجللی را در آن جا ساخت.

شیلا نیز چون دیگر ثروتمندان جهان یک فرد خیر و بشر دوست است و پیوسته از UNCF حمایت می کند. شیلا تا کنون ۷۷ میلیون دلار به دانشگاه طراحی پارسونز کمک کرده است. او خود یکی از مسوولان این دانشگاه است. او هم چنین یک میلیون دلار به دانشگاه ایالتی نیویورک در موریس وایل و سه میلیون دلار به مدرسه هیل در میدلبورگ کمک کرده است.

جانسون علاقه زیادی به اسب و نگهداری از این حیوان دارد. علاقه او محدود به نگهداری از ۱۸ اسب نمایشی نمی شود، چرا که شیلا مدیر شوی بین المللی اسب در واشنگتن نیز هست. تخت مدیریت شیلا، شوی بین المللی اسب واشنگتن توانست برای اولین بار در طول فعالیتش سودآور باشد.

شاید باورش سخت باشد اما این زن ثروتمند یکی از علاقه مندان سرسخت عکاسی هم هست. شاید هیچ چیز او را به اندازه عکاسی راضی و خشنود نگه ندارد و به خاطر همین علاقه است که عکس های گرفته شده توسط شیلا جانسون در رستوران ها و گالری های ویرجینیا به نمایش گذاشته می شود.

اولین زن میلیاردر سیاه پوست جهان، خود را در هر چه که به آن علاقه دارد، داخل می کند. یکی دیگر از علایق  او، طراحی لباس است. از این رو خط تولید لباس های مجلل را در ایتالیا راه اندازی کرده است.  در اصل شیلا تولید لباس هایی را بر عهده دارد که خود طراح آن هاست. طرح یکی از لباس های تولیدی شیلا در ایتالیا، از درختی در یک مزرعه الهام گرفته است که او از آن با دوربین عکاسی کرده است. در اصل می توان گفت عکاسی یا طراحی که شیلا جانسون به آن علاقه مند  است، هیچ تناقضی با فعالیت های تجاری وی ندارد، بلکه تقویت کننده در آمدش هم هست.

جانسون به موسیقی نیز هم چون عکاسی یا طراحی لباس علاقه دارد و به میزان قابل ملاحظه ای در این هنر سرآمد است. او در نواختن ویولن استاد است و قبلاً معلم موسیقی بود. او هم چنین یک کتاب درسی در این باره تألیف کرده است.

علاقه شیلا به ثروت، کسب و کار و هنر به هیچ وجه مانع از پرورش و تربیت فرزندانی موفق توسط او نشده است. پیچ جانسون فرزند ۱۹ ساله او یک سوارکار ماهر  است که امیدوار است روزی در تیم اسب سواری المپیک عضو باشد. وی پیش از این قهرمان اسب سواری بوده است. برت فرزند ۱۳ ساله شیلا هم ورزشکاری باهوش است. برخلاف برخی میلیاردرها و ثروتمندان که گه گاه چند هزار کارگر استخدام می کنند، شیلا زنی صرفه جوست که فقط تا سال ۲۰۰۳، ۲۵ کارمند در اختیار داشت. بیشتر حسابداران او را سفیدپوستان تشکیل می دهند.

جانسون زنی است که هرگز وقت خالی ندارد، زنی که دایماً در حال نوآوری است و البته بسیار پر بار است، اما احساس می کند پس از پایان زندگی مشترک ۳۳ ساله با همسر سابقش و پایان مالکیت شرکت بزرگ رسانه ای که مشترکاً آن را راه اندازی کرده بودند، زمان بیشتری را در اختیار دارد تا به خود بپردازد.

شیلا جانسون که در رشته موسیقی از دانشگاه ایلینویز با مدرک لیسانس فارغ التحصیل شده است، مدتی را تحت رابط فرهنگی ایالات متحده در اردن گذراند و در این کشور به آموزش موسیقی پرداخت. حسین، شاه اردن، پس از آن که جانسون به راه اندازی اولین هنرستان موسیقی اردن کمک کرد، بالاترین نشان علمی این کشور را به وی اعطا کرد.

شیلا جانسون در کمک به فقرا شهرت دارد. در موارد گوناگونی به « بنیاد ویندی  هیل » و هم چنین شورای زیست محیطی کمک کرده است.

