نکاتی پیرامون پس انداز کارآمد

نکاتی پیرامون پس انداز کارآمد – پس انداز جزو مقوله هایی است که انجام آن برای برخی ساده و برای برخی افراد بسیار دشوار است. اگر معتقدید پس انـداز سخت و دشوار است حتما این مقاله را مطالعه کنید.

پس انـداز همان پولی است که پس از کسر هزینه های جاری برای شما باقی میماند. بهتر است پس انـداز خود را سرمایه گذاری کنید تا در آمد بیشتری از آن نصیبتان شود.

امروزه مصرف بی رویه ، تجمل گرایی ، مد گرایی و چشم و هم چشمی خانواده ها را ناخواسته وارد یک رقابت ناسالم کرده که آنها برای پوشش این گونه هزینه های غیرضروری دست به دامان وام و تسهیلات و خرید اقساطی و … شده اند. قسط و قرض آفت پس انـداز محسوب میشود چراکه آزادی عمل برای ذخیره ی پول را از شما میگیرد.

مفهوم پس انـداز در تمام جوامع دیده میشود ؛ در ایران با ضرب المثل قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود ، در انگلیس با “پس انـداز یک پنی یعنی به دست آوردن یک پنی” و در مکزیک با “یا همین حالا پس انداز کن یا هیچوقت”

نکاتی پیرامون پس انداز کارآمد

از شما خواهش میکنم به نکاتی پیرامون پس انداز کارآمد توجه کنید:

 • قسط ها ، بدهی ها و قرض هارا کنترل کنید : البته برخی قرض ها اجتناب ناپذیر هستند مثل زمانی که قصد دارید خانه بخرید. تعداد کمی از افراد توانایی خرید یکباره ای خانه را دارند.
 • سه نوع حساب پس انداز افتتاح کنید: یک حساب کوتاه مدت ، یک حساب بلند مدت و یک حساب برای خیریه و صدقه. از حساب کوتاه مدت برای استفاده روزانه و مایحتاج زندگی استفاده کنید و از حساب بلند مدت برای سرمایه گذاری پس اندازتان.
 • همین امروز پس انداز را شروع کنید : پس انداز از آن دسته کارهایی که شروعش بسیار دشوار است . پس این شروع را به فرداها موکول نکنید از همین امروز شروع کنید
 • پس انداز خود را درست مدیریت کنید : از استفاده ی نا به جا از پس انداز خود بپرهیزید و سعی کنید آن را صرف سرمایه گذاری های سود آور کنید.
 • بهانه نتراشید : پس انداز هیچ ربطی به میزان درآمد شما ندارد همانطور که آرزوهای آدمی حد و مرز نمیشناسد.
 • وجهه دو جانبه پس انداز را بدانید : پس انداز شما علاوه بر اینکه به شما کمک میکند به آرزوهای بزرگ و با ارزش زندگی خود برسید , باعث می شود میزان نقدینگی در گردش بازار پولی کاهش یابد و تبعات ناشی از آن کاهش یابد.
 • فرهنگ پس انداز را از کودکی در فرزند خود نهادینه کنید: حتما برای فرزند خود “قلک” بخرید. بهترین روش فرهنگ سازی در کودکان استفاده از قلک است. در کنار استفاده از قلک به فرزندتان الگویی مناسب از خرج کردن ارایه دهید.
 • برای فرزندتان حساب باز کنید: پس تولد فرزندتان برای او حسابی باز کنید که ماهانه مبلغی به آن واریز کنید. از بیمه های عمر نیز با توجه به توان مالی خود میتوانید استفاده کنید.
 • در پس انـداز معقول باشید: این را در نظر داشته باشید که پس انداز صد در صد درآمدتان نه معقول است و نه نشدنی.
 • برای پس انـداز همواره مراقب تغذیه ی خود باشید : غذا خوردن از واجبات زندگی تمام افراد است و تبعات سهل انگاری در این مورد ممکن است ضرر مالی بیشتری به شما وارد کند. پس حواستان به تغذیه و سلامت جسمی خود باشد تا درگیر پزشک و بیماری و هزینه های سرسام آور آن نشوید. الگوی همه ما باید ثروتمندی سالم باشد .
 • از صندوق های خانوادگی استقبال کنید: از روش هایی که هم پس انداز میکنید و هم متحمل فشار نمیشوید سرمایه گذاری در صندوق های خانوادگیست.
 • برای پس انـداز خود هدف داشته باشید : طبیعتا تلاشی که برای پس انداز با هدف خرید خانه لازم است برای خرید دوچرخه نیاز نیست. تلاش شما را بزرگی یا کوچکی هدفتان تعیین میکند. سعی کنید هدف بزرگی برگزینید.
 • برای وصال به هدف خود محدوده ی زمانی تعیین کنید : معلوم بودن هدف و داشتن محدودیت زمانی برای رسیدن به آن باعث می شود سهل انگاری های شما به حداقل برسد و شما نظام مند به هدفتان برسید.
 • نا امید نشوید : ممکن است گاهی هنگام اجرای فرآیند پس انـداز به مشکل بر بخورید . این کاملا طبیعی است چون بعضی اتفاقات در زندگی پیش بینی نشده هستند

جانب اعتدال را رعایت کنید: هرگز برای پس انـداز کردن به خود ، خانواده و دیگران صدمه وارد نکنید و در راه پس انـدازه زیاده روی نکنید . از کمک به هم نوعان و فعالیت به عنوان خیر هم غافل نشوید.

نکاتی پیرامون پس انداز کارآمد

درباره ی مهتاب معصومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − پنج =