مفهوم اقلیم آسایش در کارآفرینی

اقلیم آسایش – تمام کسب و کارهای موفق بایستی سه مرحله را پشت سر بگذارند:

کودکی – متخصص نقش مهمی را ایفا میکند.

نوجوانی یا توسعه – نیاز به مهارت مدیریت احساس می شود.

بلوغ – دیدگاه کارآفرین بسیار مهم است.

هر متخصص با انجام مجموعه محدودی از کارها، تصمیمات کلیدی و وظایف احساس راحتی میکند و به مرز تعادل میرسد که به این مجموعه به اصطلاح اقلیم آسایش گفته می شود یعنی اقلیم آسایش حد تعادل و بهترین وضعیت محسوب میشود و اگر قرار باشد پا را فراتر از این مجموعه بگذارد کنترل امور از دستش خارج شده و کسب و کارش دچار هرج و مرج و بی نظمی می شود و به بیانی دیگر از حد تعادل خارج می شود.  اقلیم آسایش یک متخصص وابسته به میزان کاری است که او انجام میدهد.  اما اقلیم آسایش یک مدیر وابسته به تعداد افرادی است که او بر آن ها نظارت دارد  و در مورد کارآفرین تعداد افرادی که مطابق با رؤیای او اقدام به خرید میکنند. وقتی کسب و کاری فراتر از اقلیم آسایش رشد میکند چهار حالت ممکن رخ میدهد:

۱ .آن کسب و کار دوباره کوچک می شود و به دوران کودکی یعنی زمانی که هنوز کارها ساده بودند برمیگردد. بیشتر متخصصان تمایل دارند تا به این حالت برگردند.

۲ .کسب و کار آنها ورشکسته می شود. در این حالت صاحب کسب و کار تلاش می کند دوباره کسب و کارش را رونق داده تا بتواند نقدینگی کافی برای اجاره تجهیزات و وسایل جهت سرو سامان دادن به کارش را فراهم کند.

۳ .کسب و کار در همان حالت باقی می ماند به امید آن که روزی در میان این همه هرج و مرج و بی نظمی نظم بر آن حاکم شود.

۴ .اگر صاحب کسب و کار اراده کند تا مهارت های جدیدی بیاموزد و از وقت خود به نحو احسن استفاده نماید در آن صورت کسب و کارش رشد کرده و به مرحله بلوغ می رسد .

به طور خلاصه کسب و کاری به مرحله بلوغ میرسد که صاحب آن بداند چگونه به آن جایی که اکنون در آن قرار دارد رسیده است و برای رسیدن به مقصد نهایی چه کارهایی باید انجام دهد. بهترین و موفق ترین کسب و کارهای جهان که به مرحله بلوغ رسیده اند آن هایی هستند که صاحبانشان دارای رویکرد های درستی بوده و موفق شده اند تا بین شخصیت های درونیشان تعادل به وجود آورند. آنها فهمیده اند چه چیزی باعث میشود تا یک کسب و کار موفق شده و دوام پیدا کند.

درباره ی مهتاب معصومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =