زندگینامه هوارد روبارد هیوز

هوارد روبارد هیوز ، یک عمر موفقیت در تجارت و پرواز

هوارد روبارد هیوز جونیور (۲۴ دسامبر ۱۹۰۵ – ۵ آوریل ۱۹۷۶ ) هوانورد، مهندس و کارگردان آمریکایی سینما بود. او در سن ۱۸ سالگی مدیریت مشاغل پدرش را به عهده گرفت.  از وی در عصر خودش به عنوان ثروتمندترین فرد جهان نام برده می شد. وی علاوه بر این که در صنعت سینما در اواخر دهه ۲۰ و ابتدای دهه ۴۰ میلادی از پیشگامان ایالات متحده آمریکا محسوب می شد، به عنوان یک مهندس سازنده هواپیما نیز شهرت داشت و با ساخت هواپیمای مشهور « هرکولس » نام خود  را در این صنعت جاودانه کرد.

در سال ۲۰۰۴ داستان زندگی وی توسط مارتین اسکورسیزی، کارگردان شهیر آمریکایی و با هنرمندی لئوناردو دی کاپریو در فیلمی به نام « هوانورد » به تصویر کشیده شد.

هوارد روبارد هیوز پسر ( ۱۹۰۵ – ۱۹۷۵ ) در خانواده ای ثروتمند متولد شد. پدر او شرکتی را تأسیس کرده بود که توانست طرح جدیدی از حفاری های نفتی را ارایه کند. این شرکت « شارپ – هیوز تول » بود که امنیت مالی هیوز را در تمامی طول عمرش تضمین کرد و این امکان را برای او فراهم آورد تا استعدادهایش را شکوفا کند. او قبل از این که به سن ۲۵ سالگی برسد، به هالیوود رفت و چندین فیلم موفق ساخت و در کنار آن یک شرکت جدید حفاری هم تأسیس کرد. او بیش از یک صد سالن نمایش فیلم را خرید و در عین حال پرواز کردن را آموخت. او هم چنین یک شرکت موفق هواپیمایی به نام شرکت هواپیمایی « ترانس ورلد » را تأسیس کرد و علاوه بر کسب و کاری که در زمینه سینما به راه انداخت، بخشی از یک مرکز بزرگ تفریحی در لاس و گاس را خرید.

هوارد روبارد هیوز چندین مرتبه رکورد سرعت هواپیمایی را شکست، از سه سانحه هوایی جان سالم به در برد و به یک مرد افسانه ای تبدیل شد. کمتری کسی در جهان توانسته همچون هوارد هیوز در تمام طول عمرش چنین کارنامه مهیجی داشته باشد.

نگاهی گذرا به کارنامه این مرد که در ۲۴ دسامبر سال ۱۹۰۵ در تگزاس متولد شد، نشان می دهد که او زندگی پرماجرایی داشته است از جمله این که او در سال ۱۹۳۵ رکورد سرعت هوایی را شکست و در سال ۱۹۳۶ در سن ۳۰ سالگی در یک پرواز، رکورد سرعت بین قاره ای را ترقی داد و در سال ۱۹۳۸ با پروازی شانزده و نیم ساعته بین نیویورک و پاریس رکورد پرواز بین این دو شهر را شکست.

پدر هوارد روبارد هیوز مردی ثروتمند با لیسانس بازرگانی از دانشگاه هاروارد و لیسانس حقوق از دانشگاه ایالت آیووا بود که در سال ۱۹۰۹ با تأسیس شرکت « شارپ – هیوزتول » که دستگاه های حفاری مورد استفاده در صنعت نفت را تولید می کرد و با طراحی یک مته جدید حفاری، ثروتی بی حد و حصر را عاید خانواده هیوز می کرد.

هوارد روبارد هیوز پسر که در آن زمان پسربچه ای بیش نبود، علاقه فراوانی به مهندسی داشت. او همواره لوازم خانه را تعمیر می کرد و یک رادیو و موتورسیکلت برای خودش ساخته بود.