شیلا  می گوید: « دوست دارم کتابی درباره آن چه که بر من گذشته است، بنویسم و آن چه که در این مدت فرا گرفته ام را به دیگران انتقال دهم » او ادامه می دهد: « دوست دارم از زندگی لذت ببرم، مدام می گویم که باید یاد بگیرم تا چگونه استراحت کنم ، ولی الآن هم خیلی لذت می برم، وقتی که ویولن را برمی دارم، خیلی لذت می برم، زندگی و انجام این کارها را دوست دارم. »

شیلا جانسون که متولد ۱۹۴۹ است، از زنان معدودی در ایالات متحده به شمار می رود که صاحب یک تیم حرفه ای ورزشی است، او رئیس و مدیر تیم بسکتبال زنان « واشنگتن میستیکس » است.

جانسون که در ایالات پنسیلوانیا متولد شد، دختر یک جراح اعصاب بود که عشق به موسیقی را در قلب دخترش به وجود آورد. نخستین آرزویش این بود که در کنسرتی ویولن بزند و هنگامی که در مقام ویولونیست کنسرت در ارکستر ایالتی ایلینوی قرار گرفت، توانست در رقابت های ایالتی، بهترین جایزه را نصیب خود سازد.

وی پس از ازدواج با رابرت جانسون، مدتی در واشنگتن به تعلیم موسیقی مشغول بود و گروه دانش آموزان ارکستر او به آن چنان موفقیت و شهرتی دست یافت که آن ها را برای اجرای ارکستر به کشور اردن دعوت کردند و مدتی بعدخانم جانسون توانست نخستین هنرستان ملی کشور اردن را بر پا سازد.

درآمدهای این کنسرت، مخارج لازم برای تلویزیون تفریحی سیاه پوستان (BET) را که خانم جانسون و شوهرش تأسیس کردند، تأمین می کرد. این نخستین ایستگاه تلویزیون خصوصی بود که در سال ۱۹۸۰ ایجاد شد و به زندگی و مسائل سیاهپوستان آمریکایی می پرداخت.

شیلا جانسون معاون رئیس این شبکه تلویزیونی بود و در جریان مدیریتش یک شوی تلویزیونی به نام « نشست نوجوانان » را به وجود آوردکه در آن مشکلاتی مانند استفاده از مواد مخدر و بیماری ایدز را مورد بررسی قرار می داد. این برنامه موفق به بردن جوایز ملی نیز شد. وی در این زمینه می گوید: « ما می بایستی سخت تلاش می کردیم که به آگهی دهندگان بقبولانیم که سیاهپوستان آمریکا هم کالاهای آن ها را خریداری می کنند.» در سال ۲۰۰۰ شبکه BET به چنان نفوذ و محبوبیتی رسیده بود که خانم جانسون آن را به مبلغ سه میلیارد دلار به کمپانی « ویا کام » فروخت.

وقتی این زن و شوهر در سال ۲۰۰۲ پس از ۳۳ سال زناشویی و داشتن دو فرزند، از یکدیگر طلاق گرفتند، از آن زمان به بعد، خانم جانسون باز هم در  کارهای اقتصادی – بازرگانی مختلف شرکت کرد، ولی علاقه اصلی اش به اقدامات بشردوستانه و خیریه بیشتر شد و شبکه بین المللی او در مورد ایمنی و سلامت کودکان در سطح بین الملل فرصت های فرهنگی فراوانی به وجود آورد و در زمینه آموزش هنرها به جوانان سخت تلاش کرد.

وی بنیاد شیلا جانسون را به وجود آورد که به دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه ها کمک می کند. او هم چنین عضویت هیئت امنای چندین سازمان نیکوکاری را به عهده گرفت.

برای به دست آوردن موفقیت های شغلی، خلق ایده و ثروت آفرینی به سایت ثروت سازان مراجعه کنید.

درباره ی مجید رشیدی

مجید رشیدی هستم،از کودکی به 2چیز علاقه بسیار زیادی داشتم،کارآفرینی و آموزش دادن، ترکیب این دو علاقه تبدیل‌شده به موسسه ثروت سازان.در این موسسه سعی میکنم تمام آموزش‌های لازم برای راه اندازی و به موفقیت رساندن کسب وکارها را آموزش بدهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =