قانون تشخیص ضرورت

قانون تشخیص ضرورت در واقع یک قانون در ظاهر ساده برای مدیریت زمان در بحران های زمانی است. اهمیت مدیریت زمان برای رسیدن به هدف بر هیچکس پوشیده نیست. در مقالاتمان بارها گفته شده با ارزش ترین دارایی های هر فرد در راه رسیدن به ثروت انرژی و وقت اوست .  اغلب افراد هنگامی که اصطلاحا سرشان شلوغ میشود این مشغله مانع از تصمیم گیری درست میشود و گاها به اشتباه اولویت انجام کار را به کارهای کوچک و کم اهمیت میدهند. این اولویت بندی اشتباه سبب میشود هم انرژی تان از دست برود و هم به نتیجه مطلوب نرسید. اگر میپرسید پس چاره چیست ؟ باید بدانید قانون تشخیص ضرورت میگوید :« هیچوقت برای انجام تمام کارها وقت کافی وجود ندارد ، ولی همیشه برای انجام مهمترین کارها وقت کافی وجود دارد»هنگامی که وقت رو به پایان است و انجام ندادن یک کار یا پروژه مهم عواقب بدی بسیار بدی خواهد داشت ، معمولا وقت کافی برای انجام دادن آن را کار را پیدا میکنید آن هم درست در دقایق آخر! مثلا برای کار عقب افتاده تان زوذتر به سرکار میروید و دیرتر برمیگردید تا عواقب بد ناشی از انجام ندادن  آن را دفع کنید.

این یک واقعیت است که امروزه هر فرد به طور متوسط از ۱۱۰ تا ۱۳۰ درصد وقت توانایی خودکار برای انجام دادن دارد و حجم کارها و وظایف مرتبا رو به افزایش است . این گونه است که همه ی ما باید تکنیک های مدیریت زمان را برای رسیدن به اهدافمان یاد بگیریم. البته این قانون و دیگر قانون های مشابه هرگز برای هدفی همچون کسب ثروت به کار گرفته نمیشوند بلکه برای هر نوع هدفی قابل اجرا هستند.

یکی از تحقیقات اخیر نشان میدهد که مدیران برای مطالب و پروژه هایی که مطالعه ی آنها در خانه یا محل کار به تعویق افتاده به ۳۰۰ الی ۴۰۰ ساعت وقت نیاز دارند . این بدان معناست که شما به جهت پیچیده شدن کار ها و کمبود وقت هرگز نمیتوانید عقب افتادگی ها را جبران کنید . پس در این بحران کمبود وقت تنها کاری که میتوانید انجام دهید آن است که اولویت را به کارهای مهم تر و بزرگتر اختصاص دهید .

برخی افراد معتقدند اگر مدت زمان معینی را برای به اتمام رسیدن کاری برای خود مشخص کنند میتوانند به تمام کارهای خود برسند ؛ هرچند ایجاد محدودیت زمانی اغلب نتیجه بخش است ولی در برخی افراد نتیجه معکوس میدهد ، یعنی پس از ایجاد محدودیت زمانی آنها دچار استرس میشوند ،اشتباهاتشان افزایش پیدا میکند و مجبور به دوباره کاری های بیشتری میشوند و بدین ترتیب نتیجه ی حاصله  عکس میشود و میزان وقت تلف شده افزایش می یابد یا آنقدر عجله میکنید که کیفیت کار را زیر سوال میبرید!

پس در این عصر پر مشغله و کمبود شدید زمان بهترین تصمیم پیروی از قانون تشخیص ضرورت است .

درباره ی مهتاب معصومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 10 =