از سوی دیگر، عموی هیوز که یک روزنامه نگار و یک فیلم نامه نویس بود، بارها او را با خود به استودیوی گولدوین برده بود و همین امر او را جذب سینما کرد. والدین هیوز قبل از رسیدن او به سن ۲۰ سالگی درگذشتند. پس از مرگ پدر، هیوز از خانواده  اش خواست تا شرکت هیوز تول را به او بفروشند. در سال ۱۹۲۵، او با زنی ثروتمند به نام الا رایس ازدواج کرد و به هالیوود در کالیفرنیا رفت. در هالیوود، هیوز استعدادهایش را بروز داد و مشاغل مختلف و متنوعی را تجربه کرد هیوز شرکت تولید مته های حفاری « کادو راک » را  تأسیس نمود و سهم قابل توجهی از شرکت « مالتی کالر » را خرید، به خانه ای در لس آنجلس نقل مکان کرد و نواه دیتریخ را به عنوان دستیار خود استخدام کرد. دیترخ به « تثبیت کننده » امپراطوری هیوز در سال های بعد تبدیل شد. هم چنین هیوز بیش از یک درصد نمایش فیلم را خرید که به او در آخرین کار بزرگش یعنی فیلم سازی کمک بسیاری نمود.

اگر چه نخستین فیلم هیوز با عنوان خوک چاق یک شکست بود، اما فیلم سوم او با نام « دو شوالیه عرب » ثروت زیادی برای او به همراه داشت. این فیلم به دلیل داستان طنزش، موفق شد در سال ۱۹۲۷ جایزه آکادمی را به دست آورد. سپس هیوز تصمیم گرفت یک شرکت هواپیمایی ایجاد کند لذا یک مهندس هوافضا به نام گلن اودکرک را استخدام و کسب و کار خود را در کالیفرنیا آغاز کرد. پس از تأسیس این شرکت، هیوز تا سال ۱۹۳۴ از نظرها دور شد. اما در همین مدت، کارمندی به نام چارلز هوارد در شرکت هواپیمایی آمریکا حضور داشت که مرتب پرسش های زیادی را در مورد صنعت هواپیمایی می پرسید. چارلز هوارد کسی جزء هوارد هیوز نبود.

هوارد روبارد هیوز طی  این دوره غیبتش، به مناطق مختلفی سفر کرد و به عنوان یک عکاس اجتماعی فعالیت کرد. طی این مدت، او خودش را « واین رکتور » معرفی می کرد.

در سال ۱۹۳۹ ، هیوز به شرکت هواپیمایی غرب و بین قاره ای کمک مالی کرد و در ازای این کمک، بخش اعظم سهام آن را به دست آورد بعدها این شرکت به شرکت هواپیمایی ترانس ورلد تغییر نام داد.

تا سال ۱۹۴۰، هیوز که مردی بسیار پویا و پرانرژی بود، چندین کسب و کار را درحوزه های مختلف، به طور هم زمان اداره می کرد. او هنوز مالک شرکت هیوز تول بود که آن را از وارثان پدرش خریده بود و ماهانه از ۲ میلیون دلار سود برای او در پی داشت. به علاوه، او درباره به صنعت سینما بازگشت، به اداره شرکت هواپیمایی خویش ادامه داد و در دوران جنگ هم فعالیت های تولیدی خود را حفظ کرد. در نیمه نخست دهه ۱۹۴۰ هیوز فیلم « بی قانون» را ساخت، جین راسل را به عنوان یک ستاره به دنیای سینما معرفی کرد ، یک کارخانه تولیدی را برای کمک به دولت آمریکا در زمان جنگ افتتاح نمود و بار دیگر با یک هواپیمای کوچک سقوط کرد. او قبلاً نیز با هواپیما سقوط کرده بود که در جریان این حوادث دو مسافر جان خود را از دست داده بودند.

