زندگینامه موکش آمبانی

موکش آمبانی ، اختلاف بر سر ارث پدر

موکش آمبانی و آنیل آمبانی دو برادری بودند که بعد از فوت پدرشان ، دیروب های آمبانی، امور شرکت Reliance را بر عهده گرفتند. « دیروب های آمبانی» موسس شرکت Reliance industries و یکی از موفق ترین بازرگانان هندی در زمان حیاتش به شمار می رفت.

« دیروب های » در سال ۱۹۳۲ متولد و در سال ۲۰۰۲ چشم از جهان فرو بست. شرکتی که آمبانی موسس آن بود با ۲۲ میلیارد دلار گردش مالی در صنایع مختلف در داخل و خارج فعالیت دارد و توانسته است در بازار بین المللی با موفقیت حضور داشته باشد.

از « دیروب های » دو پسر به نام های موکیش و آنیل و هم چنین دو دختر به نام های نینا کوثری و دیبتی سالگاونسار به جا مانده است. همسرش کوکیلابن آمبانی هم چنان در قید حیات است.

هر دو برادر موکش آمبانی با هم جمعاً صاحب ۴۰ میلیارد دلار ثروت هستند. موکش مدیر عامل بزرگترین شرکت هند به نام Reliance industries limited است و برادر کوچکش آنیل هم با ستاره سابق فیلم های بالیوود تینامونیم ازدواج کرده است، مدیر عامل Reliance و  Relionce capiterl است.بر طبق آمار داده شده صادرات این شرکت به خارج از هند بیش از ۶/۳۳ میلیارد دلار در سال می باشد.این شرکت، در زمینه های مختلف صنعتی مانند: اکتشاف و استخراج نفت و گاز و پالایش و عرضه آنها، تولید محصولات پتروشیمی مانند: پلیمرها، تولید پوشاک و پارچه، خدمات مالی و بیمه ، انرژی و مخابرات فعالیت می کند. این شرکت با بیش از ۱۰۰ کشور در جهان رابطه تجاری دارد و بنابراین از صادرات تولیدات خود به خارج از کشور هند ۶/۳ میلیارد دلار بدست می آورد.

موکش آمبانی – در سال۲۰۰۳ Reliance  عنوان پر افتخارترین شرکت هندی را در سومین سال پیاپی کسب نمود. گردش مالی عظیم ترین شرکت خصوصی هند با ۵/۳ درصد GDP هند برابری می کند.این شرکت به طور غیر مستقیم ۱۰ درصد مالیات کشور را به دولت پرداخت می نماید. هم اکنون، ۶۶درصد صادرات هند مرتبط به این شرکت می باشد و از این لحاظ یکی از مهم ترین شرکت های هندوستان به شمار می رود.

Reliance Industries LTD –RIL تنها شرکت هندی است که طبق لیست داده شده توسط فایننشال تایمز، در بین شرکت های سراسر جهان، بیشترین سود را نصیب سهامدارانش می کند. « فوربس گلوبال » هم شرکت RIL را جزو ۴۰۰ شرکت بزرگ و خوب جهان معرفی کرده  است. از دیگر افتخارات RIL کسب عنوان بهترین مدیریت بین شرکت های هندی توسط نشریه « بیزنس تودی » است. RIL در سال ۲۰۰۳ این عنوان را کسب کرد. در سال ۲۰۰۴ همین نشریه، RIL را به عنوان بزرگترین تولید کننده ثروت در بخش خصوصی هند برگزید. « بیزنس تودی » بر طبق یک تحقیق ۵ ساله این عنوان را نصیب این شرکت نمود. RIL به تنهایی ۱۷ درصد سود کل بخش خصوصی هند را در اختیار دارد. گفته می شود از هر ۴ سرمایه گذار در هندوستان، یکی از آنها سهامدار RIL است. هند با آن همه عظمتش وابستگی زیادی به RIL دارد.

پس از شرکت « ایندین اویل » شرکت RIL دومین شرکت تولید مواد پتروشیمی است. هر چندRIL در زمینه های مختلفی فعالیت می کند اما مهمترین فعالیت آن در بخش پتروشیمی است. بنزین PVC از مهم ترین محصولات پتروشیمی RIL و از مهم ترین محصولات کشور هندوستان است. یکی از دلایل گسترش این شرکت به دلیل افزایش صادرات محصولات خود به خارج از هند می باشد. RIL در دهه ۷۰۰ میلادی به وسیله « دیروبهای آمبانی » تأسیس گردید و گفته می شود که این شرکت نزدیک به ۱/۳۳ میلیون سهامدار دارد که در نوع خود بیشترین تعداد سهامدار در هند است. طی مسابقات جام جهانی کریکت در سال ۱۹۸۷ ، RIL اسپانسر اصلی  این مسابقات بود. اخیراً این شرکت در هند فعالیت در زمینه ارتباطات تلفن همراه را آغاز کرده است.

Reliance Infocomm در اصل یکی از بزرگ ترین ارایه دهندگان سرویس تلفن همراه و مخابرات در هند است. هندی ها مانند کشورهای آسیای شرقی در تولید پوشاک فعال هستند و در این بین RIL با درک نیاز بازار، به تولید لباس هایی با مارک Vimal اقدام کرده است. شرکت برق Bombay suburban Eletric پس از آن که تحت مالکیت RIL قرار گرفت ، به Reliance Energy تغییر نام داد. فوت دیروبهای آمبانی بین دو بردار و وارثان این مرد اختلافاتی را به وجود آورده بود. به طوری که موکش آمبانی طی مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی CNBC گفت که درباره مسایل شرکت با بردار کوچک ترش اختلافاتی دارد و روابط آنها خوب نیست. موکش هیأت مدیره شرکت را وادار کرد که به او اختیار نهایی بدهند و این مسأله به اختلافات دو برادر بیش از پیش اضافه کرد.

آخرین وضعیت این دو برادر به این شکل است که در سال ۲۰۰۹ موکش، رتبه هفتم لیست میلیاردرهای جهان را کسب کرد. در حالی که در سال ۲۰۰۸ او با ثروت ۴۳ میلیارد دلاری خود، رتبه پنجم را داشت و برادرش هم رتبه ششم میلیاردرهای جهان را کسب کرده بود.

گروه صنعتی Reliance بزرگترین شرکت خصوصی هند محسوب می شود و تا پایان سال ۲۰۰۸ گردش مالی آن بالغ بر ۹/۳۵ میلیارد دلار بوده است. این شرکت در سال ۲۰۰۸۸ به سود خالص ۸۵/۴ میلیارد دلار دست یافت و رتبه ۲۰۶ را در میان ۵۰۰ شرکت معتبر جهان کسب کرد.

درباره ی مجید رشیدی

مجید رشیدی هستم،از کودکی به 2چیز علاقه بسیار زیادی داشتم،کارآفرینی و آموزش دادن، ترکیب این دو علاقه تبدیل‌شده به موسسه ثروت سازان.در این موسسه سعی میکنم تمام آموزش‌های لازم برای راه اندازی و به موفقیت رساندن کسب وکارها را آموزش بدهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − هجده =