زندگینامه عظیم پریمجی

عظیم پریمجی ، بیل گیتس هندی

عظیم پریمجی – پس از لکشمی میتال هندی الاصل که  اکنون ساکن بریتانیاست، عظیم پریمجی ، دومین میلیاردر هندی است که البته برخلاف لکشمی میتال در هند زندگی می کند. پریمجی در ۲۴ جولای ۱۹۴۵ به دنیا آمد و ۱۰ سال از بیل گیتس پیرتر است.

او در سال ۲۰۰۸ با ۷ میلیارد دلار ثروتمندترین مرد هندوستان بود. او در رشته مهندسی برق از دانشگاه معروف آمریکایی استنفورد فارغ التحصیل شد. پس از مرگ ناگهانی پدرش در سال ۱۹۶۶ ردای مدیریت شرکت wipro را در حالی که تنها ۲۱۱ سال داشت، به تن کرد. تحت مدیریت کارآمد عظیم پریمجی، این شرکت که تنها در اول کار سرمایه  ای معادل ۲۲ میلیون دلار داشت و فقط در زمینه تولید روغن خوراکی فعالیت می کرد، تبدیل به شرکت بزرگ ۷۲/۱ میلیارد دلاری شد که در حوزه ارتباطات عرض اندام می کند و مشتریان آن در اقصی نقاط جهان هستند.

شرکت پریمجی طبق نظر مجله معتبر « بیزینس ویک » در بین ۱۰۰ شرکت برتر جهان که از اصول فناوری بهره مندند، قرار دارد.

در سال های اخیر « بیل گیتس هندوستان » القاب بسیاری دریافت کرده و از او تقدیر بسیاری شده است. او خود بر این باور است که تمام این تقدیرهای بر اساس کمک و تلاش های تک تک افرادی است که در موفقیت wipro سهیم بوده اند. پریمجی در سال ۲۰۰۰ توسط Business India به عنوان مرد سال انتخاب شد و توسط مجله « فاینشنال تایمز » حتی پریمجی را از این هم بالاتر دانست و او را جزو ۲۵۵ میلیاردر مطرح دانست که بیشترین فعالیت را برای بهبود حوزه اجتماع، سیاست و فرهنگ به عمل آورده اند. مجله تایم که تقریباً هر روزنامه خوانی با اسم آن آشناست ، او را جزو ۱۰۰ شخصیت بانفوذ جهان دانست. Fortune نیز برای آن که از دیگر رقبا عقب نماند، در ادامه توجهات به پریمجی ، او را جزو ۲۵۵ فرد مطرح و قدرتمند اقتصادی در خارج از ایالات فرد مطرح جهانی به شمارآورد که بیشترین قدرت و تأثیر را در ایجاد تغییر دارند. در اکتبر ۲۰۰۳ « بیزینس ویک » این مرد را « پادشاه تکنولوژی هند » نامید.

عظیم پریمجی، مثل بسیاری از سیاستمداران دارای مدرک دکترای افتخاری است. انستیتو تکنولوژی هند، رورکین و هم چنین، آکادمی مانیپال از مراکزی هستند که به عظیم پریمجی مدرک دکترای افتخاری اهدا کرده اند. البته او عضوی از کمیته تجارت و صنعت هندوستان نیز بوده است. در ژانویه ۲۰۰۵ دولت هند یکی از بالاترین نشان های غیر نظامی ، پادمابهوشانا، را به وی اعطا کرد.

پریمجی به این مسأله اعتقاد راسخ دارد که افراد عادی و معمولی هم چون خودش ،می توانند دست به کارهای خارق العاده بزنند. او بر این باور است که درست کردن تیمی فوق العاده کارآمد که مسئولیت ها را بر عهده بگیرد، اساس موفقیت است. پریمجی خود علاقه بسیاری به تشکیل این چنین تیم هایی و بر عهده گرفتن رهبری آنها دارد. او زمان بسیاری را به عنوان قوه ذهنیwipro صرف مدیریت و پیشبرد برنامه های wipro می کند.

پریمجی عقیده راسخی دارد که عملیات شرکت را با سطح بالای جهانی منطبق کند. این دیدگاه باعث شده که wipro در هندوستان پیشگام بهبودسازی کیفیت باشد. این شرکت در جهان اولین شرکتی بود که توانست در زمینه تولیدات نرم افزاری به دریافت سطح SEI CMM 5 و هم چنین اولین سازمانی بود که توانست به دریافت سطح PCMM 5 نایل شود.

در سال ۲۰۰۱ پریمجی، بنیاد عظیم پریمجی را تأسیس کرد . این بنیاد در قالب اهدای کمک های مالی به آموزش و پرورش هندوستان فعالیت می کند. منابع مالی این بنیاد خیریه را عظیم پریمجی خود شخصاً مهیا می کند. طبق آماری که خود این بنیاد در  اختیار قرار داده ، نزدیک به ۸/۱ میلیون دانش آموز از برنامه های این بنیاد بهره مند هستند. عظیم پریمجی می گوید که مایل است تمام کودکان از آموزش با کیفیت برخوردار باشند. شبکه BBC درباره او می نویسد : « اگر شما از تلفن همراه استفاده می کنید، احتمال این که به  نوعی مشتری شرکت پریمجی باشید، بسیار زیاد است. مخصوصاً اگر دستگاه شما دارای مارک نوکیا و NEC باشد. »

عظیم پریمجی مردی است که در بحرانی ترین لحظات هرگز جا نزده است. اولین تجربه اش که باعث سربلندی وی شد، از زبان خودش این گونه تعریف می شود: « در دانشگاه استنفورد زمانی که ۲۱ سال داشتم، به من گفتند که پدرت فوت کرده و من سریعاً به هند بازگشتم و در کنفرانس سالیانه شرکت حضور پیدا کردم . در آن کنفرانس به من گفتند که باید تمام سهام را بفروشم تا یک مدیر بالغ، مسایل شرکت را در دست بگیرد، چون به هیچ وجه کسی مثل من نمی تواند مسایل شرکت را حل وفصل کند. همین حرف مرا برای مدیریت شرکت راسخ تر کرد و فکر می کنم این حرف بهترین خدمت به من در wipro بود. »

وی در سال ۲۰۰۸ رتبه ۸۳ جدول میلیاردرهای جهان را کسب کرد. سرمایه خالص وی در این سال بالغ بر ۷/۵ میلیارد دلار ارزیابی شد. شرکت وی به دلیل برخی بد حسابی های مالی و اعتباری از سال ۲۰۰۷ توسط بانک جهانی از دریافت هر گونه وام محروم شده است.

درباره ی مجید رشیدی

همچنین ببینید

نام تجاری

چه منابعی هویت برند را تبیین می کنند؟

برند های قدرتمند، توانائی بهبود عملکرد کسب و کار را دارند. بهترین رهیافت شناخت درونی یک برند، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

61 − 51 =