در سال ۱۹۴۶ و پس از یک دوره دیگر غیبت، هیوز بار دیگر و این مرتب با آزمایش هواپیماییXF-11 ظاهر شد. او تلاش کرد، با این هواپیما در زمین گلف باشگاه لس آنجلس فرود آید. هر چند این اقدام برای باشگاه گلف خوشایند بود ولی برای خود هیوز چنین نبود. زیرا او توانست دقیقاً بروی این زمین بنشیند و یا خانه ای که در نزدیکی آن محل قرار داشت، برخورد کرد. بلافاصله او به بیمارستان منتقل شد و پزشکان پیش بینی کردند که او آن شب را به صبح نخواهد رساند. جراحات او بسیار شدید بوند: سینه شکافته شده، ۱۲ استخوان شکسته شده ، شش چپ متلاش شده، شانه های از جا در رفته ، ستون فقرات خرده شده و ۳۰ درصد سوختگی . اما هیوز خیلی زود بهبودی خود را به دست آورد. اگرچه آثار سوختگی تا  حدی بر روی بدن او باقی ماندند و دست چپ او نیز تا حدی کارآیی خود را از دست داد. اما به هر حال او زنده ماند.

هوارد روبارد هیوز به محض ترخیص از بیمارستان، برنامه توسعه TWA را طراحی کرد.  او با اخذ کمکی از شورای هوانوردی غیرنظامی در سال ۱۹۴۸ این شرکت را از ورشکستگی نجات داد و توانست ۱۰۰ میلیون دلار وام نیز  از شرکت فاینانس فعالیت های بازسازی اخذ کند. او کسب و کار خود در سینما را توسعه داد و استودیوی RKO را با قیمت ۹ میلیون دلار خرید. در سال ۱۹۵۴۴ هیوز بخش اعظم سهام RKO را فروخت تا کارش را بر TWA متمرکز نماید. در سال ۱۹۵۵۵، او انستیتو پزشکی هوارد هیوز را در میامی فلوریدا تأسیس کرد. در سوم ماه مه ۱۹۶۶، او ۷۸ درصد سهام TWA را به ارزش ۷۵۰۰ میلیون دلار فروخت. این امر باعث شد که در آن تاریخ ، او به ثروتمندترین مرد جهان تبدیل شود. مابقی عمر  کاری هیوز تا زمان مرگش در سال ۱۹۷۵ به سفر و پرواز اختصاص داشت. علیرغم آنکه او از سفر کردن بسیار لذت می برد، اما مجبور بود داروهای ضد درد متعددی مصرف کند. هیوز به جایی رسیده بود که کسب و کارهایش را تنها از طریق تلفن هدایت می کرد. او حتی هتل ها و کازینوهایی را که در اختیار داشت توسعه داد و هتل های جدیدی را خریداری کرد.

سرپا ماندن شرکت های متعدد هیوز تا ۱۲ سال پس از مرگش حکایت از شخصیت برجسته و مستحکم او در اداره فعالیت هایش دارد. در میان تمامی رهبران و کارآفرینان کسب و کار در قرن بیستم، هوارد هیوز یکی از عجیب ترین، متناقض ترین آنهاست. بررسی زندگی او نمایانگر آن است که این مرد از تمامی استعدادهایش در زندگی یعنی قدرت، ثروت و آزمندی بهره برده است. اگرچه او همواره مردی خوشگذران بود، اما با درایت کامل تمامی کسب  و کارهایش را اداره می کرد و همین امر باعث شد که از بسیاری از همتایانش پیشی بگیرد. دستاوردهای او از سینما تا هوانوردی او از سینما تا هوانوردی و از هتلداری تا قمار را در بر می گرفتند. در صنعت سینما، هیوز مرزها را در نوردید و نشان داد می توان با موفقیت کامل، فیلم ها را به خارج  از استودیوها برد. در نوادا، با موفقیت توانست یکی از بزرگترین مراکز تفریحی را در لاس وگاس خریده و مدیریت نماید. در صنعت هوانوردی نیز او یکی از پیشگامان عرضه هواپیماهای تجاری ( باری ) است.

درباره ی مجید رشیدی

همچنین ببینید

نام تجاری

چه منابعی هویت برند را تبیین می کنند؟

برند های قدرتمند، توانائی بهبود عملکرد کسب و کار را دارند. بهترین رهیافت شناخت درونی یک برند، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − = 10