صادرات یا واردات

صادرات یا واردات؟کدامیک می توانند به رشد کشور کمک کنند؟

اقتصاد هر کشوری،با صادرات و واردات شکل می گیرد. سال های سال در دنیا، کشور های مختلف برای سرپا نگه داشتن خود، اقدام به تولید محصولات و صادرات آن به کشور های دیگر می کنند.

مسلما کشوری که توانایی تولید و صادراتش بیشتر از حجم وارداتش باشد اقتصادی پویا و سر حال دارد. در سالیان گذشته بسیار شنیده ایم که سعی کنید به تولید و صادرات فکر کنید. اما مسئله اصلی این است که آیا ما می توانیم هر کالایی را تولید کنیم؟

آیا تولید همه کالاها و محصولات به صرفه است؟

آیا بهتر نیست که بعضی کالا ها را وارد کنیم؟

در هر کشور و هر منطقه ای تولید بعضی از محصولات به عنوان یک مزیت رقابتی شناخته می شوند که مخصوص آن منطقه است. بطور مثال زعفران خراسان بهترین و با کیفیت ترین در جهان است. همان طور که در قسمت سوم ایده های پولساز به بررسی کسب وکار فروش زعفران پرداختیم و متوجه شدید که چه بازار گسترده ای برای این کسب و کار وجود دارد.

اما کشورهای دیگری که از این موهبت خدادای برخوردار نیستند، ترجیح می دهند که زعفران را از ایران وارد کنند و هرگز ریسک کاشت زعفران را تحمل نکنند.

بنابراین باید توجه داشت همان طوری که صادرات می تواند به اقتصاد یک کشور کمک کند، واردات نیز می تواند باعث رشد و شکوفایی کشور شود.

بطور مثال فردی را می شناسم که کوزه های سفالی بسیار زیبایی را در همدان تولید و به کشورهای مختلف صادر می کند و بابت فروش هر کدام از آن کوزه ها چیزی حدود۸۰-۷۰ دلار درآمد دارد، با توجه به بافت آن منطقه و هزینه بسیار پائین تولید این کسب و کار بسیار بسیار با صرفه است.

اما محصولی مثل هندوانه در کشور خشک و کم آبی مثل ایران، توجیه اقتصادی برای تولید ندارد. تولید هر کیلو هندوانه چیزی نزدیک به ۳۰۰ لیتر آب نیاز دارد، در کشور خشک و کم آبی مثل ایران به جای تولید و کاشت هندوانه بهتر است که آن را وارد کنیم. جالب است بدانید که ایران از لحاظ حجم تولید هندوانه رتبه ۴ و از لحاظ حجم صادرات رتبه ۲ در دنیا را دارد. این برای کشور ما اصلن نمی تواند خوش حال کننده باشد.

بنابر این قبل از تصمیم گیری برای صادرات و یا واردات به شما توصیه میکنم که تمام جوانب کار را در نظر بگیرید و بعد تصمیم نهایی خود را اتخاذ کنید.

تماشای آنلاین ویدئوی صادرات یا واردات

درباره ی مجید رشیدی

مجید رشیدی هستم،از کودکی به 2چیز علاقه بسیار زیادی داشتم،کارآفرینی و آموزش دادن، ترکیب این دو علاقه تبدیل‌شده به موسسه ثروت سازان.در این موسسه سعی میکنم تمام آموزش‌های لازم برای راه اندازی و به موفقیت رساندن کسب وکارها را آموزش بدهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 6 =