زندگینامه فیلیپ گرین

فیلیپ گرین ، تبدیل فروشگاهی گم نام به برندی جهانی

فیلیپ گرین ، میلیاردر بریتانیایی مالک چند فروشگاه بزرگ در بریتانیاست. معروف ترین این فروشگاه ها British home Stores است که آن را به طور خلاصه BHS می نامند. فروشگاه دیگر فیلیپ گرین Arcadia Group است. او چندی پیش هم برای در اختیار گرفتن فروشگاه عظیمMarks and Spencer اقدام کرد.

این فروشگاه یکی از معروف ترین مارک ها در زمینه تولید لباس را در اختیار خود دارد. در حقیقتMarks and Spencer به لحاظ فروش، بزرگترین فروشگاه زنجیره ای بریتانیا به شمار می رود. اجناس اصلی که در این فروشگاه عرضه می شود، بیشتر پوشاک و مواد خوراکی است.

دفتر اصلی این شرکت از قدیم در خیابان بیکراستریت لندن بوده است. جایی که در زمان جنگ جهانی دوم مقامات انگلیسی برای کنترل و برنامه ریزی جنگ از آن دفاتر استفاده می کردند. البتهMarks and Spencer در سال ۲۰۰۴۴ اقدام به ایجاد دفتری جدید در پدینگتون لندن کرد. اولین شعبه این فروشگاه در آسیای مرکزی در دهه ۱۹۶۰۰ و در شهر کابل افغانستان تأسیس شد.

در قرن بیستم، این فروشگاه تأکید خود را بر کیفیت گذاشت و صرفاً از طریق فروش کالاهای با کیفیت انگلیسی مشتری خود را جذب می کرد و قیمت بالای اجناس با نام Marks and Spencer گره خورده بود. اما این شرکت در دهه ۸۰ و ۹۰۰ میلادی به خاطر مشکلات مالی نتوانست این روند را ادامه دهد. با این حال در سال ۲۰۰۰۰ با توجه به تغییر و تحولاتی که در « مارکز اند اسپنسر » پدید آمد، توانست موفقیت خود را بازیابد یکی از موسسان « مارکز اند اسپنسر» مهاجری به نام مایکل مارکز بود.

فیلیپ گرین در ۱۵ مارس ۱۹۵۲ در کرویدن لندن به دنیا آمد. پدرش در حالی که فیلیپ تنها ۱۲ سال داشت درگذشت و  این پسر جنوب لندنی تمامی دارایی تجاری خانواده را به ارث برد. او اولین میلیون پوند را بدین طریق بدست آورد: با مبلغ ۶۵ هزار دلار یک فروشگاه خرده فروش لباس جین خریداری کرد و آن را به قیمت ۳ میلیون پوند فروخت. او در سال ۱۹۹۹ زمانی تبدیل به چهره ای جنجال برانگیز شد که اعلام کرد قصد دارد « مارکز اند اسپنسر » را به مبلغ ۷ میلیارد پوند خریداری کند. اما رخنه ای که در این پیشنهاد وجود داشت، باعث شد قیمت سهام « مارکز اند اسپنسر » بالا رود و فیلیپ با توجه به مخالفت های هیأت مدیره شرکت نتواند این شرکت را از آن خود کند.

فیلیپ با این وجود شرکت دیگری به نام BHS را در اختیار داشت که توانست با ایجاد تغییر و تحول در فروشگاه های BHS آن را مشتری پسندتر کند و اکنون گفته می شود BHS نزدیک به یک میلیارد پوند ارزش دارد.

فیلیپ در سال ۲۰۰۲ میلادی Arcadia Group که فروشگاه های معروفی چون Burtons , Top Shop را در اختیار دارد، خریداری کرد و امپراطوری لباس « گرین » را تبدیل به دومین لباس فروش در بریتانیا کرد. به هر حال بیشترین شهرت فیلیپ گرین در دگرگون کردن BHS از فروشگاهی سطح پایین به فروشگاهی پر زرق و برق فقط در طول ۲۰۰ ماه است. به قول دبیر بخش اقتصادی BBC اگر فیلیپ گرین وجود نداشت روزنامه نگاران خود، او را می ساختند. فیلیپ گرین آدمی غیرمتعارف، رک و پول دار است. او وقت گفتن سخنان نامفهوم آن چنان که در شرکت های بزرگ مرسوم است را ندارد. فیلیپ گرین موفقیت خود را مدیون تحصیلات آن هم در زمینه علوم اقتصاد نیست، چرا که اساساً فیلیپ درس را در ۱۵ سالگی رها کرد.

فیلیپ به تمام ۱۶۰ فروشگاه BHS توجه ویژه ای دارد و از اخبار آن به طور مرتب آگاه می شود.

فیلیپ یکی از فرصت های BHS را موقعیت این فروشگاه می داند و می گوید که موقعیت مکانیBHS طوری است که میلیون ها نفر از مقابل فروشگاه های BHS عبور کنند و چه چیز بهتر از آن می تواند باشد او تا سال ۲۰۰۴ ثروتی معادل ۵۵ میلیارد دلار داشته است.

فیلیپ گرین ۵۷ ساله در سال ۲۰۰۹ به همراه همسرش « کریستینا » در جدول میلیاردرهای جهان رتبه ۱۰۵ را کسب  کرد. سرمایه این میلیاردر انگلیسی در این سال ۸/۴ میلیارد دلار محاسبه شد. او در حال حاضر ساکن لندن است.

درباره ی مجید رشیدی

همچنین ببینید

نام تجاری

چه منابعی هویت برند را تبیین می کنند؟

برند های قدرتمند، توانائی بهبود عملکرد کسب و کار را دارند. بهترین رهیافت شناخت درونی یک برند، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 5 = 2