سرمایه گذاری در بخش مستغلات

سرمایه گذاری-هرمی را با چهار سطح تصور کنید ، مسلما از سمت پایین (بالاترین فراوانی ) به بالا (پایین ترین فراوانی) طبقه بندی میشود. اگر قصد سرمایه گذاری در بخش مستغلات را دارید خواندن این مقاله خالی از لطف نیست ؛  پیشنهاد میشه به مقاله ی “آنچه لازم است در مورد دارایی ، بدهی و تخصیص بدانید” هم سری بزنید .

۱- خانه های مستقل تک خانواده ای : این بخش پایه ی هرم را تشکیل می دهد ، و بیشترین دارایی ها در ایت قسمت قرار دارند. منظور خانه هایمستقل دو یا سه خوابه با قیمت متوسط است. مزین این قسمت در آن است که همیشه خریدار و فروشنده دارند و اجاره دادن آنها بسیار آسان است. و محدودیت این دسته این است که نیاز به مدیریت بیشتر دارد ، مثلا پنج مستاجر در پنج منطقه ی مختلف شهر مدیریتی دقیق همراه با صرف زمان دارد.

۲-خانه های دوبلکس ، تریبلکس و… : سطح دوم هرم شامل این خانه ها میباشد ،یعنی دو خانه ی به هم چسبیده یا سه خانه ی به هم چسبیده یا… .

حسن این سطح در آن است که بانک برای این دسته از خانه های وام های تجاری با شرایط خوب میدهند. محدودیت این خانه بیشتر هنگام فروش خود را نشان میدهند. به دلیل بالا بودن این قبیل از منازل خریداران آنها محدود و بازار فروششان راکد تر است.

۳-مجتمع آپارتمانی کوچک تا متوسط :این سطح سوم هرم است که شامل پنج یا ده واحد تا ۱۵۰ واحد می باشد.  امتیاز این سطح عبارت است از تمرکز مستاجرین در یک نقطه و همچنین هزینه ی مدیریت و نگهداری و زمان آنها کمتر است. وام ها با شرایط خوب بیشتری نیز به این سطح تعلق میگیرد. اشکال این سطح در بالا بودن مقدار سرمایه ی اولیه است. بدهیهی است برای سرمایه گذاری در این قسمت به سرمایه ابتدایی بالا نیاز است و همین ایجاد محدودیت میکند.

۴- املاک و مستغلات تجاری : این قسمت نوک هرم را تشکیل میدهد که شامل مراکز خرید ، برج ها و آپارتمان های بزرگ و غیره می باشد. مزیت این املاک تجاری در آن است که میتوانید کاملا مدیریت و هزینه ی آن را بر عهده ی مستاجرین بگذارید و زمان خود را صرف مدیریت این املاک نکنید در نتیجه وقت شما آزادتر است. محدودیت این سری از املاک در آن است که اگر بخواهید بفروشید قیمت بالایی دارد و طبعا مشتری خاص خود را دارد و اگر قصد فروش نداشته باشید ممکن است واحد های آن خالی بمانند و شمارا متضرر کند.

سه نوع هدف سرمایه گذاری در مستغلات وجود دارد شامل: کوتاه مدت ، میان مدت ، بلند مدت است.

در اهداف کوتاه مدت شما میخواهید ملکی به سرعت بخرید و بفروشید ، این در حالیست که احتمالا در  ۳۰ ، ۶۰ یا ۹۰ روز آینده به پول نقد نیاز دارید .

در اهداف میان مدت ۳ تا ۱۸ ماه برای خرید یا فروش یک ملک وقت میگذارید ؛ مثلا ملکی را میخرید ، آن را تعمیر میکنید و منتظر یک بازار اکازیون میمانید تا آن را به قیمت مناسب بفروشید.

در اهداف بلند مدت : ملکی را میخرید و بعد از ۳ تا ۵ سال آن را میفروشید. این نوع ملک یا خانه ی خود شماست یا به دیگری اجاره داده اید و برای فروش هیچ تعجیلی ندارید ؛ چند سالی صبر میکنید تا قیمت بالا برود و شما سود بیشتری ببرید . طی این مدت هم یا خودتان ساکن هستید یا مستاجر که هزینه شما را میدهد.

حال که بینش واضحی نسبت به انواع مستغلات دارید و اهداف سرمایه گذاری روی این دسته را شناخته اید کارتان را شروع کنید.

درباره ی مهتاب معصومی