ماهرانه معامله کنید

داد و ستد یا همان معامله در کل به معنای دریافت چیزی در قبال دادن چیز دیگری است. اگر این کار به درستی انجام شود، هر دو طرف معامله راضی خواهند بود. اما اگر نادرست انجام شود به جهت دو جانبه بودن آن هر دو طرف ناراضی خواهند بود. معاملات هم مانند دیگر اعمال تجاری وابسته به دانش و تجربه است .

در اینجا برای شما چند راهکار در معامله را ذکر می کنیم. به این نکته ها خوب دقت کنید و آن ها را در مغزتان حک کنید و گوش به زنگ فرصت ها باشید ؛

  1. هیچگاه اولین پیشنهاد را شما ندهید : بسیار ساده است، اینطور نیست؟ تا آنجا که می توانید، در هر موقعیتی هم که برای معامله قرار دارید، اولین پیشنهاد را شما ندهید. ببینید که طرف مقابلتان اهل کجاست و با این کار تا حدودی می توانید بفهمید که مایل است چقدر جنس را معامله کند. اگر طرف شما با یک پیشنهاد بزرگ جلو آمد، نشان می دهد که ممکن است معامله انجام نشود و آنها راهشان را بکشند و بروند چون سنگ بزرگ همیشه نشانه نزدن است. با رعایت این نکته می توانید از قصد و نیت طرفتان باخبر شوید. طرف مقابل را قبل از پیشنهاد زیر نظر داشته باشید و سعی کنید از تمام حرف و برخورد هایش تحلیل های درستی به عمل آورید.
  2. همیشه دو خریدار را در کنار هم قرار دهید : کاری که به شما خیلی قدرت عمل می دهد این است که همیشه برای یک جنس مشخص دو خریدار را کنار هم قرار دهید. چه در کار باشد و چه در زندگی یا عشق، اینکه دو نفر خواستار شما باشند همیشه باعث افزایش قدرت و مانور شما میشود و طرفین را بیشتر ترغیب میکند که معاملشان با شما سر بگیرد .
  3. همیشه قیمت بالاتری بدهید : همیشه قیمتی بالاتر از قیمت واقعی خودتان اعلام کنید، اما نه اینقدر بالا که کسی حتی برای نگاه کردن هم جلو نیاید چون با اینکار فقط یک طمع کار جلوه خواهید کرد و ممکن است به سبب تاریخچه بدی که از خود به جای گذاشته اید معاملات و شانس های آیندتان هم به شدت افت پیدا کند. پس در این مرحله جانب اعتدال را رعایت کنید و از افراط بپرهیزید.
  4. هیچوقت خود را مشتاق نشان ندهید:  هر چقدر هم که به نظرتان معامله عالی باشد و کلی با آن سود کرده باشید و بسیار خوشحال باشید، هیچوقت چهره خود را شاد و مشتاق به طرف مقابل نشان ندهید. چون با اینکار درونتان را به آنها نشان خواهید داد و این اصلاً خوب نیست. همیشه خونسرد و آرام باشید و بدانید یقینا طرف شما روانشناس ماهری ست. شما هم باید روانشناس خوبی باشید .
  5. همیشه برای ترک معامله آماده باشید : اصلاً مهم نیست که چقدر دوست دارید آن معامله انجام شود، باید همیشه خود را برای سر نگرفتن معامله هم آماده نشان دهید. ممکن است این سخت ترین کار در طی یک معامله باشد، اما گاهی بسیار به نفع شما خواهد بود. اگر می بینید که معامله ای درست نیست و ممکن است سرتان کلاه گذاشته شود، می توانید سریعاً کناره گیری کنید. ترس و تعارف را کنار بگذارید.
  6. یاد بگیرید که ساکت بمانید : گاهی اوقات وقتی پیشنهادی به شما ارائه می شود، خیلی مهم است که جوابی نداده و چیزی نگویید. برای ٣٠ دقیقه، ٩٠ دقیقه، یک ساعت، برای هر چقدر که شده دهانتان را باز نکنید. سکوتی ناراحت کننده ایجاد کنید و طرف مقابل برای شکستن این سکوت جزئیات بیشتری بیان خواهد کرد. شما ساکت بمانید، کناره گیری نکنید اما فقط به آنچه که طرف مقابل بازگو می کند گوش فرا دهید و در ذهن خود جزییاتی که بیان میشود را با دقت بررسی کنید .
  7. -در مورد همه چیز تحقیق کنید: چه با دانستن در مورد گذشته طرف معامله تان باشد، چه اتفاقاتی که در مغازه می افتد یا تحقیق در مورد کالای مورد نظر باشد، همیشه بدانید که در چه مورد می خواهید صحبت کنید.
  8. هیچوقت در وسط کار معامله را بر هم نزنید : در معاملات همیشه تخفیف و امتیاز دهی صورت می گیرد. مهم نیست که از چقدر می گذرید تا معامله را تمام کنید، اما مهم این است که معامله نباید بر هم بخورد. هر چند که ممکن است آخر کار اصلاً رضایت زیادی از آن معامله نداشته باشید. قبل از ورود به معامله حساب و کتاب کنید که تا چه میزان میتوانید تخفیف و خدمات دهید.
  9. -همیشه مودب و خونسرد باشید : مهم نیست که طرف مقابلتان با شما بد حرف می زند یا کالایتان را تحقیر می کند، شما هیچگاه خونسردیتان را از دست ندهید و به طرف مقابل فحش و بد و بیراه نکشید. با بدرفتاری چیزی جز شرمندگی نصیبتان نخواهد شد. علاوه بر این خونسردی شما این پیام را میرساند که شما از خود و معامله کاملا اطمینان دارید .

در معاملات خود سعی کنید وجدان کاری را در نظر بگیرید و بدانید مهارت اصلی توسط تجربه است که حاصل میشود.

درباره ی مهتاب معصومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =